بستن

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

5 نشانه اصلی موهای سالم و نحوه درمان صحیح آن

5 نشانه اصلی موهای سالم و نحوه درمان صحیح آن
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/11/22 0 نظر

موها نقش بسیار مهمی در زیبایی ظاهری ما دارند. اما این موضوع تنها با داشتن موهایی سالم ارتباط دارد. زیرا موهای ناسالم و آسیب دیده می توانند ظاهری نازیبا و ناخوشایند را رقم بزنند. اما آیا می دانید موهای سالم چه نشانه ای دارند و از کجا باید بفهمیم موهایمان سالم است یا خیر؟ بطور کلی اغلب وقتی موهای شما صاف و براق باشد، می گویند موهایتان سالم است. با این حال، نوع موهای همه افراد این گونه نیست. ممکن است موهای شما براق یا صاف به نظر نرسند، اما این لزوما به این معنی نیست که ناسالم هستند. در مقابل ممکن است موهایی پرپشت و بلند داشته باشید اما از سلامت آن غافل باشید. در این مقاله همه چیز را در مورد علائم اصلی و مهم موهای سالم به شما می گوییم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در مو سلامت موهایتان در ادامه با ما همراه شوید. 

پنج نشانه مهم برای بررسی سالم بودن موها

عوامل مانند وسایل حرارتی و حالت دهی مداوم موها، آلودگی محیطی، افزایش سن و عدم تعادل هورمونی همگی می توانند اثرات مشهودی بر موهای شما داشته باشند. این عوامل ممکن است باعث آسیب به موها شده و به مرور آن را تضعیف نمایند. بنابراین، نظارت بر سلامت مو یک موضوع بسیار مهم است. در واقع چند ویژگی یا نشانه وجود دارد که باید به طور مرتب آن ها را بررسی کنید تا وضعیت و نیازهای موهای خود را درک نمایید. در این قسمت 5 نشانه موهای سالم که می توانید در خانه بررسی کنید را به شما معرفی می کنیم. همچنین راهکارهای موثری برای بهبود هر یک از این خصوصیات ارائه می دهیم. 

1.    خاصیت ارتجاعی یا کشسانی موها 

موهای سالم خاصیت ارتجاعی مناسبی دارند و دچار کشش نمی شوند و نمی شکنند. در واقع خاصیت ارتجاعی به میزان انعطاف پذیری و کشسانی موها و عدم پارگی و شکنندگی آن در اثر کشیده شدن گفته می شود. موها در حالت خیس می توانند تا 30 درصد طول اولیه خود را بدون آسیب کشیده شوند. به عبارت دیگر، تارهای موی شما هر چند مجعد یا صاف، باید پس از حالت دادن و کشش به حالت طبیعی و اولیه خود برگردند. اما توجه داشته باشید که کشش بیش از حد بین 30 تا 70 درصد ممکن است باعث تغییرات غیرقابل برگشت و شکستگی تار مو شود. بنابراین منظور از کشش، میزان منطقی آن است. 

برای بررسی خاصیت ارتجاعی موهای خود روش زیرا را انجام دهید:

یک تار مو را بین انگشتان خود نگه دارید. آن را به آرامی در جهت مخالف بکشید. تار مو باید کشیده شود و به عقب برگردد. اگر به حالت اولیه خود برنگردد و تغییر کند، بدان معناست که موهای شما فاقد رطوبت و شکننده است. شما می توانید با افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی، خاصیت ارتجاعی مو را به طور طبیعی بهبود بخشید. همچنین راه دیگر این است که به طور دوره ای درمان های پروتئین تراپی مو را در یک مرکز مورد اعتماد انجام دهید.

5 نشانه اصلی موهای سالم و نحوه درمان صحیح آن

2.    میزان تخلخل مو

تارهای مو می توانند رطوبت را در خود نگه دارند. به این قابلیت نگهداری رطوبت درون خود، تخلخل مو گفته می شود. کوتیکول های مو به اندازه ای متخلخل هستند که امکان جذب و حفظ هیدراتاسیون برای داشتن موهای سالم و براق را فراهم کنند. اما اگر تخلخل مو کم یا زیاد باشد در جذب یا حفظ و نگهداری رطوبت به مشکل می خورد. موهای کم تخلخل رطوبت را به سختی جذب می کنند که بر درخشش، بافت و استحکام مو تأثیر می گذارد. زیرا کمبود رطوبت باعث وز شدن، اصطکاک، شکستگی و در نهایت ریزش مو می شود. موهای دارای تخلخل زیاد نیز توانایی مناسبی برای حفظ رطوبت درون خود را ندارند. اما زمانی ها تخخل موها مناسب باشد، قابلیت جذب و حفظ رطوبت در حد ایده آل بوده و موها مرطوب و سالم و درخشان می مانند. تارهای موی سالم نیز می توانند به خوبی رطوبت را در خود نگه دارند. زیرا کوتیکول های مو به اندازه کافی متخلخل هستند تا رطوبت را جذب و حفظ کنند.

یکی از ساده ترین راه ها برای بررسی تخلخل مو، انجام تست شناور بودن در آب است. این تست به صورت زیر انجام می شود: 

یک تار مو را در یک لیوان آب قرار داده و حدود 2 الی 4 دقیقه به ان فرصت دهید. اگر تار مویتان سنگین شد و فورا در لیوان فرو رفت، یعنی موهای شما به شدت متخلخل و آسیب دیده است. اگر بعد از چند دقیقه به آرامی در ته لیوان غرق شد، یعنی موها سالم است و تخلخل طبیعی دارد. همچنین اگر حتی پس از چند دقیقه در اب فرو نرود و روی ان شناور بماند، یعنی موهای شما تخلخل کمی دارند.

موهایی با تخلخل زیاد معمولاً به دلیل حالت دادن بیش از حد با وسایل حرارتی و عدم مراقبت مناسب از مو ایجاد می شود. بنابراین از محافظ های حرارتی و محصولات حاوی روغن های گیاهی برای بهبود آسیب مو استفاده کنید. بعلاوه اگر موهایی با تخلخل کم دارید، از درمان های نرم کننده و حالت دهنده عمیق برای حفظ سلامت آن ها کمک بگیرید. نکته مهمی که همیشه باید به آن توجه داشته باشید آنست که، قبل از استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی، موهای خود را با یک حوله خشک کنید تا آب اضافی آن گرفته شود. سپس برای حالت دهی، حرارت متوسط را انتخاب کنید تا آسیب مو به حداقل برسد. 

3.    ضخامت ثابت تمام قسمت های تار مو 

یک تار موی سالم از ریشه تا نوک ضخامت و بافت ثابت و یکسانی دارد. این ویژگی نشان می دهد که پروتئین مو به طور یکنواخت و یکپارچه در طول هر تار مو توزیع شده و نشانه سالم بودن مو است. این موضوع در موهای آسیب دیده و حالت دهی شده یا فرسوده دیده نمی شود. زیرا در این موها اغلب شاهد ضخامت کاهش یافته می باشید. به این صورت که نوک یا انتهای مو ممکن است نازک، وز و شکننده به نظر برسند. همچنین ممکن است علائم موخوره و دو شاخه شدن را در نوک موها ببینید. 

برای بررسی این موضوع، یک تار موی افتاده خود را بردارید و ضخامت سرتاسر آن را بررسی کنید. سپس آن را از میان انگشتان خود عبور دهید و یکنواختی بافت آن را لمس و احساس کنید. اگر موها ناهموار هستند و به تدریج از بالا به پایین نازک می شوند، باید به سراغ اصلاح و درمان موها بروید. در ابتدا این کار را با کوتاه کردن موهای نازک و شکننده قسمت های پایینی آغاز کنید. سپس با درمان های موثر موهایتان را احیا کنید. 

4.    میزان ریزش مو

ما به طور معمول روزانه 50 تا 100 تار موی خود را از دست می دهیم. ریزش موی بیش از این مقدار نشان دهنده سطح سلامت ضعیف مو است. بنابراین نظارت بر ریزش مو یک تمرین خوب و ساده برای رسیدن به موهایی سالم است. زیرا این مسئله نشان می دهد که آیا روتین مراقبت از موی فعلی شما به نیازهای در حال تغییر مو پاسخ می دهد یا خیر. البته در برخی موارد، ریزش مو می تواند ناشی از مشکلات هورمونی یا شرایط بیماری خاصی باشد. بنابراین، اگر متوجه شدید که سرعت ریزش موهایتان غیرمعمولی است، زودتر با یک متخصص پوست یا یک پزشک مشورت کنید. 

5 نشانه اصلی موهای سالم و نحوه درمان صحیح آن

5.    سلامت پوست سر

ما اغلب برای بررسی مشکلات مربوط به مو، پوست سر و ریشه موها را نادیده می گیریم. بعبارتی سلامت مو را فقط از روی تارها قضاوت می کنیم. در حالی که سلامت پوست سر به همان اندازه مهم است. زیرا این قسمت منبع تغذیه فولیکول های مو می باشد. لذا مشکلات پوست سر مانند شوره سر، پوسته پوسته شدن، تاول، زخم، لکه های دردناک و تجمع محصولات و مواد حالت دهنده و ... روی آن مانع رشد مو می شود. همچنین فرایند تغذیه و اکسیژن رسانی به پوست سر و ریشه های مو مختل می شود.  درد ریشه های مو و حساس بودن پوست سر نیز ممکن است منجر به ریزش شدید مو و طاسی شود. این بیماری به دلیل تکنیک های نادرست ماساژ، خشکی بیش از حد مو، و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی (از طریق آب سخت و ناسالم و محصولات مراقبت مو نامرغوب) ایجاد می شود. بنابراین ضروری است که مراقب سلامت پوست سر خود باشید. این نواحی اغلب به چیزی بیش از شستشو با شامپو و نرم کننده نیاز دارد. توصیه می کنیم نکات زیر را برای حفظ و بهبود سلامت پوست کف سر رعایت کنید:

- از ماسک های طبیعی مو برای تغذیه و پاکسازی ریشه های مو استفاده کنید.
- مراقب نوع محصولات مویی که استفاده می کنید باشید. از محصولات باکیفیت و اصل استفاده کرده و در مصرف آنها زیاده روی نکنید. 
- اگر شوره سر یا بیماری های التهابی پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما دارید، از شامپوهای دارویی یا تخصصی بجای شامپو معمولی استفاده کنید. 
- قبل از خواب پوست سر خود را با حرکات دایره ای و ملایم ماساژ دهید. این کار سبب بهبود اکسیژن رسانی و خون رسانی به ریشه های مو می شود. در نتیجه بطور موثری مشکلات مختلف این ناحیه را کاهش می دهد. 
- بر اساس نیاز پوست سر و موهایتان، راه های طبیعی برای آبرسانی و هیدراته کردن، کنترل چربی و تامین مواد مغذی به آن ها پیدا کنید.
- اگر درمان های خانگی و مراقبت منظم از مو نتوانست مشکل پوست سر شما را حل کند، با یک متخصص پوست یا تریکولوژیست مشورت کنید.

مهم ترین نکات برای مراقبت از موها

جال که با توجه به این علائم می توانید تشخیص دهید که موهایتان سالم است یا خیر، وقت ان است تا چند نکته کلیدی در مراقبت از موها را بدانید. در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که صرف نظر از نوع مو برای سلامتی هر مویی لازم و ضروری است.
1. همیشه با موهای خود با ملایمت رفتار کنید. یعنی برای شستشو، آبکشی، خشک کردن و .... اصلا به موها چنگ نزنید.
2. موها را حداکثر دو تا سه بار در هفته با شامپو بشویید. بعلاوه از آب داغ استفاده نکنید. این کارها باعث خشکی و اسیب موها می شوند.
3. از محصولات مراقبت موی مناسب نوع و مشکلات خاص موهایتان استفاده کنید. 
4. هر هفته موهای خود را با استفاده از روغن های طبیعی و مغذی روغن تراپی کنید. این کار موجب تقویت و ترمیم و احیای موها خواهد شد. 
5. قبل از خواب، موهایتان را به صورت بافت و گیس های درشت ببندید. همچنین می توانید موهای خود را با یک کلاه ساتنی بپوشانید تا از سایش و اصطکاک و شکستگی آن جلوگیری کنید. این کارها به شدت باعث محافظت موها در طول خواب می شوند. 
6. قبل از استفاده از وسایل حالت دهنده حرارتی مانند اتو مو، سشوار و .... حتما از محصولات محافظ ضد حرارت استفاده کنید. 

جمع بندی 

موهای سالم زیبایی و لطافت و درخشش فوق العاده ای دارند و اغلب نرم، ضخیم، براق و حجیم به نظر می رسند. این موها می توانند به طور موثر بسیاری از مدل های مو را تا ساعت ها نگه دارند. اما موهای آسیب دیده چنین ویژگی هایی را ندارند. شما می توانید بطور مرتب و در فواصل منظم به علائم ذکر شده برای تعیین سطح سلامت موها توجه کنید. لذا خاصیت ارتجاعی مو، تخلخل، ضخامت ثابت، میزان ریزش مو و سلامت پوست سر را بررسی کنید تا سلامت موهای خود را کنترل نمایید. علاوه بر این، استفاده از ماسک های طبیعی مو، عدم استفاده بیش از حد از محصولات حالت دهی، استفاده از شامپوهای دارویی یا تخصصی و ماساژ پوست سر قبل از رفتن به رختخواب ممکن است به بهبود وضعیت موهایتان کمک کند. بنابراین، همیشه مراقب نیازهای موهای خود باشید و از محصولات مناسبی که برای نوع موهای شما طراحی شده است استفاده کنید. از سوی دیگر، مشاهده علائم آسیب ها مانند موخوره، شکنندگی، از دست دادن ساختار مو، خشکی به این معنی است که موهای شما به مواد مغذی بیشتری مانند پروتئین نیاز دارند. بنابراین در این صورت باید بیشتر از موها مراقبت کنید تا سلامت خود را بازیابد. 

معرفی برخی از بهترین و موثرترین محصولات مراقبت از مو در خانه

برای مراقبت و دبهبود سلامت پوست کف سر نیاز به اسکراب، شامپو و محصولاتی مراقبتی خواهید داشت. اسکراب و شامپو می توانند پاکسازی عمیقی را در کنار هم ایجاد کنند. محصولات مراقبتی نیز مواد مورد نیاز را فراهم می نماید. 

اسکراب لایه بردار پوست کف سر حاوی بیوتین و کافئین و نمک دریا اربن کر برای پاکسازی عمیق و تصفیه پوست سر ساخته شده است. این محصول با ذرات نمک دریا پوست سر را به ارامی لایه برداری می کند. در نتیجه تمامی چربی اضافی، کثیفی، سلول های مرده، آلودگی های انباشته شده در قسمت ریشه موها از بین می روند. این کار باعث بهبود گردش خون در کف سر و تحریک فولیکول های مو می شود. بنابراین به تقویت موها، افزایش رشد و کاهش ریزش آن کمک می کند. همچنین در رفع خارش و سوزش کف سر موثر بوده و موهایی شاداب و درخشان تر به شما می دهد. 

شامپو فاقد نمک مدل شیر پنبه و پروتئین گندم دیلی پرفکشن دی پی دکس نیز یک شامپوی عالی برای انواع موها خصوصا موهای خشک و آسیب دیده است. این شامپو به لطف ترکیباتی مانند عصاره شیر پنبه، پروتئین گندم، کراتین، بیوتین یا ویتامین B7 به تغذیه و تقویت موها کمک می کند. بعلاوه فرمول ملایم و فاقد نمک آن بدون هیچ اسیبی مو و پوست سرتان را تمیز می کند. این شامپو در حین پاکسازی، رطوبت و مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز مو را تامین می نماید. در نتیجه به تعادل رطوبت، رفع خشکی، کاهش ریزش، ترمیم آسیب ها کمک کرده و موها را نرم و مرطوب و براق و سالم تر می سازد. 

در صورتی که مایل به مراقبت بیشتری از پوست کف سرتان هستید، می توانید از سرم آبرسان و مرطوب کننده پوست سر فاکتورهای طبیعی و هیالورونیک اسید اوردینری کمک بگیرید. این محصول برای هیدراتاسیون پوست سر و کمک به کاهش ناراحتی های ناشی از خشکی طراحی شده است. لذا با ترکیبات قدرتمندی به آبرسانی قوی و مرطوب کردن پوست سر می پردازد. بافت سرم سبک بوده و سنگین و چسبناک نیست. لذا نیاز به شستشو و ابکشی ندارد. این سرم با تقویت سد رطویتی طبیعی پوست سر در احیای سلامتی و احساس راحتی آن موثر است. همچنین به درمان خشکی پوست سر و احساس ناخوشایند ناشی از خشکی از قبیل پوسته ریزی ها کمک می کند. 

اما برای مراقبت از سلامت ساقه موها باید بطور مرتب به آن رسیدگی کنید. این کار با روغن تراپی هفتگی و همچنین استفاده از محصولات و سرم های درمانی به راحتی امکان پذیر است. 

اولین محصول پیشنهادی ما، سرم ترمیم کننده و تقویت کننده مو پلکس 10 رولوشن است. این محصول درمانی فوق العاده موثر با بهره گیری از سیستم آبشاری پروتئینی سه گانه باند پلکس انحصاری ساخته شداه و قابلیت ترمیم و تقویت لایه های مختلف فیبر مو از درون را دارد. در نتیجه موهایتان را به وضوخ سالم تر، نرم تر؛ درخشان تر می سازد. این سرم موی سبک به آسانی پس از شامپو قابل استفاده است و تاثیر زیادی در احیای موهایتان می گذارد. 

روغن مو نرم کننده کراتین پروتئین هاسک نیز غنی از کراتین هیدرولیز شده و ویتامین E است. از این رو برای تغذیه و تقویت و ترمیم موها موثر بوده و آن را احیا می کند. همچنین موها را عمیقا نرم و مرطوب ساخته و ظاهری فوق العاده براق و صاف ایجاد می کند. به کمک این محصول می توانید خشکی، گره و وز مو را از بین برده و سلامت و شفافیت موها را بهبود دهید. این روغن سبک و عیرچرب، باعث محافظت موها در برابر آسیب های محیطی می شود. در نتیجه از خشک و شکننده شدن مو و ایجاد موخوره جلوگیری می نماید. از سوی دیگر کمک می کند تا موها راحت تر شانه شوند. 

اگر می خواهید موهای خشک و شکننده خود را به موهایی نرم، براق، انعطاف پذیر و سالم تر تبدیل کنید از سرم محافظ مو باند پروتکتور اولاپلکس 9 استفاده نمایید. این سرم با ایجاد یک سپر محافظ باعث محافظت قوی موها در برابر عوامل آسیب رسان روزانه می شود. همچنین به مدت 48 ساعت از موها در برابر آلودگی مراقبت می کند. فناوری اختصاصی و ترکیبات مفید بکار رفته در آن بطور قابل توجهی آسیب های شدید مو را درمان می کند. این سرم مو باعث تغذیه و تقویت تارهای مو و محافظت آن ها در برابر حرارت می شود. بعلاوه ضد گره و ضد الکتریسیته ساکن بوده و درخشش و صافی ابریشمی به موها می بخشد.

سرم نرم کننده مو 8 ثانیه ای مدل واندر واتر السیو لورال پاریس به همراه کش مو نیز محصولی ویژه برای مراقبت سریع و پایدار در 8 ثانیه است. این سرم نیز به لطف فناوری و ترکیبات منحصربفرد خود موها را با پروتئین، رطوبت و اسیدهای آمینه آبرسانی و تغذیه می کند. در نتیجه سبب نرم و براق و صاف و مرطوب شدن فوری موها می شود. این سرم یک لایه محافظ و مراقبتی روی تارهای مو ایجاد کرده و باعث ترمیم آسیب های آن می شود. در عین حال شانه پذیری و حالت دهی به موها را اسان تر می نماید. بافت مایع سبک آن به راحتی جذب مو شده و باعث چرب و سنگین شدن موهایتان نخواهد شد. 

کرم مو ترمیم کننده و مرطوب کننده فوری پنتن طلایی 7/24 نیز از فرمول پیشرفته سری Pro-V برخوردار است این کرم موی غنی و غیر چرب حاوی ترکیبات مغذی، آنتی اکسیدان، بیوتین، ارگان، پرو ویتامین است. لذا سبب تغذیه و رطوبت رسانی موثر موها شده و فورا آن را نرم و مرطوب می کند. همچنین با ترمیم و محافظت موها فورا سطح آسیب دیده آن را بهبود می دهد. بعلاوه موجب افزایش مقاومت موها در برابر آسیب های ناشی از حرارت و حالت دادن و ... می شود. این محصول ضد ریزش بوده و در رفع خشکی و بهبود شانه پذیری موها موثر است. لذا به شما کمک می کند تا موهایی زیبا، سالم، صاف، براق و قوی تر داشته باشید. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات