بستن

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

درباره ترکیبات تسکین دهنده پوست چه می دانید؟

درباره ترکیبات تسکین دهنده پوست چه می دانید؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/04/18 0 نظر

عوامل متعددی از قبیل آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی، سبک زندگی، استرس ها، تغذیه نامناسب و .... می توانند بر روی پوست ما تاثیرات منفی بگذارند. به طوری که پوست واکنش های آلرژیکی مانند حساسیت ها، التهاب، سوزش، خارش، آکنه نشان می دهد. عوامل محرکی که بر روی پوستمان اثر می گذارند، حتی ممکن است باعث حساس شدن پوستمان شوند. در چنن شرایطی پوست از حالت نرمال خارج شده و آسیب پذبر می شود. به همین خاطر باید مراقبت های بیشتری از ان صورت گیرد. در این مقاله مهم ترین ترکیباتی که می توانند به تسکین و التیام پوست های حساس کمک کنند، معرفی می کنیم. پس اگر شما نیز علاقمند به شناخت ترکیبات و مواد تسکین دهنده و آرامش بخش پوست هستید، ما را در ادامه دنبال کنید.  

چرا پوست ما حساس می شود؟

برخی افراد به دلایل طبیعی و ژنتیکی یا بر اثر بیماری ها و داروهای خاص، سطح هورمون های نامتعادل پوست حساسی دارند. لایه اپیدرم پوست در این افراد به طور طبیعی نازک تر از پوست های نرمال بوده و سد محافظ پوست ضعیف تر عمل می کند. در نتیجه پوست در مقابل عوامل محیطی بسیار حساس و تحریک پذیر می شود. اما بسیاری از افراد نیز از ابتدا پوست حساسی نداشته اند. بلکه با رفتارها و عادات اشتباه باعث حساس شدن پوست خود شدند. برای مثال روتین پوستی نامناسب و استفاده از محصولات خشن، قرار گیری در معرض آفتاب یا آلاینده ها و استرس و ... می توانند سبب حساس شدن پوست و بروز التهاب شوند. 

برای درمان پوست های حساس چه باید کرد؟

حساس شدن پوست موضوع مهمی است که باید حتما مورد درمان قرار گیرد. زیرا هر چه پوست حساس تر باشد، لایه دفاعی آن که وظیفه محافظت از پوست در برابر عوامل آسیب رسان بیرونی را دارد، ضعیف تر شده و عملکرد موثری نخواهد داشت. بنابراین پوست هر روز بیشتر در معرض آسیب های جدی تر قرار می گیرد. اولین قدم برای درمان حساسیت پوست، شناخت عامل حساس کننده است. این عامل می تواند رژیم غذایی، تغییرات فصل و آب و هوا، خواب ناکافی، استرس ها و یا محصولات نامناسب باشد. شما می توانید با شناختن عواملی که باعث ایجاد حساسیت می شوند و همچنین حذف و اصلاح این عوامل، به درمان پوستتان کمک کنید. یکی از اقدامات موثر برای درمان پوست های حساس، استفاده از محصولات مراقبت از پوست با ترکیبات تسکین دهنده است. در ادامه در کورد این ترکیبات و مزایای آن ها برای پوست حساس بیشتر توضیح می دهیم. 

چه ترکیباتی باعث تسکین و آرامش بخشی به پوست می شوند؟

یک درمان خوب و موثر برای هر شرایط یا مشکل پوستی، رساندن مواد مورد نیاز یا پر کردن پوست با همان موادی است که پوست با کمبود آن مواجه شده است. ساختار پوست ما به صورت چند لایه می باشد که مواد اصلی تشکیل دهنده این لایه ها شامل سرامیدها، اسیدهای چرب و ... می باشد. این ترکیبات لایه شاخی یا سد دفاعی پوست را ترمیم و بازسازی کرده و سبب می شوند که پوست به وضعیت نرمال بازگردد. بنابراین برای درمان پوست های حساس یا دهیدراته و ... کافی است مواد مورد نیاز پوست را تامین کنیم. مفیدترین ترکیبات برای پیشگیری و درمان پوست های حساس به شرح زیر است:

1.    سرامیدها

این ماده به طور طبیعی در پوست ما وجود دارد و تقریبا 50٪ چربی لایه محافظ پوست را تشکیل می دهد. یعنی سرامید فراوان ترین بخش مایع بین سلولی لایه شاخی پوست است. بعبارتی اگر سلول های پوست را آجرهای ساختمان پوست در نظر بگیریم، سرامیدها همانند ملات عمل کرده تا آجرها را در کنار هم محکم نگه دارند. در نتیجه یک سپر دفاعی قوی برای پوست در مقابل عوامل محرک محیطی ایجاد می کنند و اجازه تبخیر رطوبت از پوست را نمی دهند. حفظ رطوبت نیز گام بزرگ و موثری برای بهبود و حفظ سلامت پوست است. در واقع علت لطافت بیش از حد پوست نوزادان نیز وجود مقادیر بالای سرامید در لایه محافظ پوست آن ها می باشد. بنابراین کمبود این ماده می تواند باعث کم آبی و تضعیف سد دفاعی و حساس شدن پوست شود. لذا استفاده از محصولات حاوی این ترکیب روی پوست به ترمیم و بازیابی لایه دفاعی پوست کمک می کند. خصوصا اگر پوستتان در اثر لایه برداری شیمیایی حساس شده، این ماده می تواند فوق العاده موثر باشد. 

2.    اسیدهای چرب ضروری

بخش عمده دیگری که لایه چربی محافظ پوست را تشکیل می دهد اسیدهای چرب می باشند. بنابراین استفاده از محصولات حاوی اسید چرب لینولئیک اسید برای پوست بسیار مفید است. به حدی که کمبود این اسیدهای چرب ضروری می تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل ضخیم شدن لایه بیرونی پوست، غلیظ شدن سبوم و چربی، تجمع باکتری ها و سلول های مرده در منافذ و ایجاد آکنه و ... شود. بر اساس نتایج مطالعات صورت گرفته، مصرف موضعی محصولات حاوی اسید چرب لینولئیک اسید روی پوست می تواند در مدت 4 هفته تا 25% در کاهش مشکلات آکنه موثر باشد. 

3.    فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی پوست (NMF)

ساختار پوست علاوه بر ماتریکس لیپید پوست که شامل سرامید، کلسترول و اسیدهای چرب است، از از بخش دیگری به نام فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی پوست (natural moisturizing factor) یا(NFM)  نیز تشکیل شده است. این بخش شامل اسیدهای آمینه،  سدیم پی سی ای (PCA)، گلیسرول و اوره می باشد. این ترکیبات در ساختار پوست به حفظ آب و رطوبت درون آن کمک کرده تا سلامت سد دفاعی تضمین شود. بنابراین اجزای تشکیل دهنده این بخش می توانند برای پوست بسیار مفید باشند. لذا استفاده از محصولات حاوی این ترکیبات به شدت توصیه می شود. 

4.    هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید نیز یکی از اجزای تشکیل دهنده فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی پوست است. این ماده یک هیدروکربن طبیعی می باشد که به طور وسیعی در بافت های بدن ما یافت می شود. بعلاوه ماده پر کننده فضای بین فیبرهای متصل کننده کلاژن و الاستین است. این ماده همچنین به دلیل آب دوست بودن و اتصال به آب شناخته می شود. توانایی بالای آن در حفظ و جذب رطوبت به قدری است که می تواند تا 1000 برابر وزن خود رطوبت را در خود نگه دارد. به همین خاطر از آن بعنوان قدرتمندترین ماده آبرسان یاد می شود. از طرفی دیگر، وجود مقادیر بالای هیالورونیک اسید یکی دیگر از دلایل نرمی بیش از حد پوست نوزادان می باشد. اما این ماده با افزایش سن در بدن ما کاهش می یابد و نیاز به تامین خواهد داشت. از این رو استفاده از محصولات موضعی حاوی این ماده می تواند باعث جبران و دوباره پرکردن هیالورونیک اسید از دست رفته شود. هیالورونیک اسید با نفود به لایه های عمیق پوست، آبرسانی قوی را ارائه داده و باعث تعادل پوستتان می شود. 

5.    اوره

این ماده یک آبرسان و مرطوب کننده عمقی برای پوست و همچنین یکی از اجزای فاکتورهای NMF می باشد. این ماده دارای خاصیت کراتولیک بوده و با لایه برداری ملایم باعث جداسازی قسمت های سخت شده پوست می شود. اما به هیچ عنوان پوست را خشک یا تحریک نمی کند. بلکه با نفوذ عمقی به لایه های زیرین پوست، رطوبت مورد نیاز را به آن ها می رساند. بنابراین می توانید از این ماده مرطوب کننده و ترمیم کننده قوی برای بهبود وضعیت پوستتان کمک بگیرید.  

6.    اسکوالان 

روغن اسکوالن نیز یکی دیگر از ترکیبات تشکیل دهنده ماتریکس لیپید پوست است. این ماده قابلیت جذب بالایی داشته و بدون ایجاد تحریک یا آسیب به پوست، یک لایه محافظ روی سطح آن ایجاد می کند. در نتیجه از خروج رطوبت از پوست جلوگیری می نماید. البته در رابطه با مصرف اسکوالن باید کمی مراقبت بود. زیرا این ماده سبب افزایش نفوذ شده و می تواند آزادانه در منافذ جریان یابد. لذا در صورت استفاده به همراه سایر ترکیبات، ممکن است سبب کومدوژنیک شدن آن ها گردد. اما مصرف آن به تنهایی مشکل ساز نخواهد بود. 

7.    پانتنول یا پرو ویتامین  B5

پانتنول که به عنوان پرو ویتامین B5 نیز شناخته می شود، یک ماده فعال با اثر تسکین دهنده و ترمیم کننده می باشد. این ماده خواص مرطوب کننده داشته و باعث حفظ رطوبت درون پوست می شود. همچنین به دلیل اثرات ترمیم کننده به یک عنصر موثر و رایج در درمان‌ زخم و آسیب های پوستی تبدیل شده است. این ماده از طریق افزایش گردش سلولی و تکثیر فیبروبلاست به بهبود آسیب های سطحی کمک می کند. از طرفی دیگر به بازیابی عملکرد سد محافظ پوست کمک کرده و علائم تحریک ها را تسکین می دهد. در نتیجه پوست را مرطوب و آرام می سازد. بسیاری از کمپانی ها از این ماده بعنوان عامل نرم کننده، تسکین دهنده و ضد تحریک و همچنین بعنوان ماده مرطوب کننده در لوازم آرایشی و مراقبتی استفاده می کنند. این ماده به دلیل مزایای گسترده و ایمنی بالا، برای پوست های حساس، خشک، مستعد درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی، پسوریازیس، درماتیت سبورئیک ایده آل است. به طوری که سد پوستی آسیب دیده در این افراد را که منجر به از دست دادن رطوبت می شود، بازیابی می کند. 

8.    گلیسیرین

گلیسیرین یا گلیسرول یک ماده مرطوب کننده طبیعی قوی و موثر برای پوست است. این ماده ضمن رطوبت رسانی، یک لایه محافظ روی پوست ایجاد می کند تا رطوبت را درون آن نگه دارد. این موضوع برای پوست هایی که سد دفاعی ضعیف و آسیب دیده ای دارند، بسیار مفید است. زیرا سد دفاعی مختل شده قادر به حفظ رطوبت نبوده و گلیسیرین برای انجام این کار به پوست کمک می کند. لذا باعث حفظ رطوبت پوست شده و ظاهری نرم و صاف به آن می بخشد. این ماده مرطوب کننده طبیعی در جوانسازی و رفع خشکی و پیشگیری از بروز چروک و آسیب نیز موثر است. به همین خاطر در ترکیبات بسیاری از کرم ها و محصولات مراقبتی و آرایشی از ماده گلیسیرین استفاده می شود. 

9.    عصاره های طبیعی و گیاهی

علاوه بر ترکیبات ذکر شده که جزو عناصر مهم تشکیل دهنده لایه های پوست هستند، بسیاری از عصاره های طبیعی و گیاهی نیز وجود دارند که از خواص تسکین دهنده برخوردارند. برای مثال عصاره دانه آفتابگردان سبب آرام شدن و به تعادل رسیدن پوست های حساس و تحریک شده می شود. عصاره ریشه شیرین بیان اثرات ضد التهابی داشته و آرامش بخش است. در ادامه برخی از مهم ترین مواد طبیعی تسکین دهنده به طور مجزا توضیح داده می شود. 

10.    سنتلا آسیاتیکا 

گیاه سنتلا آسیاتیکا (Centella Asiatica) یا آب قاشقی و یا مادکاسوساید یک گیاه بومی مناطق شرق آسیا می باشد. این عصاره گیاهی مانند یک معجزه برای پوست حساس بوده و سرشار از خواص دارویی و درمانی است. این ماده تسکین دهنده به بازیابی اپیدرم کمک کرده و سبب بهبود مشکلات پوستی نظیر خشکی، قرمزی و التهاب، چربی اضافه و ... می شود. مقادیر بالای مواد مغذی و آنتی اکسیدان موجود در آن منجر به محافظت اکسیداتیو پوست و تسکین التهابات می شود. همچنین با داشتن آمینو اسیدهای فراوان، کلاژن سازی پوست را افزایش می دهد. این عصاره گیاهی دارای خواص آبرسانی و آنتی باکتریال بوده و سد محافظ پوست را تقویت می کند. علاوه بر این، سبب آرامش پوست و نرم و مرطوب شدن آن می شود. از دیگر مزایای این ماده می توان به ضد لک بودن و بهبود ناحیه زخم، خارش، راش و یا حساسیت اشاره کرد. 

11.    روغن شاهدانه ساتیوا یا کنف

کنف یک گیاه معجزه آسا و فوق العاده موثری است که به دلیل فیبر، دانه ها و گل هایی که دارد در ترکیبات محصولات مرطوب کننده بکار می رود. روغن دانه کنف یا دانه شاهدانه ساتیوا از گیاه شاهدانه بدست می آید. این روغن سرشار از اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 و امگا 6 و ویتامین های A و E است که پوست ما به شدت به آن ها علاقمند می باشد. این روغن سطح رطوبت بسیار بالایی داشته و ترکیبات مغذی و مرطوب کننده قوی دارد. لذا باعث انرژی بخشی و تغذیه پوست شده و به حفظ رطوبت و بهبود راحتی کلی پوست کمک می کنند. همچنین در کنار تسکین پوست های حساس و خشک، باعث می شود ظاهر صاف تری داشته باشند.  

12.    جو دو سر  

جوی دوسر یک ماده تسکین دهنده و آرامش بخش قوی برای پوست های حساس است. این ماده به التیام پوست خشک یا حساس کمک می کند و باعث کاهش التهابات و خارش اگزما می شود. جوی دوسر حاوی پلی ساکاریدها، پروتئین ها، لیپیدها، ساپونین ها، آنزیم ها، فلاونوئید و ویتامین های می باشد که به طور طبیعی در پوست ما وجود دارند. اما هر چه سد محافظ پوست ضعیف و آسیب دیده باشد، باعث کاهش این مواد خواهد شد. در چنین شرایطی می توان از جوی دوسر بعنوان جایگزین این مواد طبیعی استفاده کرد. بنابراین برای کاهش التهابات، مصرف موضعی محصولات حاوی بلغور جو دوسر و یا خوردن اوت میل در وعده صبحانه توصیه می شود 

13.    شی باتر

شی باتر یک ماده مرطوب کننده فوق العاده قدرتمند و موثر می باشد که رطوبت رسانی مداوم و طولانی مدتی را برای پوست فراهم می کند. این کره گیاهی غنی از سطوح بالای اسیدهای چرب لینولئیک، اولئیک، استناریک و پالمتیک، مواد مغذی و ویتامین های A و E و آنتی اکسیدان می باشد. به همین خاطر در رطوبت رسانی و حفظ و نگه داشتن رطوبت درون پوست نقش موثری دارد. به طوری که احساس خشکی و زبری پوست را کاملا برطرف می سازد. این ماده همچنین از قابلیت نفوذ بالا و جذب عمیقی برخوردار است و به بازسازی لیپیدها و رطوبت رسانی عمقی کمک می نماید. افزون بر این باعث تعادل چربی پوست و لطافت فوق العاده آن می شود. این کره نرم کننده غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری دارای اثرات تسکین دهنده و ضد التهاب نیز می باشد. لذا ضمن مرطوب کردن و محافظت از سد پوستی باعث آرامش آن می شود. 

14.    کالاندولا یا عصاره گل همیشه بهار

گل همیشه بهار صحرایی یا کالاندولا (Calendula) نیز یک آبرسان طبیعی با خواص آرامش بخش و ضد التهاب قوی است. عصاره گل همیشه بهار فواید آنتی اکسیدانی موثری دارد و به کلاژن سازی در پوست کمک می کند. بعلاوه در تسکین و التیام خارش، قرمزی و اگزما موثر است. این ماده قابلیت جذب آسانی در سطح پوست داشته و پوستی عمیقاً هیدراته شده و غنی از کلاژن به شما می بخشد. افرادی که از لایه بردار شیمیایی یا محصولات درمان های آکنه استفاده می کنند، می توانند در کنار آن ها از این عصاره طبیعی کمک بگیرند. زیرا بکارگیری کالاندولا در کنار ترکیبات خشن به تسکین و محافظت از پوست کمک می کند. 

15.    آلوئه ورا

آلوئه ورا نیز یکی از گیاهان مفید و درمانی است که از دیرباز برای بهبود بسیاری از مشکلات پوستی بکار می رود. ژل آلوئه ورا اثرات رطوبت رسانی فوری و تسکین دهنده موثری دارد. همچنین باعث رفع خشکی پوست و پوسته پوسته شدن و خارش آن می شود. این گیاه با حفظ رطوبت و ترمیم نواحی آسیب دیده، پوست را نرم و لطیف می کند. همچنین التهابات پوست های تحت استرس و تحریک شده را به خوبی تسکین داده و آرام می سازد. عصاره چای سبز نیز حاوی درصد بالایی از پلی فنول ها، آنتی اکسیدان و تانن می باشد. این ماده خاصیت ضدالتهابی، ضد باکتریایی و تسکین دهنده داشته و باعث آرامش و لطافت پوست می شود.

16.    عصاره خرفه

یکی دیگر از ترکیبات موثر و درمانی، عصاره خرفه می باشد. این عصاره که یک نیروگاه ضد پیری نیز به شمار می رود، در آرامش پوست و کاهش علائم قابل مشاهده تحریک ها فوق دالعاده موثر است. همچنین به رطوبت رسانی و افزایش نرمی و لطافت پوست کمک می کند. برگ های گیاه خرفه به دلیل داشتن ویتامین A، خواص ضد پیری قوی دارند. لذا به درمان مشکلات پوستی مانند لک، جوش و آکنه، چین و چروک ها و ... کمک می کنند. این گیاه دارویی با خاصیت طبیعی ضد التهاب سبب افزایش طراوت وشادابی پوست نیز خواهد شد. 

معرفی محصولات مرتبط 

کرم آبرسان و مرطوب کننده فاکتورهای طبیعی و هیالورونیک اسید اوردینری یکی از بهترین محصولات برای تقویت و محافظت از لایه بیرونی پوست است. این کرم با هیالورونیک اسید و ترکیبات طبیعی رطوبت رسان (NMF) فرموله شده است. لذا با تامین و حفظ رطوبت مورد نیاز سلول های پوستی، باعث آبرسانی فوری و مرطوب شدن پوست می شود. از طرفی دیگر غنی از مواد معدنی و مغذی و آنتی اکسیدان و آمینو اسیدها است. این مواد با تغذیه پوست به درمان و پیشگیری از خشکی و کم آبی و دهیدراته شدن آن کمک می کنند. این سرن بسیار سبک بوده و سبب تسکین، شادابی و لطافت پوستتان می شود. 

کرم مرطوب کننده پوست صورت سرامیدین دکتر جارت نیز با تقویت سد رطوبتی طبیعی پوست به حفظ رطوبت آن کمک می کند. فرمولاسیون این محصول حاوی کمپلکس سرامیدین با 5 سرامید مغذی، اسید هیالورونیک و شی باتر است. لذا با آبرسانی عمیق و مرطوب نگه داشتن قوی پوست، فورا خشکی و زبری را از بین می برد. این کرم ضمن احیا و ترمیم پوست مانع از دست دادن آب و رطوبت آن می شود. بعلاوه به آرامش بخشی و تسکین پوست های تحت تحریک و خارش و خشکی کمک می کند. شما می توانید از این محصول به صورت روزانه برای محافظت پوست در برابر عوامل مضر محیطی مانند استرس و نوسانات شدید دما و ... استفاده کنید. مصرف آن را به انواع پوست خصوصا پوست های زبر، خشک و خارش دار توصیه می کنیم. زیرا به شما کمک می کند تا پوستی صاف، نرم و سالم تر داشته باشید. 
کرم مرطوب کننده و تسکین دهنده پوست حاوی روغن کنف اینکی لیست همپ اویل نیز انتخابی ایده آل برای تسکین و آرام ساختن نشانه های تحریک پوست است. این کرم با روغن دانه شاهدانه ساتیوا یا کنف و عصاره چای سبز فرموله شده و سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 است. لذا پوست را تغذیه، تقویت، نرم و مرطوب کرده و خشکی و کدری و زبری آن را برطرف می سازد. این کرم مغذی دارای اثرات تسکین دهنده و آرامش بخش موثری برای پوست های حساس است. 
محصول دیگری که باعث تسکین فوری و قوی پوست های حساس می شود، اسپری آبرسان و تسکین دهنده صورت فیس میست لاروش پوزای است. ترکیبات این محصول شامل آب چشمه حرارتی و درمانی با غلظت بالایی از سلنیوم و عناصر کمیاب و سرشار از مواد معدنی با خواص تسکین دهنده و آنتی اکسیدانی می باشد. در نتیجه با آبرسانی فوری سبب رفع خشکی و شاداب شدن پوست می شود. بعلاوه از پوست در برابر آسیب های محیطی محافظت می نماید. این محصول فرمولاسیونی ایمن داشته که برای مراقبت از پوست تمام اعضای خانواده از جمله نوزادان و کودکان و بزرگسالان خصوصا افراد دارای پوست های حساس مناسب می باشد. 

اسپری آب طراوت بخش و تسکین دهنده اون اسپرینگ واتر نیز یک اسپری ضد تحریک و حساسیت پوست است. این محصول حاوی آب چشمه حرارتی اون با خواص درمانی و غنی از مواد مغذی و معدنی مفید می باشد. لذا ضمن آبرسانی و لطافت و طراوت بخشی پوست، باعث تسکین و آرامش آن می شود. همچنین سد طبیعی پوست را بازیابی کرده و پوستی متعادل و تقویت شده به شما می بخشد. اثربخشی بالای آن تنها در 5 دقیقه سبب کاهش حساسیت پوست تا 30 درصد خواهد شد. بعلاوه باعث کاهش فوری دمای بالا و حساسیت و احساس ناراحتی و خارش و سوزش پوست می گردد. به همین خاطر برای استفاده روزمره جهت بازگرداندن راحتی به پوست حساس یا آسیب دیده کاملا مناسب است. مصرف آن را به شدت به پوست های دچار خشکی، تحریک، قرمزی، آفتاب سوختگی و .... توصیه می کنیم. 

تونر تسکین دهنده پوست مدل کایند تو اسکین سوتینگ سیمپل با مجموعه ای ترکیبات موثر مانند پرو ویتامین B5، عصاره گل بابونه، فندق جادوگر و آلانتوئین ساخته شده است. این تونر در کنار پاکسازی پوست و متعادل کردن Ph آن، سبب تسکین و آرامش بخشی پوست نیز می شود. بعلاوه به تقویت پوست و حفظ شادابی آن کمک کرده و ظاهری نرم و تمیز و تازه ایجاد می کند. این محصول از فرمولاسیون ایمن ، ملایم و کاملا ضد حساسیت برخوردار است. لذا برای همه انواع پوست خصوصا پوست های حساس مناسب می باشد. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات

whatsapp