بستن

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

چه کسانی بیشتر دچار پیری زودرس پوست می شوند؟ 

چه کسانی بیشتر دچار پیری زودرس پوست می شوند؟ 
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/09/12 0 نظر

روند پیری پوست امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. افزایش سن به مرور باعث ایجاد تغییراتی در بدن و همچنین پوست ما می شود. یکی از این تغییرات که تاثیر زیادی بر روی کیفیت پوست ما دارد، کاهش کلاژن سازی و توانایی طبیعی پوست برای تجدید سلول ها و جایگزینی سلول های جدید و سالم می باشد. بنابراین تراکم ها و ترکیبات مولکول های پوست با افزایش سن دست خوش تغییراتی شده و مقداری از قابلیت ترمیم خود را از دست می دهد. این موضوع در کنار عوامل دیگر پیری پوست را رقم می زنند. اما احتمالا تاکنون متوجه شده اید که ممکن است پوست دو فرد هم سن تفاوت چشمگیری با هم داشته باشند. 

این موضوع بیانگر آن است که عوامل دیگری صرف نظر از سن افراد می توانند بر روی روند پیری پوست تاثیر بگذارند. اینجاست که موضوعی به نام پیری زودرس پوست عنوان می شود. در واقع باید گفت که عوامل متعددی بر روند طبیعی پیری پوست که ناشی از افزایش سن است، موثر هستند که برخی از آن ها قابل کنترل می باشند. ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا با اشاره به مهم ترین دلایل ایجاد پیری زودرس، افرادی که بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند را معرفی کنیم. پس اگر خواهان داشتن پوستی جوان و سالم و زیباتر هستید، در ادامه با ما همراه شوید. 

پیری زودرس پوست چیست و چه علائمی دارد؟

همان طورکه اشاره شد با افزایش سن به طور طبیعی علائم و نشانه های پیری پوست آشکار می شوند. زیرا تقریبا پس از 21 سالگی و با شروع دهه 30 زندگی میزان کلاژن طبیعی پوست که یک پروتئین حیاتی برای حفظ جوانی است، کاهش می یابد. مهم ترین علائم پیری شامل از دست دادن استحکام و انعطاف پذیری، افتادگی و شل شدن، پدیدار شدن لک ها، خطوط ریز و چین و چروک ها و ... می باشد. اما آنچه که به آن پیری زودرس می گوییم همان طور که از نامش پیداست زودتر از موعد منطقی رخ می دهد. در واقع زمان ظهور اولین نشانه های پیری پوست در افراد مختلف متفاوت است، این علائم ممکن است به ژنتیک و نحوه زندگی افراد بستگی داشته باشد. اما به طور معمول علائمی مانند خستگی، خطوط ریز  و چروک و افتادگی و ... پس از 35 سالگی و در آستانه 40 سالگی به بعد نمایان می شوند. اما بروز این علائم قبل از این سنین را می توان پیری زودهنگامی برای پوست دانست که باید به دقت بررسی شود.

پیری زودرس اغلب با علائمی مانند خشکی پوست، ایجاد لکه ‌هایی تیره بر روی پوست، پوسته پوسته شدن یا خارش پوست، خستگی و کدری و نازک شدن پوست همراه است. بنابراین اگر این علائم را زودتر از موعد طبیعی مشاهده کردید، آن را به منزله یک هشدار بدانید و در پی رفع آن بکوشید. با شناخت و تشخیص به موقع علائم پیری زودرس می توانید سریع تر فکری به حال کیفیت و بهبود پوست خود کرده و اقدامات پیشگیرانه یا درمانی را انجام دهید تا جلوی سرعت پیری پوستتان گرفته شود. اما در چنین مواقعی نگران نباشید زیرا مراقبت روزانه و صحیح از پوست می تواند سرعت پیری پوست را تا حد زیادی کاهش داده و حتی بسیاری از علائم به وجود آمده را درمان کند. 

چه کسانی بیشتر دچار پیری زودرس پوست می شوند؟ 

چه کسانی بیشتر در معرض پیری زودرس پوست قرار دارند؟ 

علاوه بر افزایش سن و ژنتیک هر فرد که به طور طبیعی دلایل اصلی ایجاد علائم پیری می باشند، دلایل دیگری مانند عدم مراقبت صحیح از پوست وجود دارند که سبب می شوند روند پیری پوست در برخی افراد زودتر از آنچه که باید، اتفاق می افتد و باعث بروز پیری زودرس می شود. همان طور که انجام مراقبت های روتین به راحتی از پیری زودرس جلوگیری می کند، اقدامات اشتباه و مخرب هم باعث افزایش سرعت روند پیری پوست می شوند. در ادامه افرادی را که بیشتر در معرض پیری زودرس هستند، معرفی میکنیم. بنابراین توصیه می نماییم که اگر شما جزو هر یک از این دسته ها هستید، سریعا اقدامات خود را اصلاح کنید تا به حفظ جوانی پوستتان کمک نمایید. 

1.     افرادی که دخانیات، سیگار، الکل و کافئین زیاد مصرف می کنند!

احتمالا تاکنون متوجه شده اید که افراد سیگاری پوستی کدر و به دور از شادابی دارند. استعمال دخانیات علاوه بر ضررهایی که برای سلامت جسم ما دارد و ما را در معرض بیماری های قلبی و ... قرار می دهد، برای پوست هم بسیار مضر است. دود سیگار سموم زیادی را به پوست وارد کرده و آن را در معرض استرس های اکسیداتیو قرار می دهد. از طرفی با کاهش اکسیژن خون و بر هم زدن تعادل آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد پوست، آن را خشک می کنند. در نتیحه باعث ایجاد تیرگی، چین و چروک و سایر علائم پیری زودرس به ویژه در اطراف دهان و چشم می شود. مصرف بیش از حد الکل و نوشیدنی ‌های حاوی کافئین نیز باعث کاهش آب بدن و دهیدراته و شل شدن پوست خواهد شد. 

2.    افرادی که با استرس و فشارهای روحی و کاری زیادی در طول روز مواجه هستند!

شرایط و سبک زندگی افراد تاثیر مستقیمی بر سلامت جسمی و پوست او دارد. استرس و فشار روحی و تنش ها می توانند بروز واکنش های التهابی در بدن را به دنبال داشته باشند. زیرا باعث اختلال در خواب، تغذیه و سایر عادات زندگی شده و حتی می تواند مشکلات هورمونی ایجاد کند. به همین دلیل است که اغلب افرادی که استرس زیادی دارند یا در شرایط روحی و کاری و عاطفی پرتنشی به سر می برند، پوستشان زودتر از هم سالان خود دچار پیری، چروک ها و شل شدن و افتادگی می شود. 

3.    افرادی که در طول شبانه روز به اندازه کافی نمی خوابند!

خواب ناکافی و بی کیفیت و کمتر از 7 ساعت در شبانه روز می تواند چهره شما را به سمت و سوی پیری سوق دهد. خواب شبانه بهترین زمان بازسازی سلولی پوست است. در این مدت پوست ما آسیب هایی را که در طول روز به آن وارد شده ترمیم کرده و در نتیجه موجب جوانسازی پوست می شود. اما افرادی که دچار کم خوابی هستند و شب ها دیر می خوابند یا خواب آرامی نداشته و چندین بار در طول شب بیدار می شوند، باعث تضعیف عملکرد محافظتی پوست شده و بروز پیری زودرس را تجربه خواهند کرد. زیرا این افراد فرصت بازسازی و احیای سلولی را به پوست نداده و سریع تر از سایرین دچار تخریب پوست و پیری زودرس می شوند. 

4.    افرادی که بدون استفاده از ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار می گیرند!

نور خورشید یکی از اصلی ترین عوامل پیری زودرس پوست می باشد که اثرات مخرب غیرقابل جبرانی ایجاد می کند. قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض نور خورشید باعث نفوذ اشعه های فرابنفش به پوست شده و به سلول های DNA آن آسیب می رساند. این اشعه های مضر به مرور باعث ایجاد لک ها و تیرگی ها، چین و چروک ها، منافذ باز و ... شده و همچنین پوست را شل و افتاده می کنند. در مقابل کسانی که قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از ضد آفتاب استفاده می کنند با ایجاد یک لایه محافظتی موثر روی پوستشان مانع بروز علائم پیری زودهنگام خواهند شد. 

یکی از بهترین ضدافتاب های موجود در بازار، اسانس ضد آفتاب سبک و آبرسان لابیوته مدل یووی ویل با SPF50+ و PA+++ می باشد. این محصول با فاکتور حفاظتی قدرتمند محافظت کاملی از پوست در برابر اشعه های ماوراء بنفش UV ارائه می دهد. هفت عصاره طبیعی و آنتی اکسیدان های موجود در آن نیز از پوست در برابر آسیب ها و مهاجمان خارجی و آلاینده های محیطی محافظت می کنند. فرمول مبتنی بر آب این ضدافتاب مملو از کپسول های مرطوب کننده بوده و باعث آبرسانی عمیق پوست می شود. همچنین پوست را در طول روز نرم و مرطوب نگه می دارد. این محصول دارای اثرات بهبود چین و چروک های پوستی می باشد. از طرفی بافت سبک آن نیز احساس چسبناکی یا اثر سفیدی روی پوست ایجاد نمی کند. 

چه کسانی بیشتر دچار پیری زودرس پوست می شوند؟ 

5.    افرادی که در شهرهایی با هوای ناسالم و در معرض آلودگی های محیطی زندگی می کنند!

هوای شهر محل سکونت و یا محیط کار ما می تواند بر روی پوست ما موثر باشد. زیرا پوست دائما با هوای اطراف در تماس بوده و از آن تاثیر می پذیرد. به همین دلیل است که افرادی که در شهرهای صنعتی و آلوده زندگی می کنند بیشتر از سایرین در معرض پیری پوست و مشکلاتی نظیر آکنه ها، لک ها، جروک ها و .... قرار دارند. هوای آلوده می تواند باعث نفوذ سموم و آلاینده های مضر موجود در آن به پوست شود. این موضوع باعث ایجاد مشکلات پوستی زیادی از جمله حساسیت و التهابات مختلف، لک های پوستی و چین و چروک و در نتیجه پیری زودرس پوست می شود. افرادی که در چنین شرایط آلوده ای زندگی یا فعالیت می کننده باید به شدت مراقبت های روزانه پوست و پاکسازی آن را جدی بگیرند. 

6.    افرادی که پیشینه ژنتیکی پیری زودرس دارند!

ژنتیک هر فرد می تواند مستقیما بر روی مسائل زیادی از جمله شرایط پوست و مو تاثیر بگذارد. بنابراین افرادی که شرایط ژنتیکی پیری زودرس دارند، ممکن است در سنین پاینن تر یعنی در حدود 13 تا 30 سالگی دچار این عارضه شوند. این افراد زودتر از سایرین دچار علائم پیری مانند سفید شدن موها، چروک شدن پوست و ریزش مو می گردند. 

7.    افرادی که به اندازه کافی آب نمی نوشند و از غذاهای ناسالم، شکر و چربی زیاد استفاده می کنند!

رعایت یک رژیم غذایی سالم و مصرف روزانه سبزیجات و میوه ها و همچنین 6 تا 8 لیوان آب می تواند به حفظ جوانی و سلامتی پوستتان کمک کند. در مقابل اگر جزو افرادی هستید که آب کافی نمی نوشید یا از مقادیر بالای شکر و قند و کربوهیدرات های تصفیه نشده استفاده می کنید، متاسفانه باید بگوییم که شما در راه تسریع روند تخریب سلول ها و پیری پوستتان گام بر می دارید. استفاده از شیرینی جات و غذاهای چرب و عدم کنترل وزن از عوامل پیری پوست محسوب می شوند. در نتیجه به مرور زمان به کلاژن و الاستین پوست شما آسیب رسانده و باعث ایجاد چین و چروک و سایر علائم پیری زودرس پوست می شود.

8.    افرادی که پوست خود را با روش های مضر برنزه می کنند!

افرادی که از طریق روش هایی مانند قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، استفاده از تخت های برنزه و سولاریوم به منظور برنزه کردن پوست خود استفاده می کنند، در واقع پوستشان را با تابش مقادیر بالایی از اشعه های UV و پرتوهای مضر مواجه می کنند. این روش ها عوارض جدی و جبران ناپذیری بر روی سلامتی پوست و بدن می گذارد. شاید در ابتدا تصور شود که این اقدامات در کوتاه مدت تنها منجر به تغییر رنگ پوست می شوند اما متاسفانه در طولانی مدت باعث آسیب های جدی به DNA سلول های پوستی و تخریب آن ها می شود. در نتیجه می تواند سبب بروز پیری زودرس، چین و چروک ها و حتی سرطان های پوستی شود. 
به جای این کار توصیه می شود از محصولات برنزه کننده ایمن و بی خطر مانند قطره های برنزه کننده مدیوم سلف تینینگ ایزله آف پارادایس استفاده کنید. این محصول اولین قطره های برنزه کننده با قابلیت اصلاح رنگ در جهان است که حتی برای ایجاد رنگ و درخشش بی نظیر با مرطوب کننده یا محصولات مراقبت از پوست قابل ترکیب است. این قطره ها روشی آسان و سریع و بی خطر با ترکیبات طبیعی هستند که امکان برنزه شدن 100٪ قابل تنظیم و کنترل رنگ را دارند. بعلاوه با آبرسانی پوست یک رنگ برنزه یکنواخت و ماندگار و بدون رگه، لکه یا بو به آن می دهند. 

9.    افرادی که شب ها با آرایش می خوابند!

شاید کمتر کسی باشد که نداند باقی ماندن مواد آرایشی و الودگی ها روی پوست، آن هم در تمام طول شب چقدر می تواند برای پوست مضر باشد. این کار هم جلوی روند بازسازی طبیعی پوست در طول خواب را گرفته و هم باعث نفوذ ناخالصی ها به داخل منافذ پوست می شود. در نتیجه افرادی که شب ها بدون تمیز کردن صورت خود به رختخواب می روند، به مرور شاهد ایجاد پوستی کدر و پر از جوش و آکنه و لک و خطوط و چروک خواهند بود. بنابراین پاک نکردن آرایش قبل از خواب را نیز می توان یکی از دلایل آسیب رسان و ایجاد علائم پیری زودرس پوست دانست.  

برای این منظور می توانید از لوسیون پاک کننده آرایش استی لادر مدل تیک ایت اوی استفاده کنید. این لوسیون دوفاز فرمولاسیون منحصر به فرد و ملایم و بر پایه آب دارد که برای تمیز کردن تمام قسمت های صورت از جمله چشم و لب ها مناسب است. این محصول هر گونه مواد آرایشی حتی آرایش ضد آب یا کرمپودرهای دارای پوشانندگی بالا و طولانی مدت و آلودگی های روزانه پوست را پاکسازی می کند. بعلاوه حاوی آلوئه ورا، سدیم هیالورونات و لینولئیک اسید است و سبب آبرسانی، لطافت و تسکین پوست می شود. این لوسیون باعث ایجاد اثری از چربی، سنگینی و چسبناکی روی پوست نشده و به آن آسیب نمی رساند. از طرفی از ایجاد مشکلات پوستی ناشی از مسدود شدن منافذ مانند جوش و لک و ... نیز پیشگیری می کند. 

10.    افرادی که پوست خشک و کم آبی دارند!

پوست خشک یکی از انواع پوست ها می باشد که در مقایسه با سایرین توانایی کمتری برای حفظ رطوبت درون خود دارد. این پوست ها از سطح چربی و رطوبت پایین تری برخوردار بوده و اغلب مواقع احساس خشکی و کشیدگی می کنند.  متاسفانه عدم توانایی کافی پوست های خشک یرای مرطوب ماندن باعث می شود که به مرور بیشتر خشک و کم آب شوند. از طرفی هر چه پوست کم آب تر باشد، بیشتر در معرض پیری و ایجاد چین و چروک ها قرار دارد. بنابراین پوست های خشک نسبت به پوست های چرب و مختلط و نرمال بیشتر مستعد ابتلا به پیری زودرس هستند. اهمیت استفاده از کرم های مرطوب کننده قوی برای این نوع از پوست بیشتر می باشد. 

یکی از کرم هایی که برای پیشگیری از بروز خشکی، کدری و پیری پوست موثر است، کرم آبرسان و مرطوب کننده واتر بانک بلو هیالورونیک آبی لانیژ می باشد. این کرم با هیالورونیک اسید آبی انحصاری، اسکوالن و سرامید فرموله شده و ضمن آبرسانی و تقویت سد رطوبتی پوست، آن را به مدت 100 ساعت مرطوب نگه می دارد. نسل جدید اسید هیالورونیک در اندازه میکرو در این کرم با قابلیت جذب سریع و هیدراتاسیون عمیق به لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و به طور موثر و پایدار آن ها را آبرسانی و مرطوب می کند. از این رو باعث تغذیه و افزایش استحکام، لطافت و صاف شدن پوست می شود. همچنین استرس های پوست را تسکین می دهد. این کرم ضدحساسیت بوده و برای انواع پوست خصوصا پوست های معمولی تا خشک، کم آب و حساس مناسب است. 

11.    افرادی که به صورت روزانه از پوست خود مراقبت نمی کنند!

پوست ما برای سالم و جوان ماندن و دوری از پیری زودرس نیاز به مراقبت های روزانه دارد. این مراقبت ها شامل پاکسازی، آبرسانی، تغذیه و محافظت می شود. امروزه اکثر افراد با روتین های مراقبت از پوست و اهمیت آن آشنا هستند. این روتین ها به صورت روزانه صبح و شب برای کمک به حفظ سلامتی پوست انجام می شوند و شامل مراحلی از قبیل شستشو، تونینگ، آبرسانی و مرطوب کننده، سرم های مغذی، کرم های دورچشم و بالم های لب می باشد. بنابراین تنها با رعایت یک روتین منظم می توانید به آسانی از بروز علائم پیری زودرس روی پوست پیشگیری کنید.

چگونه از بروز پیری زودرس پوست پیشگیری کنیم؟

حال که با عواملی که باعث پیری زودرس می شوند آشنا شده اید، کافی است از این موارد دوری کرده و جزو هیچ یک از این گروه از افراد نباشید. برای مثال تنظیم برنامه خواب در طول شبانه روز، رعایت تغذیه و سبک زندگی سالم و آرام، انجام مدیتیشن و حرکات آرام بخش برای کنترل استرس، عدم قرارگرفتن در معرض نور خورشید بدون محافظت، استفاده از کرم های ضد آفتاب با 30SPF  یا بیشتر در تمام روزهای سال، پاک کردن آرایش قبل از خواب و همچنین رعایت یک روتین پوستی مناسب و استفاده از محصولات مراقبت پوست به شما کمک می کند تا حد ممکن از نمایان شدن علائم پیری زودرس پوست در امان بمانید. 

مهم ترین روش های درمانی ضد پیری پوست

مهم ترین دلایل پیری زودرس پوست را می توان عادت های غلط زندگی و عدم مراقبت صحیح از پوست دانست. بنابراین با تغییر و اصلاح این موارد می توانید تا حد زیادی روند پیری زودرس پوست را کاهش دهید. فراموش نکنید که برای حفظ سلامتی لباسی که از تولد تا آخر عمر به تن دارید، هیچ وقت دیر نیست. پس از همین امروز اقدامات پیشگیرانه را شروع کنید. برای این منظور می توانید از روتین پوستی مناسب و محصولات مراقبتی حاوی ویتامین A، ویتامین C، رتینوئیدها و آنتی اکسیدان ها، لایه بردارهای شیمیای یا محصولات کلاژن ساز و ضد پیری به منظور پیشگیری و بهبودی استفاده کنید. در صورتی هم که علائم ایجاد شده شدیدتر باشد می توانید برای درمان به سراغ روش های کلینیکی و تهاجمی تر مانند تزریق بوتاکس، فیلر و چربی و ... بروید. در ادامه محصولات مراقبتی موثری را به منظور پیشگیری از بروز پیری زودرس معرفی می کنیم که می توانند تاثیرات قابل توجهی در حفظ جوانی پوست و مقابله با علائم پیری داشته باشند. 

چه کسانی بیشتر دچار پیری زودرس پوست می شوند؟ 

معرفی محصولات ضد پیری و جوانساز موثر برای پوست

کرم مرطوب کننده ضد پیری صورت دکتر باربارا استورم خاصیت جوانسازی و ضد پیری قوی دارد. این کرم در طول روز پوست را آبرسانی و مرطوب کرده به حفظ سلامتی و شادابی و درخشش پوست کمک می کند. ترکیبات موثر آن شامل خرفه، ویتامین E، پانتنول، اسکوالان، شی باتر و آنتی اکسیدان ها نیز پوست را تغذیه می کنند. در نتیجه به بهبود چین و چروک ها، منافذ باز و کاهش تحریک و التهابات پوست کمک می کند. این کرم در تقویت و افزایش استحکام و نرمی و صاف شدن پوست موثر است. از طرفی دیگر با قابلیت جذب سریع برای انواع پوست ها مناسب می باشد. 

کرم ضد چروک و جوانساز بسیار قوی سوپریم گلوبال استی لادر محصولی ایده آل برای افزایش مقاومت سلول های پوست در برابر آثار پیری و افزایش سن هستند. این کرم چند منظوره با بهره گیری از تکنولوژی های جوانسازی و ضد چروک باعث افزایش استحکام و انعطاف پذیری پوست می شود. همچنین با تغذیه و آبرسانی و تامین رطوبت مورد نیاز پوست آن را لیفت کرده و ظاهری شاداب و روشن تر به چهره می بخشد. این کرم نیز فرمول بسیار سبک و جذب سریعی دارد که حس سنگینی و چسبناکی روی پوست ایجاد نمی کند.

سرم جوانساز و تقویت کننده کلاژن بوستر اینکی لیست محصولی موثر برای جوانساز و پیشگیری و کاهش علائم پیری پوست است. این سرم به کمک یک پپتید دوگانه و ماتریکسیل 3000 موجب تقویت کلاژن طبیعی پوست می شود. در نتیجه خاصیت ارتجاعی، لطافت، انعطاف پذیری و استحکام پوست را بهبود می دهد. شما با استفاده از این سرم می توانید علاوه بر آبرسانی به صاف شدن پوست و کاهش ظاهر خطوط ریز و چین و چروک های آن کمک کنید. این سرم برای صورت و گردن و سایر نواحی بدن قابل استفاده است.

کرم جوانساز و ضد چروک کلاژن المیس نیز یکی از قوی ترین کرم های جوانساز و ضد پیری پوست است. این کرم به کمک عصاره های قوی دریایی و گیاهی و آبرسانی عمیق پوست موجب افزایش رطوبت آن تا 248 درصد در 1 ساعت می شود. همچنین به تغذیه و بازسازی پوست کمک کرده و خطوط و چین و چروک های آن را در 2 هفته کاهش می دهد. از دیگر مزایای این کرم می توان به بهبود استحکام و انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی پوست و رفع خشکی و کم آبی آن اشاره کرد. این کرم سبک برای انواع پوست خصوصا پوست های خشک مناسب بوده و ظاهری نرم و مرطوب و درخشان و شاداب به آن ها می بخشد. 

سرم ضد چروک و جوانساز رتینول اینکی لیست نیز مزایای ضد پیری بی شماری دارد. این سرم حاوی 1 درصد رتینول پایدار یا ویتامینA ، 0.5 درصد رتینوئید و اسکوالن است. از این رو تاثیرات چشمگیری در افزایش کلاژن سازی و بازسازی پوست دارد. بنابراین با تقویت فرآیندهای ترمیم و تجدید سلول های پوستی، خطوط ریز و چین و چروک ها و لک های تیره را بهبود می دهد. از طرفی هم پوست را رطوبت رسانی کرده و سبب تسکین آن می شود. این سرم درمانی تخصصی نیز برای انواع پوست مناسب است. به کمک این سرم پوستی جوان، روشن، درخشان و صاف تر حواهید داشت. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات