بستن

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

برای کاهش چربی پوستمان در تابستان چه کار کنیم؟

برای کاهش چربی پوستمان در تابستان چه کار کنیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/04/12 0 نظر

همان طور که می دانید شرایط پوست و موهای ما در فصل های مختلف سال متغیر است. در پاییز و زمستان به دلیل سرمای هوا با کاهش رطوبت و خشکی پوست مواجه می شویم. در حالی که در بهار و خصوصا در روزهای گرم تابستانی احتمال چرب تر شدن پوست وجود دارد. این موضوع به نوع هر پوست نیز بستگی دارد. بعبارتی هر یک از انواع پوست ها مشکلات یا تغییرات خاص خود را در هر فصل تجربه می کنند. افرادی که پوست های چرب یا مختلطی دارند، در تابستان ها با مشکل ترشح بیش از حد سبوم یا چربی پوست مواجه می شوند. گرمای هوا در این فصل باعث تعریق بیشتر و ترشح چربی بیشتری می شود. این چربی اضافی می تواند مشکلات دیگری از جمله ایجاد جوش و آکنه، منافذ باز، درخشش اضافی و برق افتادن صورت را به همراه داشته باشد. این مشکلات گاهش به حدی می رسد که این افراد را کلافه می کند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله در رابطه را راهکارهای موثر کنترل چربی پوست در تابستان صحبت کنیم. پس اگر شما نیز با چنین مشکلاتی مواجه هستید، در ادامه همراه ما باشید. 

مهم ترین مشکلات پوست چرب در فصل تابستان 

در فصل تابستان، هر چه که هوا گرم تر می شود با تعریق بیشتر و ترشح بیشتر غدد چربی یا سباسه مواجه می شویم. چرب تر شدن پوست باعث می شود که پوستمان از حالت نرمال خارج شود. همین موضوع می تواند زمینه ساز بروز مشکلات متعددی گردد. با تولید چربی اضافی در پوست، صورتمان همیشه چرب و سنگین بنظر رسیده و احتمالا با یک درخشش ناخوشایند و ناخواسته همراه می شود. به حدی که می تواند بر روی کیفیت و دوام آرایش و زیبایی صورتمان تاثیر منفی بگذارد. زیرا چربی اضافی باعث برق افتادن صورت و میکاپ می شود. در نتیجه آرایشتان پس از چند ساعت دیگر شادابی و طراوت اولیه را نخواهد داشت. 
از طرفی دیگر تجمع چربی در سطح پوست باعث مسدود شدن منافذ آن می شود. انسداد منافذ نیز سبب بروز جوش و آکنه های پوستی خواهد شد. از دیگر مشکلات پوست چرب در فصول گرم سال، بزرگتر دیده شدن ظاهر منافذ باز است. زیرا چربی اضافی به میزان زیادی باعث باز شدن منافذ پوست می شود. این ها بخشی از مهم ترین مشکلات پوست های چرب در تابستان هستند که بر اثر ترشح چربی اضافی ایجاد می شوند. بنابراین باید به دنبال راهکار موثری برای رفع این مشکل بود. موثرترین نکته ای که می تواند در این راستا به شما کمک کند، رعایت یک روتین مراقبت پوستی مناسب برای این فصل است. 

نکات مهم برای داشتن روتین مراقبت از پوست چرب در تابستان

همانطور که متوجه شدید، تغییرات آب و هوایی هر فصل می تواند باعث تغییر وضعیت پوست شود. به همین خاطر برای کاهش مشکلات و داشتن پوستی شاداب تر و زیباتر، باید در هر فصل روتین مراقبت از پوست خود را تعییر دهید. برای این که در تابستان از پوست چربمان محافظت کنیم باید مجموعه اقداماتی را به صورت روزانه تخت عنوان روتین پوستی انجام دهیم. این کارها تا حد زیادی از بروز مشکلات پوستی پیشگیری کرده و پوست را سالم و شاداب نگه می دارد. در ادامه مهم ترین اقدامات روتین پوست چرب در فصل تابستان را بررسی می کنیم. 

راهکار کاهش چربی بیش از حد در روتین پوست چرب تابستانه

یک روتین مراقبت پوستی شامل مراحل ثابت و مشخصی مانند شستشو،  رطوبت رسانی، استفاده از ضد آفتاب و همچنین سرم ها و کرم های مراقبتی می باشد. اما برای افرادی که از چربی بیش از حد پوست رنج می برند، این محصولات باید با دقت بیشتری انتخاب شود. بعبارتی باید محصولاتی را استفاده کنید که هم فاقد چربی بوده و هم اینکه حاوی ترکیباتی باشد که به کاهش چربی کمک کند. 

1.    شستشو و پاکسازی پوست های چرب 

پاکسازی روزانه پوست یکی از مراحل مهم روتین ها می باشد. این کار نقش پررنگی در پیشگیری از جوش، منافذ باز، کدر و چرب تر شدن پوست دارد. بنابراین شما به هیچ وجه نباید اجازه دهید تا آلودگی، چربی و مواد آرایشی برای مدت طولانی روی پوست بماند. برای پاکسازی پوست از افراط و تفریط بپرهیزید. زیرا هر دو این موارد می تواند شرایط چربی پوست را بدتر کند. بهترین گزینه، شستشو با شوینده مخصوص پوست چرب و به صورت روزی دو بار، صبح و شب می باشد. در صورتیکه در طول روز روی پوستتان احساس چربی و سنگینی کردید، بهتر است صورتتان را با میسلارواتر و آب تمیز کنید. در کنار شوینده پوست چرب می توانید از تونر پوست چرب نیز استفاده کنید. این محصولات به شدت در کاهش چربی اضافی و کنترل ترشح آن موثر هستند. توصیه می کنیم از محصولاتی که حاوی ترکیبات کنترل کننده چربی مانند سالیسیلیک اسید یا تی تری هستند، استفاده شود. 

ژل شستشوی ضد جوش صورت نوتروژینا مدل Sivilce karsiti یک شوینده روزانه مناسب برای پوست های چرب و مستعد جوش است. این محصول آلودگی، چربی اضافه، سلول های مرده و باکتری های مولد جوش را از بین می برد. بعلاوه حاوی سالسیلیک اسید بوده و در تنظیم چربی پوست و پیشگیری و درمان جوش و آکنه موثر است. این شوینده ملایم همچنین منافذ باز را کاهش داده و پوست را شفاف و شاداب و یکدتس می کند. 

یکی از بهترین تونرهای مخصوص پوست چرب و مختلط، تونر ضدجوش تی تری حاوی روغن درخت چای دکتر سی تونا فارماسی است. این محصول حاوی روغن درخت چای است و به متعادل شدن چربی پوست کمک می کند. بعلاوه ناخالصی های باقی مانده بعد از شستشو را از بین برده و منافذ را کاملا تمیز می کند. این تونر برای درمان و پیشگیری از آکنه و جوش های سر سیاه، کاهش منافذ باز و لکه های پوستی نیز فواید زیادی دارد. از طرف دیگر، فرمول تسکین دهنده آن مانع خشکی بیش از حد پوست می شود. 

همچنین اگر به دنبال یک میسلارواتر برای پوست های چرب می گردید، میسلار واتر مخصوص پوست چرب سیمپل مدل دیلی اسکین دتوکس اویل بی گان را توصیه می کنیم. این محلول به خوبی آرایش، ناخالصی های مسدود کننده منافذ و چربی اضافی پوست و منافذ را پاک می کند. بعلاوه فورا باعث مات و متعادل شدن پوست های چرب می شود. 

برای کاهش چربی پوستمان در تابستان چه کار کنیم؟

2.    استفاده از آبرسان های فاقد چربی مخصوص پوست های چرب

چرب بودن پوست موضوعی کاملا متفاوت با رطوبت و خشکی پوست است. بسیاری از افراد گمان می کنند از آنجایی که پوستشان چرب است، نیاز به آبرسان و مرطوب کننده ندارد. اما این تفکر کاملا اشتباه است. زیرا پوستی که از میزان رطوبت کافی برخودار نباشد، تشویق به ترشح چربی اضافی خواهد شد. بنابراین پوست های چرب نیز مانند سایر پوست ها نیاز به آبرسانی دارند. اما این افراد باید از آبرسان های فاقد چربی، سبک و مخصوص پوست چرب استفاده کنند. همچنین بهتر است این محصولات حاوی ترکیبات کنترل کننده چربی نیز باشند. محصولات مخصوص پوست های چرب برخلاف کرم های معمولی دارای فرمول ژلی و بر پایه آب هستند. لذا سریعا جذب شده و باعث ایجاد حس سنگینی و چربی روی پوست نمی شوند. 

یکی از بهترین آبرسان ها برای پوست های مختلط، چرب و خیلی چرب در فصل تابستان، آبرسان ژلی دراماتیکالی ضد جوش کلینیک مخصوص پوست مختلط و چرب می باشد. این محصول بافت ژل فوق العاده سبکی دارد که پوست را چرب یا سنگین نمی کند. بلکه باعث آبرسانی 24 ساعته و مرطوب و شفاف ماندن پوستتان می شود. این آبرسان علاوه بر هیالورونیک اسید، حاوی ترکیبات ضد جوش سالیسیلیک اسید است. در نتیجه به کنترل چربی پوست و جلوگیری و درمان جوش و آکنه ها کمک می کند. 

کرم مرطوب کننده گریپ فروت نوتروژینا فاقد چربی نیز محصولی ایده آل برای آبرسانی 24 ساعته پوست های مختلط و چرب و مستعد جوش می باشد. این کرم با بهره گیری از عصاره گریپ فروت و ویتامین سی فرموله شده است. بنابراین در کنار نرم و مرطوب نگه داشتن پوست باعث شفاف و روشن شدن آن می شود. بعلاوه از اثرات محافظت آنتی اکسیدانی برخوردار است. این کرم بسیار سبک و زود جذب است. به همین خاطر باعث ایجاد جوش یا حس چربی و سنگینی روی پوست نمی شود. 

3.    انتخاب ضد آفتاب سبک و مناسب پوست چرب

اهمیت استفاده از ضدآفتاب به حدی است که کارشناسان زیبایی آن را جزو اصلی ترین مراحل روتین روزانه می دانند. اما اغلب افرادی که پوست های چربی دارند، خصوصا در تابستان ها از زدن ضد آفتاب تجربه خوبی ندارند. زیرا کرم های ضد آفتاب معمولا بافت سنگین تری داشته و پوست را چرب تر از آنچه که هست، نشان می دهند. اما جالب است بدانید که مشکل این افراد تنها با انتخاب یک ضد آفتاب مناسب پوست چرب حل می شود. این افراد باید از ضدآفتاب های فاقد چربی که دارای بافت سبک ژلی یا لوسیونی و فلوییدی هستند، استفاده کنند. زیرا این نوع از ضد آفتاب ها باعث چرب تر شدن پوست و بروز آکنه نمی شود. همچنین توصیه می کنیم در فصل تابستان از ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب و رطوبت تحت عنوان(water-resistance)  استفاده شود. در این صورت حتی تعریق پوست نیز باعث کاهش اثربخشی ضد آفتاب نخواهد شد. بنابراین فراموش نکنید که نوع کرم ضدآفتاب خود را همراه با تغییر فصل، تغییر دهید. 

کرم ضد آفتاب تی تری حاوی عصاره برگ درخت چای آین لیپ با SPF 50+ و فاکتور حفاظتی PA++++ یک ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی با قابلیت محافظت کامل پوست در برابر اشعه های مضر UV می باشد. این ضد افتاب سه کاره همچنین از مزایای روشن کننده و ضد چروک برخوردار است. از طرفی دیگر با ترکیبات گیاهی برگ درخت چای، خرفه، سنتلا و شیرین بیان فرموله شده و به بهبود مشکلات پوستی و کنترل چربی اضافی پوست کمک می کند. این ضد آفتاب بافت کرمی سبک و زودجذبی داشته و احساس چسبناکی یا درخشش ناخواسته روی پوست باقی نمی گذارد. بلکه پوشش و نمای کاملا تازه و طبیعی روی پوست ایجاد می کند. این محصول همچنین دارای اثرات ضد التهاب، ضد لک و ضد جوش است. 

ضد آفتاب دیگری که به طور ویژه برای پوست های چرب و مستعد حساسیت و عدم تحمل آفتاب یا گرما طراحی شده، کرم ضد آفتاب مات کننده لاروش پوزای مدل آنتلیوس آنتی شاین با SPF50+ است. این ضد آفتاب قدرت محافظت فوق العاده بالا، گسترده و پایداری در برابر اشعه های UVA/UVB و اشعه مادون قرمز دارد. بعلاوه با فیلترهای مقاوم در برابر اشعه UVA تقویت شده است. فرمولاسیون سبک و بدون چربی این محصول سریعا جذب می شود. سپس  یک لایه ضد آب و ضد براقی با ماندگاری طولانی مدت روی پوست ایجاد می کند. این ضد آفتاب با فرمولی فوق العاده مقاوم در آب، دارای اثر مات کننده پوست نیز می باشد. لذا با کنترل چربی، از برق افتادن پوست و ایجاد جوش و آکنه پیشگیری می کند. 

4.    اسکراب و لایه برداری هفتگی پوست های چرب

در کنار شستشوی روزانه پوست، لایه برداری هفتگی و منظم نیز به کاهش چربی بیش از حد پوست کمک زیادی می کند. این کار باعث حذف آلودگی های مسدود کننده منافذ و سلول های مرده سطح پوست می شود. در نتیجه از کدر شدن پوست، تجمع چربی اضافی و ایجاد جوش جلوگیری می کند. بنابراین توصیه می کنیم در تابستان حداقل هفته ای یک بار از اسکراب پوست چرب استفاده نمایید. محصول پیشنهادی ما، اسکراب لایه بردار 7 روزه کلینیک است که کاملا ضد حساسیت می باشد. این لایه بردار ملایم و عالی دارای بافت کرمی و نرم با دانه های ریز مغذی است. لذا پوست را از انواع آلودگی و مواد آرایشی پاکسازی کرده و منافذ را کاملا تمیز می کند. در نتیجه به شما کمک می کند پوستی شفاف و یکدست داشته باشید. این محصول همچنین خاصیت مرطوب کننده دارد. 

برای کاهش چربی پوستمان در تابستان چه کار کنیم؟

5.    استفاده از محصولات آرایشی سبک تر 

پوست های چرب به ویژه در تابستان، باید از بکارگیری کرم ها و مواد آرایشی سنگین و چرب خودداری کنند. زیرا این محصولات باعث افزایش چربی پوست و بروز جوش می شوند. بعلاوه اینکه ممکن است آرایش شما ظاهر غیر طبیعی و ناخوشایندی پیدا کند. بنابراین بهتر است استفاده از لوازم آرایش را کاهش داده یا از محصولات آرایشی که چربی کمی داشته و برای پوست های چرب تولید شده اند، استفاده کنید. برای مثال، در تابستان به جای استفاده از کرمپودر می توانید از بی بی کرم ها و ضدآفتاب های رنگی کمک بگیرید. این کار در کاهش و کنترل چربی پوست تاثیر زیادی دارد. 

بی بی ژل مرطوب کننده دراماتیکالی دیفرنت کلینیک محصول ایده آلی است که فرمولاسیون سبک و فاقد چربی دارد. این بی بی ژل حاوی رنگدانه های هوشمندی است که پس از پخش شدن روی پوست، پوششی صاف و طبیعی و متناسب با رنگ اصلی پوستتان ایجاد می کند. بعلاوه در کنار اصلاح رنگ پوست، سبب مرطوب سازی 8 ساعته و رفع آثار خستگی آن می شود. در نتیجه ظاهری کاملا یکدست، سبک، طبیعی و زیبا خواهید داشت. 

راهکارهای تکمیلی مراقبت از پوست چرب در تابستان 

همان طور که در این مقاله توضیح داده شد، داشتن یک روتین منظم روزانه و استفاده از محصولات مناسب می تواند تا حد زیادی چربی آزار دهنده پوستتان را کاهش دهد. شما همچنین می توانید از سرم ها و محصولات تخصصی کنترل کننده چربی مانند سرم نیاسینامید، سرم سالیسیلیک اسید و سرم های حاوی روغن درخت چای کمک بگیرید تا چربی پوستتان را کم کنید. همچنین استفاده از ماسک های طبیعی میوه هایی نظیر خیار در فصل تابستان می تواند برای آرامش پوست کمک کننده باشد. نکته مهم دیگری که وجود دارد، اهمیت نوشیدن مقدار کافی آب در فصل تابستان است. توصیه می شود روزانه حداقل 8 تا 10 لیوان آب بنوشید تا پوستی باطراوت و سرحال تر داشته باشید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات