بستن

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

کاربرد و فواید خاکستر آتشفشانی برای پوست

کاربرد و فواید خاکستر آتشفشانی برای پوست
چکیده این مطلب : انتشار : 1403/02/01 0 نظر

خاکستر آتشفشانی می تواند یکی از عجیب ترین موادی باشد که در محصولات مراقبت از پوست با آن برخورد کرده اید. اما آیا استفاده از خاکستر آتشفشانی برای پوست ایده خوبی است؟ در واقع بسیاری از مطالعات و کارشناسان پوستی این ماده را برای پوست مفید می دانند. اخیراً نیز خاکستر آتشفشانی به یک عنصر رایج در درمان های آبگرم و اسپا تبدیل شده است. زیرا خواص طبیعی این ماده خاکی به شما کمک می کند تا پوست خود را پاکسازی و سم زدایی کنید. حال می خواهیم ببینیم خاکستر آتشفشانی چه فواید و خطراتی برای پوست دارد. این مقاله به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ می دهد و بهترین راه های استفاده از آن را بررسی می کند. پس برای آشنایی با فواید، عوارض و نحوه استفاده از خاکستر آتشفشانی در ادامه همراه ما باشید. 

خاکستر آتشفشانی چیست؟

خاکستر آتشفشانی (Volcanic Ash)، خاکستر حاصل از فوران آتشفشانی همراه با گدازه مذاب و گاز است. بعبارتی خاکستری که همراه با گدازه مذاب و گازها در طول فوران آتشفشانی تولید می شوند، خاکستر آتشفشانی نام دارد. این ماده از ذرات ریز سنگ، مواد معدنی و شیشه ساخته شده است. بعلاوه حاوی سولفات کلسیم، کائولن، پتاسیم و غیره می باشد. این ماده دارای مواد معدنی مانند کانی سیلیس، مواد معدنی گروه کائولن، اسمکتیت، پیروفیلیت، مسکویت، آلونیت، انیدریت، گچ، پیریت، فلدسپات K، آلبیت و روتیل است. هنگامی که از خاکستر آتشفشانی در مقادیر معینی استفاده می شود می تواند برای پوست و سلامت کلی ما مفید باشد. برای مثال، این ماده پوست را لایه برداری کرده و با عفونت های ناشی از مسدود شدن منافذ مبارزه می کند. همچنین به مقابله با التهاب پوست کمک کرده و درماتیت را درمان می کند. 

محبوب ترین محصول جانبی خاکستر آتشفشانی خاک رس بنتونیت است. این ماده، عنصر اصلی در فرمولاسیون ماسک های صورت خاکستر آتشفشانی و سایر محصولات موضعی است. بنتونیت یک ماده معدنی نیست، بلکه یک کلمه عمومی است که برای سنگ های آتشفشانی گرفته شده از بسترهای خاکستر آتشفشانی استفاده می شود. این ماده از زمان های گذشته تاکنون به عنوان یک عنصر در آماده سازی های دارویی استفاده می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید وایومینگ در آمریکا دارای 70 درصد از ذخایر خاکستر آتشفشانی شناخته شده در جهان است. فواید موثر این ماده برای پوست باعث شده تا در ساخت بسیاری از محصولات مراقبتی از آنها استفاده شود. در ادامه شما را با حقایق جالب تری از خواص خاکستر اتشفشانی اشنا می کنیم. 

نظر متخصصان پوست در مورد خاکستر آتشفشانی چیست؟

شاید نام خاکستر آتشفشانی خصوصا به منظور مراقبت از پوست کمی برایتان عجیب و غیر معمول باشد. از این رو تصمیم گرفتیم قبل از بررسی بسیاری از فواید خاکستر آتشفشانی برای پوست، ببینیم متخصصان و کارشناسان درباره آن چه می‌گویند. در زیر رویکردهای اصلی کارشناسان را بیان می کنیم: 

- برخی از متخصصان پوست خاکستر آتشفشانی را به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن و توانایی آن در تقویت کلاژن سازی تایید می کنند.  از سوی دیگر، محتوای غنی از مواد معدنی آن نیز ممکن است به بهبود زخم ها کمک کند. 
- برخی از کارشناسان و متخصصان مراقبت از پوست نیز معتقدند که خاکستر آتشفشانی به عنوان یک لایه بردار آنتی باکتریال برای شفاف سازی پوست عمل می کند. این ویژگی می تواند به خوبی برای کسانی که پوست های چربی دارند، مفید باشد. 
در حالی که به نظر می رسد متخصصان پوست از خاکستر آتشفشانی به دلیل توانایی آن در پاکسازی پوست تمجید می کنند، اما در مورد پتانسیل خاکستر برای از بین بردن چربی های طبیعی پوست نیز هشدار می دهند. از این رو، حفظ تعادل و انتخاب نوع فرمولاسیون مناسب در بکارگیری ایت ماده بسیار مهم است. در بخش بعدی به فواید مهم خاکستر آتشفشانی برای پوست می پردازیم. 

کاربرد و فواید خاکستر آتشفشانی برای پوست

مهم ترین فواید خاکستر آتشفشانی برای پوست چیست؟

خاکستر آتشفشانی یک ماده شاخص و موثر می باشد. با این حال تحقیقات در مورد مزایای خاکستر آتشفشانی (یا خاک رس بنتونیت) محدود است. لذا استفاده از خاکستر خام آتشفشانی می تواند مضر باشد. البته توجه داشته باشید که خاکستر آتشفشانی در محصولات مراقبت از پوست فقط در درصد پایینی استفاده می شود. همچنین این ماده با سایر مواد مرطوب کننده و مغذی ترکیب می شود تا فواید خود را بدون هیچ عوارضی به پوست منتقل کند. بطور کلی مزایای لایه برداری، ضد میکروبی و ضد التهابی توسط منابع مطالعاتی مختلف مطرح شده اند. با این حال، خاک رس بنتونیت دارای مزایای ثابت شده خاصی مانند درمان درماتیت و محافظت و بهبود پوست نیز می باشد. بنابراین خاکستر آتشفشانی موجود در محصولات مراقبت از پوست می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

1.    کمک به لایه برداری پوست 

خاکستر آتشفشانی می تواند مواد زائد و ناخالصی را در خود جذب و حل کند. این ماده از ذرات متخلخل ریز ساخته شده است که به آن امکان می دهد آلودگی، ناخالصی ها و چربی های اضافی را که ممکن است باعث التهاب و بروز آکنه شود، از روی پوست پاک کند. خاکستر آتشفشانی با لایه برداری و پاکسازی پوست، باعث می شود تا شفاف تر به نظر برسد. 

2.    ارائه مزایای ضد میکروبی 

گفته می شود خاکستر آتشفشانی به دلیل داشتن گوگرد دارای خواص ضد باکتریایی است. لذا می تواند به مبارزه با عفونت هایی که ممکن است به دلیل مسدود شدن منافذ ایجاد شوند، کمک کند. بنابراین می توان این ماده را یک آنتی باکتریال و ضد میکروب و ضد عفونت دانست. 

3.    مبارزه با التهابات پوستی

آنطور که بیان می شود، خاکستر آتشفشانی همچنین می تواند با التهاب پوست نیز مبارزه کند. پوست های ملتهب، آسیب پذیرتر بوده و به احتمال زیاد زودتر پیر می شود. زیرا در آنها، کلاژن، پروتئین مورد نیاز برای حفظ سلامت و جوانی پوست کاهش می یابد. 

4.    کمک به درمان درماتیت 

درماتیت تماسی ممکن است به دلیل حساسیت های مختلفی ایجاد شود. هنگامی که از محصولات خاکستر آتشفشانی یا خاک رس بنتونیت به عنوان لوسیون استفاده می شود، می تواند به درمان این نوع درماتیت کمک کند. همچنین مشاهده شده استفاده از کرم مرطوب کننده حاوی بنتونیت به افراد مبتلا به درماتیت مزمن دست کمک می کند. از طرفی، استفاده از کرم های پوشک حاوی بنتونیت بر روی پوست نوزادان مبتلا به درماتیت پوشک نیز باعث بهبود مطلوبی در پوست آن ها می شود. بنابراین می توان گفت که خاکستر آتشفشانی می تواند به درمان و بهبود علائم درماتیت کمک کند. 

5.    محافظت از سد پوستی در برابر آسیب های محیطی

خاک رس بنتونیت می تواند به محافظت از سد پوست در برابر ترکیبات سمی کمک کند. از این رو ممکن است از انتقال چنین آلودگی هایی به لایه های عمیق تر پوست جلوگیری نماید. همچنین لوسیون های ضد آفتاب حاوی بخش های خاصی از خاک رس بنتونیت در جذب بالاترین سطوح نور UV نسبت به ضد آفتاب های دیگر قوی تر هستند. 

6.    کمک به بهبود پوست 

مطالعات نشان داده اند که مونت موریلونیت (یک ماده اصلی تشکیل دهنده خاک رس بنتونیت) می تواند به بهبود ضایعات و زخم های پوستی کمک کند. این خصویت را شاید بتوان به خواص ضد میکروبی این ماده نسبت داد. از سوی دیگر، خاکستر آتشفشانی به دلیل خواص ضد میکروبی، تسکین دهنده و لایه برداری ممکن است به درمان برخی بیماری های پوستی نیز کمک کند. 

کاربرد و فواید خاکستر آتشفشانی برای پوست

نحوه استفاده از خاکستر آتشفشانی برای پوست

اینطور که به نظر می رسد استفاده از خاکستر آتشفشانی در روتین مراقبت از پوست، مزایای خاصی را ارائه می دهد. به همین خاطر از این ماده در تولید بسیاری از محصولات پوستی استفاده شده است. خوشبختانه محصولات حاوی خاکستر آتشفشانی در فرمولاسیون های جالبی هستند که به شما این امکان را می دهند تا از جهات مختلف این ماده را در روتین مراقبت از پوست خود بگنجانید. در ادامه برخی محصولات حاوی خاکستر آتشفشانی و نحوه استفاده از آن ها آورده شده است:

1.    شوینده و پاک کننده صورت حاوی خاکستر آتشفشانی 

اگر به دنبال یک پاکسازی معمولی پوست با استفاده از این ماده هستید، می توانید شوینده صورت حاوی پودر خاکستر آتشفشانی را انتخاب کنید. البته مطمئن شوید که این محصول دارای مواد آبرسان دیگری مانند گلیسیرین یا اسید هیالورونیک است تا پوست شما با گذشت زمان خشک نشود. کلینزر و فیس واش های حاوی این ماده برای کسانی که پوست بسیار چربی دارند، بهترین گزینه است.

2.    اسکراب و لایه بردار پوست حاوی خاکستر آتشفشانی

شما می توانید 2 تا 3 بار در هفته از اسکراب های خاکستر آتشفشانی استفاده کنید. استفاده از یک فرمول لایه بردار با از بین بردن سلول های مرده پوست، صورت شما را بطور کامل پاکسازی می کند. در نتیجه پوستی فوق العاده تمیز و شاداب و صاف را برای شما به ارمغان می آورد. اسکراب های حاوی خاکستر آتشفشان به وضوح به سم زدایی پوست و افزایش شفافیت آن کمک می کنند. 

3.    ماسک های صورت حاوی خاکستر آتشفشانی

ماسک خاک رس آتشفشانی مزایای پاکسازی و آبرسانی دارد. شما می توانید این ماسک را به راحتی روی پوست بزنید و بگذارید مدتی بماند تا اثربخشی ایده آل را فراهم سازد. البته بیش از دو بار در هفته از آن استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث خشک شدن پوست شود. اگر تمایل به استفاده از ماسک های خانگی دارید، می توانید ماسک صورت خاکستر آتشفشانی خانگی را امتحان کنید. برای تهیه این ماسک به پودر خاک رس بنتونیت و آب نیاز خواهید داشت. این پودر را با مقداری آب مخلوط کنید تا قوام خمیری غلیظی به دست آید. سپس آن را به طور یکنواخت روی صورت خود زده و بگذارید حدود 20 دقیقه بماند. در آخر صورتتان را آبکشی کنید. با استفاده از ماسک خاک رس مطمئناً متوجه می شوید که پوستتان بسیار شفاف و باطراوت به نظر می رسد. شما حتی می توانید ماسک های خاکستر آتشفشانی را برای پوست بدنتان نیز امتحان کنید. خصوصا اگر پوستتان کدر شده یا قوزک پا و آرنج هایتان زبر شده، از صابون های خاکستر آتشفشانی که به راحتی در بازار موجود است، استفاده کنید. 

عوارض جانبی ناشی از مصرف خاکستر آتشفشانی

تا اینجا با فواید خاکستر آتشفشانی آشنا شده اید و احتمالا به فکر استفاده از آن هستید. اما قبل از استفاده از این ماده طبیعی، مهم است که از عوارض جانبی احتمالی آن نیز آگاه باشید. در ادامه عوارض احتمالی آن را بررسی می کنیم.

خاک آتشفشانی فرآوری نشده می تواند بسیار خطرناک باشد. زیرا ممکن است منجر به عوارض و مشکلات تنفسی و پوستی شود. علاوه بر این، برخی از محصولات مراقبت از پوست حاوی خاکستر آتشفشانی ممکن است توسط فلزات و رسوبات ناخواسته آلوده شده و به پوست شما آسیب برساند. بنابراین از رسوبات خاکستر آتشفشانی که به طور مستقیم از زمین گرفته شده، استفاده نکنید. بلکه همیشه باید محصولات حاوی این ماده را از یک شرکت معتبر مراقبت از پوست خریداری کنید. در صورت استفاده از خاکستر آتشفشانی در مقادیر توصیه شده، بعید است که عوارض جانبی جدی را تجربه کنید. 

از سوی دیگر این سوال پرسیده می شود که آیا خاکستر آتشفشانی سرطان زا است؟ در واقع این سوال از آنجایی مطرح می شود که خاکستر آتشفشانی ممکن است حاوی سیلیس کریستالی باشد. این ماده می تواند باعث یک بیماری جدی ریوی به نام سیلیکوزیس شود که ممکن است باعث سرطان شود. اما خوشبختانه محصولات موضعی مراقبت از پوست حاوی خاکستر آتشفشانی یا حاوی این ترکیب نیستند یا در مقادیر ناچیزی این ترکیب را دارند. بنابراین هیچ مشکلی برای سلامت ما ایجاد نخواهند کرد. به یاد داشته باشید که محصولات برندهای معتبر در آزمایشگاه های مجهز و تحت نظر متخصصان ساخته می شوند. از این رو از نظر سلامت و ایمنی، کاملا قابل اعتماد می باشند. 

آیا ماده خاکستر آتشفشانی روی pH پوست تأثیر می گذارد؟

سطح pH خاکستر آتشفشانی در حدود 8.5-9 است که آن را قلیایی می کند. با وجود اینکه خاکستر آتشفشانی دارای سطح pH پایه بالای 9 است، اما به مقدار بسیار کمی در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. با این حال، سطح PH اسیدی پوست زیر 5 است. لذا برای متعادل کردن سطح pH آن، باید از محصولات خنثی یا اسیدی استفاده کنید. اما انجام این کار می تواند پوست را خشک کرده و عملکرد سد دفاعی آن را ضعیف کند. به همین دلیل است که محصولات مراقبت از پوست خاکستر آتشفشانی اغلب برای پوست های چرب توصیه می شود. 

چه کسانی می توانند از محصولات خاکستر آتشفشانی استفاده کند؟ 

بطور کلی، این ماده برای افرادی که پوست چرب، مستعد جوش و آکنه و پوست تحریک شده دارند، ایده آل است. این افراد می توانند تا دو بار در هفته از این ماده استفاده نمایند. حوشبختانه امروزه محصولات حاوی خاکستر آتشفشانی در فرمولاسیون های مختلفی مانند شوینده های صورت، ماسک های صورت و لایه بردارها وجود دارند. البته اکیدا توصیه می کنیم از محصولات خاکستر آتشفشانی برندهای معتبر مراقبت از پوست استفاده کنید. همچنین از رسوبات مستقیم آتشفشانی استفاده نکنید. زیرا خاکستر آتشفشانی فرآوری نشده ممکن است باعث عوارض تنفسی و پوستی شود. علاوه بر این ها، نکات زیر را در استفاده از خاکستر آتشفشانی رعایت کنید. 

-    برای استفاده موضعی، دستورالعمل های درج شده روی بسته بندی محصول را مطالعه و رعایت کنید. 
-    محصولات خانگی حاوی این ماده نیز نباید بیش از دو بار در هفته استفاده شوند. 
-    از استفاده از چندین محصول پوستی حاوی خاکستر آتشفشانی خودداری کنید. زیرا ممکن است در نهایت چربی طبیعی پوست را از بین ببرد. 
-    اگر به طور تصادفی محصول حاوی خاکستر آتشفشانی را بلعیدید، با پزشک مشورت کنید. 

کاربرد و فواید خاکستر آتشفشانی برای پوست

مقایسه عملکرد خاکستر آتشفشانی با زغال چوب فعال

خاکستر آتشفشانی اغلب با زغال چوب فعال مقایسه می شود. اما سوال اینجاست که کدام یک از این دو ارجحیت دارد؟ زغال چوب فعال با گرم کردن فوق العاده منابع کربن طبیعی تولید می شود. خاکستر باقی مانده از این فرایند دارای خاصیت جذب سم است. این خاصیت به آن اجازه می دهد تا برای سم زدایی استفاده شود. زغال فعال توسط بدن جذب نمی شود. همچنین مشابه خاکستر آتشفشانی، دارای خواص ضد باکتریایی و پاکسازی عمیق است. با این حال، خاکستر آتشفشانی دارای خواص معدنی اضافی می باشد که زغال چوب فعال این خواص را ندارد. از این رو، خاکستر آتشفشانی ممکن است انتخاب بهتری نسبت به زغال فعال باشد. 

نتیجه گیری نهایی 

خاکستر آتشفشانی ماده شگفت انگیزی است که دنیای مراقبت از پوست را طوفانی کرده است. به همین خاطر توانسته به فرمولاسیون محصولاتی از کرمهای صورت گرفته تا ماسک ها و شوینده ها راه پیدا کند. خاکستر آتشفشانی به دلایل زیادی به یکی از جدیدترین مواد بکارفته در درمانهای آبگرم و اسپا نیز تبدیل شده است. این خمیر ملایم و در عین حال قوی از خاک رس و گل، ترکیبی از گوگرد و خاک رس بنتونیت است که می تواند پوست را تغذیه کرده و سلامت کلی آن را بهبود بخشد. برای اینکه بدانید چرا باید این ماده جالب را در روتین مراقبت از پوست خود بگنجانید، مطالعه این مقاله مفید خواهد بود. زیرا در این مقاله 6 دلیل اصلی برای استفاده از خاکستر آتشفشانی برای پوست را گردآوری کرده ایم. 

بطور کلی، خاکستر آتشفشانی در حفظ سلامت پوست مفید بوده و برای بهبود مشکلات مراقبت از پوست مانند درماتیت، آسیب اشعه ماوراء بنفش و غیره استفاده می شود. خاکستر آتشفشانی را می توان به عنوان یک لایه بردار آنتی باکتریال برای شفاف سازی پوست استفاده کرد. خاک رس بنتونیت نیز به درمان درماتیت، مبارزه با التهاب، ارائه مزایای ضد میکروبی، محافظت از سد پوستی در برابر ترکیبات سمی و محافظت از پوست در برابر آسیب های نور خورشید کمک می کند. بنابراین می توان از خاکستر آتشفشانی در حد اعتدال برای مدیریت مشکلات مختلف مراقبت از پوست استفاده نمود. برای این منظور باید محصول مناسب را انتخاب کرده و مطابق دستورالعمل از آن استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. این ماده طبیعی مراقبتی به پوست شما احساس طراوت و شادابی می دهد.

معرفی محصولات مراقبت از پوست حاوی خاکستر آتشفشانی

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد از این ماده در تولید محصولات بسیاری استفاده شده است. شما می توانید انواع کرم و شوینده و ماسک حاوی خاکستر آتشفشان را در بازار مشاهده نمایید. در ادامه چند نمونه از این محصولات بی نظیر و معتبر را به شما معرفی می کنیم. 

اگر می خواهید قدرت یک لایه بردار خاکستر آتشفشانی را تجربه کنید، ماسک ورقه ای حبابی زغال سیاه تصفیه کننده عمیق پوست پیوردرم را امتحان نمایید. این ماسک حاوی مواد آتشفشانی قوی و زغال سیاه است. بعلاوه با داشتن حباب های اکسیژن سموم و ناخالصی های پوست را جذب می کند. این ماسک پوست را لایه برداری و سم زدایی و تصفیه می کند. در نتیجه آلودگی، سموم، چربی اضافی و سلول های مرده از روی آن حذف می شوند. بنابراین پوستتان بطور مشهودی روشن و شاداب و شفاف و مرطوب می شود. این ماسک فاقد مواد مضر است و برای انواع پوست خصوصا پوست چرب و مختلط و مستعد جوش مناسب است. 

کاربرد و فواید خاکستر آتشفشانی برای پوست

ماسک ذغال ایرلندی پیتر توماس نیز حاوی ذغال فعال، خاکستر آتشفشان، گل و لای ایرلندی، جلبک دریایی می باشد. این ماسک برای تصفیه و سم زدای پوست و پاکسازی عمیق منافذ آن ساخته شده است. لذا هر گونه آلودگی‌ و چربی اضافی و ناخالصی و سلول های مرده را از بین می برد. خاکستر آتشفشانی و زغال موجود در ماسک حاوی مواد معدنی موثری هستند که باعث پاکسازی عمقی و احیای پوست میشوند. ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های موجود در ماسک نیز به آبرسان و تغذیه پوست کمک می کنند. بطوریکه پوستتان محافظت و مرطوب شده و خطوط و چروک و منافذ باز کاهش می یابند. با استفاده از این ماسک می توانید پوستی شفاف و درخشان و نرم و یکدست تر داشته باشید. 

محصول پیشنهادی بعدی، فوم شوینده پوست آتشفشانی ججو اینیسفری است. این شوینده حاوی ماده طبیعی خوشه های آتشفشانی جزیره ججو می باشد که از گدازه جامد و سخت شده در طی فوران آتشفشانی ایجاد شده است. این ترکیب سبب پاکسازی آلودگی و ناخالصی ها و سبوم و چربی های اضافی پوست می شود. در نتیجه پوست و منافذ آن کاملا تمیز و شفاف خواهند شد. این کلینزر فومی و غلیظ همچنین به آبرسانی و طراوت و درخشش پوست شما کمک می کند. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات