بستن

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

انواع مختلف مو چیست؟ چگونه نوع موی خود را تعیین کنیم؟

انواع مختلف مو چیست؟ چگونه نوع موی خود را تعیین کنیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1403/01/07 0 نظر

بیشتر اوقات، ما به دلیل عدم شناخت نوع موی خود، محصولات مراقبت از موهایمان را اشتباه انتخاب می کنیم. در واقع شناخت نوع مو و ویژگی های آن به ما کمک می کند تا بهتر بتوانیم در راستای حفظ سلامت آن بکوشیم. در این مقاله می توانید نحوه تعیین نوع موی خود را برای مراقبت بهتر از موهایتان بیاموزید. لذا در نهایت به پاسخ این سوال که نوع موی من چیست، می رسید. این مطالب همچنین می تواند به شما کمک کند موهای خود را بهتر حالت دهید. نوع مو با عوامل متعددی مانند تخلخل، تراکم، ضخامت و کشسانی مشخص می شود. لذا برای اینکه با جزئیات در مورد انواع مختلف مو آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید. هنگامی که نوع موهای خود را به درستی تعیین کنید، می توانید تکنیک های آرایش مو و محصولات مراقبت از مو را نیز بطور صحیحی انتخاب نمایید. بنابراین این مطلب بهترین راهنما برای رسیدن به موهای زیبا و سالم خواهد بود. 

مهم ترین ویژگی های تعیین کننده نوع موها

1.    حجم و تراکم مو

حجم و تراکم موهای شما به مقدار مو (تعداد تارهای مجزا) روی پوست سر بستگی دارد. تراکم مو با قطر مو متفاوت است. شما می توانید موهای نازک با تراکم بیشتری داشته باشید و بالعکس. سه سطح از تراکم مو وجود دارد که هر یک از آنها را می توان با تست جلوی آینه تعیین کرد. برای این کار، قسمت بزرگی از موهایتان را بگیرید و کنار بکشید. همان مقداری که می توانید پوست سر خود را ببینید، تراکم موهای شما را تعیین می کند. 

- تراکم نازک: اگر به راحتی می توانید پوست سر خود را ببینید، تراکم موهای نازکی دارید. این بدان معناست که موهای شما کم پشت است. 
- تراکم متوسط: اگر می توانید پوست سر خود را تا حدی از زیر موهایتان ببینید، یعنی تراکم موی متوسطی دارید. 
- تراکم ضخیم: اگر به سختی می توانید پوست سر خود را ببینید، تراکم موهای ضخیم دارید. این نوع مو، حجم بیشتری دارد و اصطلاحا پرپشت است.

2.    ضخامت و قطر مو

قطر موهای شما به پهنای یک تار مو اشاره دارد. این دقیق ترین راه برای تعیین نوع مو است. تست تار مو را انجام دهید تا متوجه شوید که قطر موهای شما نازک، متوسط یا ضخیم است. برای انجام این تست، یک تار موی خود را بین انگشتان شست و اشاره نگه دارید. 

- موهای نازک: اگر به سختی می توانید تار مو را بین انگشتان خود احساس کنید، موهای نازکی دارید. در برخی موارد، تار مو ممکن است به قدری نازک باشد که حتی دیده نشود. 
- موهای متوسط: اگر تار مو را کمی احساس می کنید، یعنی موهایی با ضخامت و قطر متوسط دارید. 
- موهای ضخیم: اگر تار مو را به طور مشخص و واضح احساس می کنید، به این معناست که موهایتان ضخیم است. 

ضخامت مو را می توان با مقایسه یک تار مو با نخ دوخت نیز تعیین کرد. یک تار مو را در راستای یک نخ قرار دهید. اگر به همان اندازه ضخیم یا حتی ضخیم تر از نخ باشد، موهای ضخیمی دارید. اگر ضخامت آن کم و بیش به اندازه نخ باشد، موهای متوسطی دارید. اگر تار مو به طور قابل توجهی نازکتر از نخ باشد، نشان دهنده آنست که موهای نازک و ظریفی دارید. 

3.    تخلخل مو 

تخلخل به توانایی موهای شما برای جذب و حفظ رطوبت گفته می شود. میزان فاصله بین کوتیکول های مو تعیین کننده امکان عبور رطوبت و مواد مغذی و نفوذ آنها به لایه های پایین تر است. این فاصله باید متعادل باشد تا رطوبت به خوبی جذب لایه های بعدی شود و همچنین از آن خارج نشود. هر چه تخلخل موها بیشتر باشد، رطوبت و محصول بیشتری را جذب می کند. اما تخلخل زیاد می تواند به مو آسیب برساند. بنابراین این میزان باید کاملا متعادل بوده و کم و زیاد نباشد. در غیر اینصورت شاهد رطوبت کم و موهایی مستعد وز شدن خواهید بود. دانستن میزان تخلخل موهایتان می تواند در انتخاب محصولات مناسب برای موها مفید باشد. برای این منظور، یک تار مو را در یک فنجان یا لیوان پر از آب قرار دهید تا میزان تخلخل مو مشخص شود. 

- تخلخل زیاد: اگر تار مو به پایین فنجان فرو رود، یعنی شما دارای تخلخل موی بالایی هستید. تعداد زیاد منافذ و فاصله در کوتیکول مو منجر به تخلخل زیاد می شود. این مشکل اغلب به دلیل استفاده مکرر از محصولات یا درمان های حاوی مواد شیمیایی ایجاد می شود. وقتی موهای بسیار متخلخل دارید، باید بدانید که موهایتان هرگز به اندازه کافی هیدراته نمی شوند. موهای با تخلخل بالا بیشتر مستعد آسیب هستند. زیرا می توانند مواد شیمیایی محصولات را به راحتی جذب کنند. همچنین به راحتی وز و زبر می شود. از طرفی، ممکن است موهایتان پس از شستن به سرعت خشک شوند.
- تخلخل متوسط یا نرمال: در صورتی که دارای موهایتان تخلخل طبیعی باشد، می توانید تار مو را در بین آب شناور و به درستی متعادل کنید. این نوع مو مقدار مناسبی از رطوبت را دریافت می کند. پس از شستشو موهای شما خیس است، اما چسبناک نیست. نیازی به نگهداری زیادی ندارد و می تواند هر مدل مویی را بدون زحمت نگه دارد. موهایی با تخلخل معمولی کمتر در معرض آسیب هستند.
- تخلخل کم: اگر تخلخل کم مو داشته باشید، تار موی شما روی سطح شناور می شود. این نشانه به این معنی است که موهای شما مدت زیادی طول می کشد تا خشک شوند. کوتیکول های موهای شما دارای منافذ کمتری هستند که ظرفیت موهای شما را برای جذب رطوبت به حداقل می رساند. زیرا رطوبت و آب تمایل دارد روی سطح کوتیکول باقی بماند. همچنین محصولاتی که استفاده می شوند نیز اغلب به جای نفود به لایه های زیرین موها، روی سطح موهای شما می نشینند.

انواع مختلف مو چیست؟ چگونه نوع موی خود را تعیین کنیم؟

4.    میزان چرب شدن مو

دانستن میزان چرب بودن موهایتان می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چقدر باید موهایتان را بشویید. تعیین چربی مو شما را قادر می سازد تا محصولات مناسبی مانند شامپوها و نرم کننده ها را انتخاب کنید. زیرا موهای چرب سریعتر کثیف شده و نیاز به شوینده مخصوصی دارد. برای تشخیص این موضوع، می توانید یک بررسی انجام دهید. قبل از اینکه به رختخواب بروید موهای خود را کاملا بشویید و بگذارید در معرض هوا خشک شود. هنگامی که از خواب بیدار شدید، یک آزمایش روی پوست سر خود انجام دهید. می توانید یک دستمال را روی پوست سر خود به خصوص نزدیک تاج سر و پشت گوش فشار دهید. میزان چربی جمع شده روی دستمال، میزان چرب بودن موهای شما را مشخص می کند.

- موهای چرب: اگر لکه به شدت چربی روی دستمال وجود داشته باشد، موها و پوست سرتان چرب است. این بدان معنی است که شما باید موهای خود را به دفعات بیشتری در هفته بشویید.
- موهای معمولی: اگر آثار بسیار کمی از چربی روی دستمال وجود داشته باشد، یعنی شما پوست سر طبیعی دارید. می توانید موهای خود را 1 تا 2 بار در هفته بشویید. 
- موهای خشک : چنانچه هیچ روغنی روی دستمال جمع نشود، بیانگر خشک بودن موهاست. خشکی مو نشان دهنده کمبود رطوبت و آب بدن است. در اینصورت باید از محصولات آبرسان و نرم کننده مو استفاده کنید که می توانند به افزایش و حفظ رطوبت در موهای شما کمک کنند.
- موهای مختلط: اگر چربی روی دستمال فقط از مناطق خاصی از پوست سر شما تجمع کرده باشد، نشان دهنده موهای ترکیبی است. اغلب، موهای پشت گوش و روی شقیقه ها مقدار زیادی چربی ترشح می کنند.
- گاهی اوقات، افراد ممکن است پوست سر چرب با موهای خشک و وز داشته باشند. چنین افرادی باید از شامپوی روغنی برای پوست سر و شامپوی مخصوص موهای خشک روی تارهای مو استفاده کنند. آنها همچنین می توانند فقط پوست سر را با شامپو بشویند یا هر بار بدون شامپو از ماسک و نرم کننده مو برای موهای خود استفاده کنند. 

لازم به ذکر است که اغلب اوقات، مردم به اشتباه گمان می کنند که شوره یا پوسته های سر از پوست خشک سر ایجاد می شوند و به استفاده از محصولات اشتباه ادامه می دهند. اما این مشکل می تواند شرایط را بدتر کرده و منجر به ریزش مو نیز شود. بنابراین، اگر با استفاده از محصول یا شامپویی، احساس کردید که وضعیت شما بهبود نیافت، به جای تعویض محصولات مراقبت از مو برای کنترل ریزش، باید با یک متخصص مشورت کنید. 

5.    خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته مو

خاصیت ارتجاعی مو به میزانی اطلاق می شود که یک تار مو می تواند قبل از بازگشت به حالت طبیعی خود کشیده شود. این یک شاخص قوی برای تعیین سلامت مو است. موهایی با خاصیت ارتجاعی بالا دارای مقدار مناسبی درخشش و کشسانی و انعطاف پذیری هستند و به عنوان قوی ترین مو در بین انواع موها در نظر گرفته می شود. برداشتن یک تار موی خیس و کشش طولانی آن یکی از راه های تعیین خاصیت ارتجاعی مو است. برای اینکه از میزان خاصیت ارتجاعی موهای خود مطلع شوید، باید یک تار موی خیس را تا جایی که می توانید بکشید. بسته به نتایج، خاصیت ارتجاعی موهای شما را می توان به یکی از سه نوع زیر دسته بندی کرد:

- خاصیت ارتجاعی بالا: اگر تار موی شما به مدت طولانی کشیده شود بدون اینکه فوراً بشکند، نشان دهنده خاصیت ارتجاعی بالا است. این یعنی موهای قوی تر و انعطاف پذیرتری دارید. موهایی با خاصیت ارتجاعی بالا (در صورت خیس شدن) می توانند تا 50 درصد طول اولیه خود کشیده شوند. اغلب موهای زبر دارای خاصیت ارتجاعی بالایی هستند. 
- خاصیت ارتجاعی متوسط: اگر موهای شما قبل از شکستن تا حدی کشیده شود، نشان دهنده میزان کشش متوسط است. اکثر خانم ها حالت ارتجاعی موی متوسطی دارند. این افراد می توانند موهای خود را با استفاده از ماسک های طبیعی مو و روغن های مو تقویت کنند. 
- خاصیت ارتجاعی کم: موهایی که تقریباً بلافاصله پس از کشش می شکنند، خاصیت ارتجاعی کمی دارند. این نوع مو معمولاً ضعیف و شکننده است. لذا باید توجه ویژه ای به محصولات مورد استفاده روی آن داشته باشید. داشتن یک روتین خوب مو برای احیای این موها ضروری است. زیرا مواد شیمیایی خشن می توانند خاصیت ارتجاعی مو را کاهش دهند. از این رو، انتخاب شامپوهایی که کوتیکول های مو را تقویت می کنند به شدت مفید و موثر است. برای تقویت گردش خون و جلوگیری از گره خوردن یا شکستن مو ها نیز از تکنیک های مناسب برس زدن مو استفاده کنید. زیرا شانه زدن خشن موها باعث شکستن این تار موهای ضعیف خواهد شد.

6.    حالت مو و الگوی فرها 

حالت موهای خود را مشاهده و بررسی کنید. حال ببینید که ظاهر موهایتان کدام یک از انواع فرفری، موج دار، صاف یا بصورت بافت پیچ خورده است؟ در واقع چهار نوع مدل و حالت مو وجود دارد. فولیکول مو و ساقه موی شما تعیین می کند که موهای شما چگونه به نظر برسد. شیب فولیکول مو و نحوه رشد آن در پوست سر، الگوی موهای شما را مشخص می نماید. بنابراین شما یا موهایی صاف دارید. یا موهایتان موج دار و یا فرفری یا موهایی پیچ خورده یا همان بافت آفریقایی طور است. در ادامه بطور مفصل تر در مورد این انواع حالت ها و مدل های مو صحبت می کنیم. 

انواع مختلف مو چیست؟ چگونه نوع موی خود را تعیین کنیم؟

انواع موها 

در ادامه به بررسی انواع موها می پردازیم. سعی کنید به دقت مشخص کنید کدام یک از اینها، با نوع موهای شما مطابقت دارد. 

نوع 1: موهای صاف

این نوع مو حتی با وجود هر مقدار فر کردن، صاف می ماند. حالت آن معمولاً از ریشه تا نوک موها صاف است. بافت آن نرم و ابریشمی بوده و فوق العاده براق است. هیچ گونه فری ندارد. نگهداری این نوع موها نسبتا راحت تر است. اغلب زنانی که موهایشان صاف است، موهای نازکی دارند. علاوه بر نرم بودن، می توانید مقدار زیادی ترشح چربی را نیز در این نوع موهای صاف طبیعی مشاهده کنید. افراد دارای این حالت مو معمولا از روش ها یا تکنیک هایی برای موج دادن به موهای خود استفاده می کنند.

نوع 2: موهای موج دار یا حالت دار و ویوی

نوع موی موج دار در واقع نه صاف است و نه مجعد. بلکه جایی در بین این دو قرار می گیرد. بعبارتی موهای موج دار بین موهای صاف و مجعد هستند. در موهای موج دار، می توانید یک طرح فر خفیفی را در انتهای پایین موهای خود مشاهده کنید. این حالت موها می تواند مدل مو را خیلی خوب نگه دارد. بافت آن کاملا زبر و قوی و قطر آن ضخیم است. البته موهای نوع 2 یا همان موهای موج دار به سه زیر گروه به شرح زیر تقسیم می شود:

-    نوع 2A موهای نازک موج دار است. 
-    نوع 2B موهای موج دار متوسط است. 
-    نوع 2C موهای موج دار ضخیم است.

نوع 3: موهای مجعد یا کرلی

بهترین راه برای تعیین اینکه آیا موهایی از نوع 3 دارید این است که ببینید آیا تار موی شما از الگوی حرف انگلیسی «S» پیروی می کند یا خیر. این نوع مو دارای فرهای مشخصی است که بدون در نظر گرفتن هر میزان صاف کردن، فر می مانند. همچنین در مقایسه با موهای موج دار و صاف تراکم بالاتری دارد. این موها بیشتر مستعد موخوره است و می تواند به سرعت گره بخورد. استفاده از روش های صحیح شانه کردن مو برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موهای مجعد بسیار مهم است. موهای کرلی یا موهای نوع 3 نیز دوباره به سه زیر گروه تقسیم می شود:

-    نوع 3A دارای کرلی ها یا فرهای شل و ملایم تر است. 
-    نوع3B  دارای فرهای متوسط است.
-    نوع3C  دارای فرهای محکم و فشرده تر است.

انواع مختلف مو چیست؟ چگونه نوع موی خود را تعیین کنیم؟

نوع 4: موهای با فرهای پیچ خورده

این موهای فر و پیچ خورده، معمولا با ظاهری درشت و خشن به نظر می رسند اما در واقع کاملا شکننده و نرم هستند. لذا در صورت عدم مراقبت به راحتی مستعد شکنندگی و آسیب می باشند. این نوع موها دارای تراکم بالا با فرهای بسیار فشرده و ریز است. فرهای آن شبیه به شکل حرف انگلیسی « Z » هستند. این نوع مو نیز به سه دسته به شرح زیر تقسیم می شود:

-    نوع4A  نرم و ملایم است. 
-    نوع4B  سیم تلفنی است. 
-    نوع 4C به شدت حالت سیم تلفنی زیاد دارد. 

کلام آخر 

بهترین راه برای خلاص شدن از شر تمام مشکلات مربوط به موها این است که به این سوال پاسخ دهید که "من چه نوع مویی دارم؟" اغلب ما به دلیل عدم شناخت انواع موها، از محصولات مراقبتی و حالت دهنده مو اشتباه استفاده می کنیم. این موضوع ممکن است موهای ما را تحت تأثیر قرار داده و به آن آسیب برساند. تنها هنگامی که ساختار موی خود را مشخص کنیم، می توانیم موهای خود را بهتر درک کرده و محصولات مناسبی را برای استفاده روی آن انتخاب کنیم. بنابراین شناخت نوع مو، کلید دستیابی به موهای سالم است. در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد انواع مختلف مو بدانید، بررسی کرده ایم. بررسی ضخامت و قطر مو، تخلخل، چربی، کشسانی، تراکم و حالت موها به شما کمک می کند تا نوع موی خود را تعیین کنید. 

چهار نوع اصلی مو وجود دارد: صاف، موج دار، مجعد و فرهای سیم تلفنی. لذا پاسخ سوال "نوع موی من چیست؟" در این چهار نوع گنجانده شده است. دانستن نوع موهایتان به شما این امکان را می دهد که محصولات موی مناسبی مانند سرم، شامپو، ماسک و برس را برای موهای خود انتخاب کرده و به درستی به مشکلات موهایتان رسیدگی کنید. بنابراین اگر در مورد نوع موی خود شک دارید، رازهای شناخت نوع موها را در این مطلب مطالعه کنید. سپس با توجه به نوع موهای خود، یک روتین مراقبت از مو ایجاد کنید که می تواند نوع موهای شما را تغذیه و بهبود بخشد. با این کار دیگر با مشکلات مو خداحافظی کرده و طبیعت واقعی موهای خود را در آغوش بگیرید.

معرفی محصولات مرتبط 

اگر موهای نازک، ضخیم، صاف، موج دار، مجعد، فرفری و هر نوع مویی دارید و می خواهید موهایتان را تقویت کنید توصیه می کنیم از روغن مو مغذی و براق و صاف کننده جی وی ان کمک بگیرید. این روغن دارای فرمول فوق العاده سبک و غیر چرب بوده و درخشش و رطوبت فوری به موهایتان می بخشد. فرمولاسیون ان حاوی عصاره هیبیسکوس غنی از آنتی اکسیدان و همیسکوالان انحصاری است. لذا باعث تغذیه و آبرسانی موها شده و از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. این روغن استحکام و سلامت موهایتان را افزایش می دهد. همچنین وز، و موخوره، خشکی و کدری مو یا محو شدن رنگ مو مقابله می نماید. 

اگر موهایی نازک و ضعیف، با تراکم و ضخامت کم دارید بهتر است از سرم مولتی پپتید پرپشت کننده و ضخیم کننده مو اوردینری کمک بگیرید. این سرم فوق العاده موثر با ترکیبی از فناوری های پپتیدها در کنار عصاره های گیاهی متعدد فرموله شده است. لذا با تغذیه موها و پوست سر باعث افزایش قابل مشاهده ضخامت تارهای آن می شود. در نتیجه موهایی پرپشت و متراکم تر، ضخیم تر و سالم تر به شما می دهد. بنابراین می توانید از آن برای کاهش مشکلات ریزش مو و نازک و شکنندگی آن استفاده کنید. این سرم دارای فرمولاسیونی بر پایه آب، غلیظ و در عین حال سبک است. 

اگر موهای مختلطی دارید و می خواهید رطوبت موهایتان را بهبود دهید، شامپو متعادل کننده رطوبت فیلیپ کینگسلی مدل مویسچر بالانسینگ بهترین انتخاب برای شماست. این شامپو با هدف قرار دادن خشک ترین نواحی موها، رطوبت مورد نیاز را تامین می کند. در نتیجه علاوه بر پاکسازی ملایم باعث آبرسانی و مرطوب شدن موها می شود. بطوریکه رطوبت تمام قسمت های مو را متعادل می سازد. بعلاوه به لطف ترکیباتی مانند گوار، پروتئین گندم و آنتی اکسیدان ها باعث تقویت و لطافت و درخشش موها می شود. این شامپو عملکرد ضد وز و ضد موخوره و ضد گره داشته و از موهایتان محافظت می نماید. 

نرم کننده مو و متعادل کننده رطوبت فیلیپ کینگسلی مدل مویسچر بالانسینگ نیز محصولی عالی برای متعادل کردن رطوبت تمام نواحی مو است. این محصول حاوی پروتئین گندم، سیلیکون، الاستین هیدرولیز شده و سرشار از مواد مغذی و رطوبت رسان است. لذا موهایتان را عمیقا آبرسانی و تغذیه و تقویت می کند. همچنین درخشش، خاصیت ارتجاعی و استحکام مو را افرایش می دهد. این محصول ضد الکتریسیته ساکن و ضد گره است. همچنین در کاهش شکنندگی تارهای مو و ایجاد موهای براق، مرتب و قوی تر موثر است. این نرم کننده برای انواع مو با بافت متوسط یا نازک و بلند، موهای تراپی شده، رنگ شده و ... قابل استفاده می باشد. 
اگر می خواهید به موهای خود حالت و موج های زیبایی بدهید، می توانید از کرم مو ترمیم کننده و موج دهنده پنتن مدل بلیرجین بوکلر استفاده کنید. این محصول به موها موج و حالت داده و حالت فر طبیعی آن ها را حفظ می کند. بعلاوه باعث می شود موهایی نرم تر، درخشان تر، شفاف تر، محکم تر و حجیم تر داشته باشید. فرمول مغذی این محصول حاوی ویتامین B5، E، روغن آرگان و جوجوبا، کراتین، پروتئین، عسل است. لذا موها را تغذیه و آبرسانی و مرطوب کرده و خشکی و شکنندگی آن را رفع می نماید. این کرم موی بی نظیر ضمن ترمیم و تقویت موها، مانع ایجاد موخوره و وز می شود. همچنین از موها در برابر آسیب های محیطی و حرارتی محافظت می کند. این کرم مو کاملا سبک است و موها را چرب و سنگین نمی کند. بعلاوه استفاده از ان اسان بوده و نیاز به آبکشی هم ندارد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات