بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد رایا میکاپ / رایا کازمتیک کاملا محفوظ می باشد

پوست چرب و باید های و نباید آن!

پوست چرب و باید های و نباید آن!
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/23 1 نظر

تولید بیش از حد سبوم در پوست باعث ایجاد پوست چرب میشود. ترشح کافی این سبوم در پوست باعث حفاظت و آبرسانی شده و به حفظ سلامت پوست کمک میکند. ولی وقتی این ترشح بیش از حد شود، کم کم باعث بسته شده منافذ باز پوست شده و پوست بصورت چرب و براق در می‌آید و نهایتا منجر به ایجاد جوش های سر سیاه و سر سفید میگردد. در ادامه به روش شناخت پوست چرب، بررسی دلایل چربی پوست، موارد مضر برای پوست‌‏ های چرب، راه های کنترل و مراقبت از پوست چرب میپردازیم.

نحوه شناخت پوست چرب

ساده ترین راه شناخت پوست چرب توجه به حالت عمومی پوست در اکثر اوقات است. در حالت کلی پوست براق بوده و دارای مقدار زیادی چربی  مخصوصا روی صورت، بینی، شانه‌ و ناحیه پشت بدن می باشد. معمولا بعد از ظهر و مخصوصا در فصول گرم سال احساس نیاز به شستشوی صورت خود میکنید زیرا در این زمان ترشح چربی صورت به اوج خود میرسد. 

پوست چرب معمولا دارای جوش‌ های آکنه ‌ای یا جوش سرسیاه و سرسفید علی الخصوص در نقاط روی بینی و گونه بوده و ظاهری براق دارد. البته این چربی اگر بیش از حد نباشد با وجود مشکلاتی که ایجاد میکند یک مزیت نیز دارد و آن اینکه از روند پیری پوست کاسته و پوست را جوانتر نگاه میدارد.

شناخت پوست چرب و باید ها و نباید های پوست چرب!

بررسی دلایل چربی پوست

دلایل زیادی باعث چرب شدن پوست میشوند ولی عمده دلایل چربی پوست بخاطر موارد زیر است.

1.    ژنتیک و وراثت: به ارث بردن برخی خصوصیات از والدین امری طبیعی بوده هست، چربی پوست نیز میتواند مانند سایر ویژگی ها از خانواده به ارث برده شود.
2.    میزان هورمون های بدن:  تغییرات هورمونی یا سطح بالای استرس و اضطراب نیز ممکن است تولید سبوم در بدن را افزایش دهد و باعث چربی بیش از حد پوست گردد.
3.    برخی از مواد آرایشی صورت: مواد آرایشی غیر استاندارد و دارای چربی زیاد میتوانند در زیاد کردن ترشح سبوم نقش موثری داشته باشند.
4.    قاعدگی: معمولا در هنگام قاعدگی یا اصطلاحا پریود مشاهده میکنیم که میزان جوش های سر سیاه و سفید پوست صورت خیلی زیاد شده است. این اتفاق بخاطر ترشح هورمون ها و افزایش حالت عصبانیت حاصل از شروع دوران قاعدگی میباشد.
5.    رژیم غذایی نامناسب: استفاده بیش از حد از چربیات و غذای فست فودی نیز از عوامل مهمی هستند که میزان تولید و ترشح چربی را در پوست زیاد میکنند.
6.    دوران بارداری
7.    کم خوابی
8.    آرایش زیاد و سنگین
9.    فشار و استرس
10.    میزان هورمون های بدن
11.    آب و هوای گرم
12.    دارو و قرص های ضد بارداری
13.    داروها و مکمل های ایجاد کننده چربی زیاد پوست
14.     کم آبی بدن

شناخت پوست چرب و باید ها و نباید های پوست چرب!

کارهای ممنوع برای افراد با پوست چرب

•    استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامتناسب با چرب: این کار باعث خشک شدن بیش از حد پوست شده و نهایتا بدن در عملکرد طبیعی خود چربی بیشتری تولید میکند و اوضاع بدتر میشود!
•    مالیدن بیش از حد و شستشوی زیاد نیز باعث تحریک و افزایش تولید چربی می‏‌شود.
•    غذاهای چرب و فست فود نیز وضعیت را خرابتر می‌کنند. چربی حاصل از خوردن از طریق منافذ به سطح پوست می‏‌آیند و پوست چرب را بدتر می‏کنند.
•    استفاده از مرطوب ‌کننده ها هنگامی که پوست بیش از حد چرب نیز باعث ترشح بیشتر چربی میشود.
•    استفاده از مواد آرایشی و یا رژیم غذایی مناسب برای پوست‏‌های خشک باعث میشود به دلیل حذف چربی از روی پوست، مکانیزم ترشح را فعال کرده و پوست را چرب تر کند
•    رژیم غذایی نامناسب، استرس و اضطراب : متاسفانه اعصاب عامل بسیاری از مشکلات میباشد . سعی کنید از محیط های استرس زا فاصله بگیرید و کمتر عصبی یا ناراحت شوید.

راه های کنترل و مراقبت از پوست چرب

در نهایت به راه های جلوگیری از چرب شدن بیش از حد پوست میپردازیم
•    آب لیمو و آب : ترکیب آب لیمو با مقدار دو برابر آب و زدن آن با پنبه یا پد به صورت و سپس شستشوی صورت با آب ولرم بعد از 5 الی 10 دقیقه میتواند چربی پوست را کنترل کند.
•    ماست: ترکیب برابر ماست، عسل و جو دو سر و زدن آن به صورت و شستشو بعد از 10 دقیقه نیز از راه های موثر برای کنترل چربی پوست است.
•    بخور: بوخور کردن علاوه بر اینکه بر تقویت ریه و دستگاه تنفسی تاثیر مناسبی دارد برای کنترل چربی نیز راه مناسبی میباشد.
•    تغییر در رژیم غذایی: اگر پوست چربی دارید در خورد و خوراک و رژیم غذایی خودتان، پلنی دوباره بچینید و کمتر از چربی استفاده کنید.
•    ماسک خیار 
•    ورزش کردن
•    شستشوی مرتب پوست
•    کنترل استرس
•    نوشیدن آب کافی
•    ماسک خاک رس

شناخت پوست چرب و باید ها و نباید های پوست چرب!

محصولات آرایشی و بهداشتی مراقبتی مناسب برای پوست چرب

محصولات مناسب با پوست چرب میتوانند چربی پوست و میزان ترشح سبوم پوستی را کنترل کرده و در جهت رفع این معظل یک رفیق و یار همیشگی برایتان باشند. معمولا برند بادی شاپ و نیتروژنا دارای طیف محصولات زیادی برای پوست چرب بوده و با کلیک روی هر برند میتوانید محصولات خود را مشاهده و خرید نمایید.

نظرات

پاکی
۰۰
پاسخدر مرحله اول باید بتونیم نوع پوستمونو تشخیص بدیم مرسی از راهنماییهاتون
captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات