بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد رایا میکاپ / رایا کازمتیک کاملا محفوظ می باشد

آیا باید در خانه نیز از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

آیا باید در خانه نیز از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/03/31 0 نظر

همه ما به خوبی از اثرات مخرب اشعه های نور خورشید و رادیکال های آزاد بر روی پوستمان آگاه هستیم. همچنین می دانیم که این اشعه ها می توانند باعث ایجاد پیری زودرس پوست، لک های تیره، چین و چروک ها و .... شوند. بنابراین همواره روزها قبل از این که از خانه خارج شویم، مقدار کافی از کرم های ضدآفتاب خود را بر روی پوست می زنیم و آن را کاملا با یک لایه محافظتی می پوشانیم. این کار پوست ما را در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت کرده و از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری می کند. اما سوال این جا است که آیا زمان هایی از روز که در خانه به سر می بریم نیز باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم؟ پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. شما نیز می توانید برای یافتن پاسخ این سوال در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از ضد آفتاب در محیط خانه

محیط خانه اغلب یک فضای بسته است که به وسیله پنجره ها با محیط بیرون ارتباط دارد. شیشه های پنجره های عادی در خانه، معمولا به طور کامل از ورود اشعه های یو وی بی (UVB) که عامل اصلی ایجاد آفتاب سوختگی پوست هستند، جلوگیری می کنند. بنابراین پوست ما در فضای خانه دچار سوختگی و التهاب ناشی از آفتاب نخواهد شد. اما این شیشه پنجره ها می توانند تنها از ورود 1/4 اشعه های (UVA) که مهم ترین عامل بروز پیری زودرس پوست و ایجاد سرطان های پوستی هستند، جلوگیری نمایند. بنابراین میزان زیادی از این اشعه ها وارد خانه شده و به پوست ما می رسند. اما ورود این اشعه ها به زاویه تابش خورشید در جایی که زندگی می کنیم، میزان نورگیر بودن خانه، اینکه در چه ساعتی از روز هستیم، تابش مستقیم نور خورشید به خانه و اینکه آیا ساختمان، درخت یا شیئی در فاصله بین نور آفتاب و خانه قرار دارد تا جلوی افتاب را بگیرد، همچنین فاصله ما از پنجره، ضخامت پرده خانه و .... نیز بستگی دارد. همه این عوامل می توانند در این قضیه دخیا باشند.

یک پیشنهاد دوستانه!

از این رو اگر شما فردی هستید که بیشتر نزدیک پنجره ها و نور مستقیم خورشید قرار می گیرید، نسبت به افرادی که در خانه های بدون نور مستقیم زندگی می کنند، در معرض آسیب های بیشتری قرار دارید. نکته جالب دیگری که در بحث ضرورت استفاده از ضد آفتاب در خانه مطرح است، این است که میزان تاثیر گزاری اشعه های (UVA) روی پوست بستگی به رنگ پوست هر فرد می توانند متفاوت باشد. در واقع کسانی که پوست های تیره تری دارند و پیگمنت و رنگدانه های پوستشان بیشتر است، به صورت طبیعی کمتر در معرض آسیب های نور آفتاب قرار می گیرند. البته این بدان معنی نیست که این افراد نباید کلا از ضد آفتاب استفاده کنند. بلکه حرف از مقاومت بالاتر پوست آن ها نسبت به افرادی است که پوست های روشن تری دارند. زیرا پوست های روشن تر، اغلب نازک تر و حساس تر بوده و مقاومت کمتری در برابر اشعه های آفتاب و آسیب های محیطی دارند. 

آیا باید در خانه نیز از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

یکی دیگر از گروه هایی که در برابر آفتاب در معرض خطر بیشتری قرار دارند، افرادی هستند که در روتین های پوستی روزانه یا هفتگی خود از اکتیوها و محصولات لایه بردار استفاده می کنند. عمل لایه برداری پوست، لایه شاخی سطح پوست را پاکسازی می کند. همین امر سبب می شود که پوست در دوره درمان با اسیدها و اکتیوها به شدت آسیب پذیر باشد. بنابراین تابش هر گونه اشعه آفتاب چه در خارج از منزل و چه در داخل منزل می تواند برای افرادی که پوست های حساس و تحت استرسی دارند و یا در معرض درمان های لایه بردار اسیدی و کلینیکی قرار دارند، به شدت مضر باشد. استفاده از یک ضد آفتاب با اس پی اف مناسب می تواند به خوبی از لایه دفاعی پوستی که حساس شده، در برابر آسیب دیدگی مراقبت نماید. از طرفی کسانی که دارای لک های قدیمی تری روی پوستشان هستند، می توانند با استفاده روزانه از ضد آفتاب ها از عمیق تر و ماندگار تر شدن این لک ها پیشگیری کرده و به بهبود آن ها کمک کنند. 

کلام آخر 

با وجود این که مصرف ضد آفتاب در داخل خانه به عنوان آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست روزانه، مزیت های بی شماری دارد و بیشترین تاثیر را بر روی حفاظت روزانه پوست و کمک به سالم و جوان و زیبا ماندن آن می گذارد. اما برخی از افراد به دلایل مختلفی از جمله هزینه، حساسیت به برخی فاکتورهای حفاظتی و ایجاد جوش و ... علاقه چندانی به مصرف ضدافتاب در داخل محیط خانه ندارند. در این مقاله افرادی که بیشتر از سایرین نسبت به نور آفتاب آسیب پذیر هستند را بررسی کرده ایم. بر اساس مطالعات صورت گرفته اگر شما جزو این دسته از افراد هستید که پوست های حساسی دارید، یا در فضای به شدت نور گیر با آفتاب مستقیم زندگی می کنید، و یا در طول هفته از لایه بردارهای اسیدی و رتینول و ... استفاده می نمایید و همچنان درگیر لک های سابق آفتاب بر روی صورتتان هستید، مصرف روزانه ضد آفتاب برای شما امری حیاتی است. 

آیا باید در خانه نیز از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

همچنین بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اگر شما از لایه بردارها یا اکتیو خاصی در روتین پوستی خود استفاده نمی کنید، داروی خاصی که باعث حساسیت پوست شما نسبت به نور خورشید شود را مصرف نمی کنید و همچنین اگر در دوره درمان های تهاجمی و کلینیکی پوست قرار ندارید، پوست شما کمتر از سایر افراد در معرض اشعه های UV، آسیب پذیر است. همچنین اگر بیشتر ساعت های در طول روز را در فضای داخل خانه به سر می برید، نسبت به افرادی که مدام در حال رفت و آمد و فعالیت در آفتاب مستقیم هستند، نیاز کمتری به محافظت در برابر اشعه های افتاب خواهید داشت.

معرفی بهترین ضد آفتاب ها یا کرم های روز دارای اس پی اف برای استفاده در داخل خانه

همان طور که گفته شد، میزان ورد اشعه ها و آسیب آن ها به پوست در محیط خانه بسیار کمتر از فضاهای باز خارج از منزل می باشد. بنابراین شما می توانید روزهایی که  در خانه به سر می برید، از کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب سبک تر و دارای اس پی اف های کمتر نیز استفاده نمایید. همچنین می توانید آبرسان ها و مرطوب کننده ها و کرم های مخصوص روز که حاوی SPF باشند، برای استفاده در خانه انتخاب کنید. این گونه به راحتی با یک تیر چند نشان می زنید و در کنار رطوبت رسانی و حفاظت روزانه، به بهبود بافت و کیفیت آن کمک می کنید. یکی از مرطوب کننده های روزانه حاوی فاکتورهای محفاظتی ضد آفتاب، آبرسان داینامیک اسکین ریکاوری درمالوژیکا با SPF50 است. این محصول در کنار آبرسانی و مرطوب نگه داشتن طولانی مدت پوست، از آن در برابر طیف وسیعی از اشعه های ماوراء بنفشUVA  و  UVBنیز محافظت می کند. از این رو با کنترل محرک هایی که منجر به بروز پیری زودرس پوست می شوند، به جوان و شاداب ماندن انواع پوست ها کمک می کند. 
همچنین کرم مرطوب کننده 24 ساعته دی ویر مولتی پروتکشن و آنتی اکسیدانی استی لادر با  SPF 15 نیز یک کرم چندکاره است. این کرم یک آبرسان و مرطوب کننده قوی و 24 ساعته پوست است که با موثرترین ترکیبات آنتی اکسیدانی و فاکتورهای حفاظتی، در خانه از پوست شما در برابر اشعه های مضر UV محافظت می کند. از این رو سبب پیشگیری و کاهش علائم پیری زودرس پوست، خشکی، لک و تیرگی و خطوط ریز می شود. همچنین به تسکین و افزایش نرمی و لطافت پوست نیز کمکم می کند. یکی دیگر از کرم هایی که برای محافظت روزانه پوست در داخل خانه بسیار ایده آل است، کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده بی رنگ مدل هیدرا ویزور فنتی اسکین با SPF 30 می باشد. این کرم دوکاره نیز ضمن محافظت کامل پوست در برابر طیف وسیعی از اشعه های UVA و UVB موجب آبرسانی و مرطوب شدن پوست در تمام طول روز می شود. بافت سبک و فاقد چربی این کرم بر روی پوست کاملاً نامرئی بوده و باعث چرب و سنگین شدن صورت یا مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش نمی شود. این محصول همچنین به تقویت پوست و روشن شدن آن کمک می کند. از طرفی دیگر در کاهش ظاهر و سایز منافذ باز و یزرگ پوست و خطوط ریز، چین و چروک و لکه های تیره صورت موثر است. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات