بستن

چه محصولات پوستی با هم تداخل دارند؟

چه محصولات پوستی با هم تداخل دارند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/03/03 55 نظر

همان طور که می دانید اصلی ترین مراحل یک روتین مراقبت از پوست شامل شوینده صورت، آبرسان، مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب می باشد. اما به مرور و با افزایش سن بافت و کیفیت پوست ما دچار آسیب هایی از جمله چین و چروک، افتادگی، لک های تیره و ... می شود. به همین دلیل در سنین بالای 30 سال می توان برخی دیگر از مراحل را به روتین پوستی اضافه کرد که به درمان و پیشگیری از بروز پیری زودرس و آسیب های دیگر کمک کنند. محصولات درمانی و جوانساز اغلب دارای ترکیبات فعال و قدرتمندی مانند پپتایدها، رتینول، اسیدها، اکتیوها و ... برای برطرف کردن مشکلات و نگرانی‌های پوستی هستند.

هر یک از این ترکیبات تاثیر زیادی در بهبود بافت پوست خواهند داشت. اما برخی از این ترکیبات ممکن است با هم تداخل داشته و ناسازگار باشند. از این رو با مصرف همزمان آن ها، نه تنها کمکی به درمان مشکلات پوستتان نمی کنید، بلکه حتی این امکان وجود دارد که به پوست خود آسیب برسانید. در این مقاله بر آنیم که شما را از ترکیبات فعالی که با هم سازگار نبوده و نباید در کنار یکدیگر مصرف شوند، آگاه سازیم. پس اگر شما هم در روتین های پوستی خود از این محصولات استفاده می کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. 

چه محصولات پوستی با هم تداخل دارند؟

بحث تداخل ترکیبات به کار رفته در فرمولاسیون محصولات از جمله اکتیوهایی مانند رتینول، آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)، بتا هیدروکسی اسیدها (BHA)، نیاسینامید و ویتامین سی و ... مسئله بسیار مهمی است و به سختی می توان با قطعیت در مورد آن ها سخن گفت. اما آن چه که در منابع معتبر علمی به آن اشاره شده است، به شرح زیر می باشد.  

1.    رتینول

رتینول یا رتینوئید ها یکی از ترکیبات جوانساز و ضد پیری قوی برای پوست هستند که از خانواده ویتامین A می باشند. این ماده احیا کننده پوست بوده و به کاهش خطوط و چروک پوستی و لک های تیره و آکنه کمک می کند. استفاده از رتینول در کنار پپتاید عملکرد خوبی داشته و منجر به سفت شدن پوست می شود. از طرفی نیز رتینول در کنار هیالورونیک اسید و سرامیدها نیز بسیار مفید بوده و مانع خشکی و تحریک پوست می شود. 

2.    اسیدهای لایه بردار آ اچ آ و بی اچ آ 

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA) و بتا هیدروکسی اسیدها (BHA) اسیدهای لایه بردار هستند که به بهبود بسیاری از مشکلات پوستی کمک می کنند. اما این اسیدها مانند سالیسیلیک اسید، لاکتیک اسید، گلیکولیک اسید و ... نباید در کنار رتینول مصرف شوند. زیرا این دو ماده لایه بردار در کنار یکدیگر سبب لایه برداری بیش از حد و خشک و ملتهب و حساس شدن پوست می شوند. از طرفی هم این دو ماده در کنار هم سبب ناپایداری شده و اثرات درمانی همدیگر را کاهش می دهند. 

3.    لایه بردارهای فیزیکی و شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی شامل اسیدها می باشند و لایه بردارهای فیزیکی همان اسکراب ها هستند. استفاده همزمان از دو یا چند محصول لایه بردار در کنار هم می تواند منجر به تحریک پوست و بروز حساسیت و قرمزی و التهاب شود. علاوه بر این چنانچه از اسید سیتریک همراه با سایر لایه بردارها استفاده نمایید سبب ایجاد قرمزی و تحریک پوست خواهد شد.

4.    ویتامین سی

ویتامین سی یک ترکیب فعال و سرشار از آنتی اکسیدان است. این ویتامین از پوست در برابر آسیب های محیطی و اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت کرده و به روشن و درخشان و شفاف شدن پوست کمک می کند. همچنین در کاهش لک های پوستی و کدری و تیرگی آن بسیار موثر است. استفاده از ویتامین C در کنار سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی از جمله ویتامین E قدرت اثربخشی آن را چندین برابر می سازد. اما این ویتامین نباید به صورت همزمان با رتینول ها مورد استفاده قرار گیرد. همچنین استفاده از ویتامین سی در کنار آلفا هیدروکسی اسیدها مجاز نمی باشد. زیرا این اسیدها می توانند Ph ویتامین C را تغییر داده و آن را ناپایدار سازند. از این رو اثربخشی آن را نیز مختل می سازند. یکی دیگر از تداخلات مهم ویتامین سی، استفاده آن به همراه رتینول و بنزوئیل پراکسید و اسیدهای AHA/BHA می باشد. این ترکیبات قوی در کنار هم پوست را تحریک کرده و آن را خشک می کنند. 

5.    پپتایدها

پپتایدها ترکیبات ضد پیری و جوانساز موثر و قدرتمندی هستند. این ترکیبات در بهبود بافت و رنگ پوست تاثیرات چشمگیری دارند. اما باید توجه نمایید که استفاده از پپتایدها و اسیدهای لایه بردار در کنار هم مجاز نمی باشد. زیرا اثربخشی و نتایج پپپتایدها را کم می کنند. همچنین استفاده از ویتامین سی و پپتایدها در یک روتین پوستی نیز خوب نبوده و اثر پپپتاید را کاهش می دهد. 

6.    نیاسینامید

نیاسینامید یا ویتامین B3 یک آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب قوی است که به روشن و یکدست شدن رنگ پوست کمک می کند. این ماده باعث تحریک پوست نمی شود و با اغلب محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. اما استفاده از نیاسینامید به همراه اسیدهای لایه بردار مناسب نبوده و می تواند باعث حساسیت پوست شود. همچنین استفاده همزمان از نیاسینامید و ویتامین سی در یک روتین پوستی ممکن است به شدت پوستتان را ملتهب و حساس نماید. از طرفی نیز با وجود اینکه هر دوی این ترکیبات آنتی اکسیدان هستند اما در کنار هم، اثر یکدیگر را به طور کامل خنثی می کنند. بنابراین باید با فاصله از هم استفاده شوند. 

7.    بنزوئیل پراکساید  

بنزویل پراکسید یک ماده موثر ضد جوش و چربی برای پوست های مستعد آکنه است که می تواند سبب خشک شدن پوست شود. لذا در استفاده از آن ها باید احتیاط کرد. بنزویل پراکسید با رتینول و سایر ترکیبات ضد جوش نباید استفاده شود. از طرفی بنزویل پراکسید و رتینول اثر یکدیگر را خنثی می کنند.

8.    هیالورونیک اسید

در میان اکتیوها، اسید هیالورونیک یک ترکیب آبرسان قدرتمند می باشد. این ماده با هیچ عنصر دیگری تداخل نداشته و بالعکس می تواند از بروز تحریکات و التهابات پوستی ناشی از لایه برداری و مصرف ترکیبات قوی تر پیشگیری نماید. این ماده پوست را آرام تر کرده و آن را تسکین می دهد. بنابراین استفاده از آن در کنار سایر ترکیبات در روتین های پوستی توصیه می شود. 

کلام آخر

ترکیبات قدرتمند ضد پیری، ضد چروک و ضد لک می توانند پوست را جوان تر، شاداب تر، نرم تر و صاف تر کنند. اما موضوع مهمی که در استفاده از این محصولات باید رعایت کنید، این است که اگر به تازگی در روتین پوستی خود، استفاده از اکتیوها را شروع کرده اید، این محصولات را با احتیاط زیادی مصرف نمایید. همچنین اگر پوست های بسیار حساسی دارید، قبل از استفاده از محصولات جدید، ابتدا آن ها را روی قسمت کوچکی از بازوهای خود تست کنید. اگر پس از گذشت 24 ساعت هیچ گونه واکنش آلرژیکی مشاهده نکردید، آنگاه می توانید آن را وارد روتین مراقبت از پوست صورت خود کنید. زیرا پوست های حساس در مقایسه با سایر انواع پوست ها آسیب پذیرتر بوده و ممکن است با ترکیبات دیگری هم تحریک شوند. یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام استفاده از ترکیبات فعال لایه بردار و جواساز رعایت نمایید، استفاده از ضدآفتاب است. این ترکیبات قوی حساسیت پوست را نسبت به آفتاب افزایش می دهند. بنابراین در تمام طول دوره مصرف این محصولات باید هر روز از یک ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید. 

معرفی بهترین محصولات جوانساز و لایه بردار پوست

سرم لایه بردار پیلینگ سلوشن AHA و BHA اوردینری یکی از قدرتمند ترین سرم های لایه بردار پوست است. این سرم با استفاده از اسیدهای لایه بردار AHA 30٪ و BHA 2٪ فرموله شده که با لایه برداری از سطح پوست و رفع سلول های مرده، آن را روشن و درخشان می سازد. این لایه بردار همچنین به بهبود خطوط و چروک ظریف، جوش، لک ها و منافذ باز پوست کمک کرده و پوستی شفاف و یکدست تر به شما می بخشد. مصرف این سرم در کنار رتینوئید و ویتامین سی توصیه نمی شود.

کرم ویتامین سی 23% + هیالورونیک اسید 2% اوردینری یک کرم ضد لک و روشن کننده برای انواع پوست است. این کرم با 23% آسکوربیک اسید یا ویتامین سی خالص و پایدار و 2% هیالورونیک اسید فرموله شده که در کنار آبرسانی پوست به یکدست شدن ناهمواری های آن کمک می کند. این سرم به مرور موجب بهبود علائم پیری و خطوط و چروک های سطحی و کاهش لک های پوستی می شود.

سرم ضد چروک و جوانساز رتینول اینکی لیست یک سرم ضد پیری فوق العاده موثر می باشد. این سرم حاوی 1 درصد رتینول یا ویتامین A و 0.5 درصد رتینوئید می باشد که در حفظ جوانی و سلامتی پوست اثرات خیره کننده ای دارند. این سرم همچنین با افزایش کلاژن سازی پوست سبب بازسازی سلول های آن می شود. از طرفی نیز خطوط ریز و چین و چروک های صورت را به حداقل می رساند. این سرم با رطوبت رسانی پوست به تسکین آن و کاهش احتمال بروز حساسیت کمک می کند. 
سرم روشن کننده و یکدست کننده نیاسینامید گود مولکولز یک سرم درمانی موثر برای پیشگیری و درمان لک و جوش ها است. این سرم حاوی 10% نیاسینامید یا ویتامین B3 بوده و به اصلاح رنگ و بافت ناهموار پوست کمک می کند. همچنین موجب صاف و یکدست تر شدن پوست و رفع کدری و تیرگی آن می شود. این سرم پوست را روشن و سالم تر کرده و به مرور نیز منافذ باز آن را کاهش می دهد.

سرم بافه + کوپر پپتید مس 1% اوردینری یک سرم پپتیدی و جوانساز برای انواع پوست می باشد. این سرم با بهره گیری از کمپلکس پپتیدهای مغذی، هیالورونیک اسید، ماتریکسیل، آمینو اسیدهای ضروری و ... به بهبود علائم پیری و خطوط و چروک های پوستی کمک می کند. همچنین پوست را کاملا آبرسانی و مرطوب کرده و سطح کلاژن و الاستین آن را بهبود می دهد. این سرم جوانساز با افزایش استحکام و انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی پوست، ظاهری صاف و سالم و جوان تر به آن می دهد. 

نظرات

سلامی
۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر من از هیلارونیک اسید استفاده میکنم و می‌خوام از سالیسیلیک اسید یا ویتامین سی استفاده کنم کدوم با هیلارونیک اسید تداخل داره و اگه ندارن به چه ترتیب باید استفاده بشه
مدیر
۰۰

سلام.وقت بخیر.سالیسیلیک اسید و ویتامین سی باهم تداخل دارن.یکی رو روتین صبح و یکی رو روتین شب استفاده کنین.از روشون هم میتونین هیالورونیک بزنین

مطهره
۰۰
پاسخسلام سالیسیلیک اسید دوآ و مرطوب کننده سیمپل ک نیاسینامید داره باهم تداخل دارن؟؟ نباید استفاده کنم؟؟
مدیر
۰۰

سلام.وقت بخیر.بله تداخل دارن باید در روتین جدا استفاده بشن

دختر پاییز
۰۰
پاسخسلام
من میتونم سرم ویتامین سی گارنیر رو در کنار پیلینگ اوردینری استفاده کنم ؟
مدیر
۰۰

سلام.وقت بخیر.خیر باهم تداخل دارن

مایلی
۰۰
پاسخسلام. ایا نیاسینامید و سالیسیلیک اسید باهم تداخل دارن؟؟ من همزمان از سرم نیاسینامید و مرطوب کننده کلیر اند دیفند نونریژنا استفاده میکنم تداخل دارن؟
مدیر
۰۰

سلام.وقت بخیر.تداخل دارن و باید در روتینهای جدا استفاده بشن

‌aa
۰۰
پاسخسلام ،وقتتو بخیر
میشه رتینول و اسید AHA+BHA رو به فاصله ی دو روز استفاده کرد ؟اسید رو ماهی یکبار استفاده میکنم و توی روتین فشیالم هست
مدیر
۰۰

سلام.وقت بخیر.بله

المیرا امیری
۰۰
پاسخسلام وقت بخیر من در حال مصرف صبح ویتامین سی و شب هیدروکینون به دستور پزشکم اگه بخوام نیاسینامید رو اضافه کنم کجای روتینم باشه و باید بعذ قطع این داروهام باشه؟ یا میشه با همین داروها نیاسینامید هم عصر بزنم؟
مدیر
۰۰

سلام.وقت بخیر.با اینا در یک روتین نمیتونین استفاده کنین مگه اینکه یک روز در میان استفاده کنین

زهرا نصیری
۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر.من پوستم خشک و دهیتراته بود ولی به مدته چرب شده ومنافذ باز دارم مصرف نیاسینامید وهیالورونیک رو چطور استفاده کنم ؟
مدیر
۰۰

سلام.وقت بخیر.اول نیاسینامید بعد از هیالورونیک استفاده کنین

مهتاب
۰۰
پاسخباسلام وخسته نباشیدمن یه سرم نیاسینامیدوهیالورنیک اوردینری گرفتم بااستفاده نیاسینامیدجوشام بیشتر شدن وبااستفاده ازهیالورونیک پوستم خشک و پوسته پوسته شدمن نمیدونم علتش چیه!!میشه لطفا کمکم کنید؟
مدیر
۰۰

سلام.اوایل استفاده از نیاسینامید جوشهاتون زیاد میشه.از روی هیالورونیک هم حنما مرطوب کننده بزنین

پروانه ستایش
۰۰
پاسخدرود بر شما مطالبتون کامل است ممکن بفرمایید بی سرمهایی مصرفی چقدر باید فاصله باشه و ایا میشه روی سرم قبلی سرم جدید رو زد ؟؟
مدیر
۰۰

سلام.ممنون از لطفتون.10دقیقه اینا فاصله باشه که سرم قبلی جذب بشه.البته قبلش باید بدونبن که محصولات باهم تداخل نداشته باشن

زهرا طلوعی
۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
من دکتر بخاطر جوشام جد جوش پانژل داده و چند وقتی هست استفاده میکنم
ولی در کنارش خودم روتین پوستی دارم از شوینده و تونر نوتروژینا لاین زردچوبه استفاده میکنم البته روزی یکبار خواستم بپرسم این ضد جوش که کمی لایه بردار هم هست با این تونر و شوینده تداخلی که ندارن؟چون قوی ان اینا ام
مدیر
۰۰

سلام.وباهم تداخل دارن بهتره در یک روتین استفاده نشن

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات