بستن

آیا می دانید نور آبی صفحه موبایل و نمایشگرها چه آسیبی به سلامت پوست می رساند؟

آیا می دانید نور آبی صفحه موبایل و نمایشگرها چه آسیبی به سلامت پوست می رساند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/02/10 0 نظر

امروزه امکانات اینترنت و آموزش های مجازی و حتی فعالیت های کاری از راه دور سبب شده تا بسیاری از افراد با لپتاپ و تبلت کار کرده یا درس می خوانند. بعلاوه اغلب افراد بارها در طول روز یا هنگام استراحت با تلفن های هوشمند خود به شبکه های اجتماعی سر می زنند. از طرف دیگر تماشای تلویزیون نیز امری رایج در بین همگان است. این ها نشان دهنده آنست که ما ساعات زیادی را در مقابل صفحات نمایشگر دستگاه های دیجیتال می گذرانیم. دستگاه هایی که ما را با نور آبی احاطه می کنند. مطالعات انجام شده نشان می دهند که نور آبی که از تلفن های همراه و صفحه نمایش کامپیوترها و سایر دستگاه های دیجیتالی ساطع می شود می توانند سبب خستگی چشم ها شوند. با این حال هنوز چگونگی تأثیر آن بر سلامت پوست یا اینکه چه مدت استفاده از این فناوری ها روی پوست تأثیر می گذارد، کاملا مشخص نشده است. در این مقاله نگاهی علمی به نور آبی می اندازیم تا شما را با آسیب ها و همچنین روش های مقابله با آن آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه بمانید. 

آیا می دانستید که این فقط اشعه های خورشید نیستند که به پوست آسیب می زنند؟

در گذشته بیشترین نگرانی در مورد بروز علائم پیری زودرس و سرطان های پوستی مربوط به اشعه های مضر UVA و UVB ساطع شده از نور خورشید بوده است. اما پژوهشگران و دانشمندان در طی دهه گذشته دریافتند که در واقع پرتوهای نور مرئی تنها اشعه های مضر برای سلامت پوست نیستند. بلکه نور آبی که هم از خورشید و هم از دستگاه های دیجیتال ساطع می شود نیز می تواند یک عامل آسیب رسان برای سلامت پوست باشد. بنا به گفته های دکتر نازنین سعیدی، مدیر مرکز جراحی لیزر و درماتولوژی زیبایی جفرسون در فیلادلفیا، روند گرایش به توقف یا مسدود کردن نور آبی در مراقبت از پوست و بطور کلی در زمینه سلامتی رو به افزایش است. زیرا امروزه همه افراد با استفاده از دستگاه ها و تلفن های هوشمند بیشتر در معرض نور آبی قرار دارند. 

نور آبی چیست و چرا ضرر دارد؟

بنا به تعریفی که دکتر جیسون بلوم، جراح ترمیمی و پلاستیک صورت و عضو تیم تحقیق ارائه می دهد، نور آبی بخشی از طیف نور مرئی (380 تا 500 نانومتر) است که در نور خورشید وجود دارد. این نور همچنین توسط برخی لامپ ها، روشنایی و نورپردازی داخلی (درون ساختمان) و از صفحات نمایشگر دستگاه های دیجیتالی و الکترونیکی از قبیل تلفن های همراه هوشمند و کامپیوتر و تلویزیون ها نیز ساطع می گردد. بعبارتی ساده تر، نور آبی بخشی از همان طیف نوری می باشد که از اشعه های فروسرخ تا فرابنفش را پوشش می دهد. محققان بر این عقیده هستند که میزان نفوذ نور آبی به داخل پوست عمیق تر از نور اشعه های UV است. البته خوشبختانه این نور ارتباطی با ایجاد سرطان پوست ندارد.
بنا به گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا، بیشترین میزان نور آبی که در معرض آن قرار داریم، ناشی از نور خورشید است. در واقع میزان نور آبی ساطع شده توسط دستگاه های الکترونیکی تنها کسری از میزان نور ساطع شده توسط خورشید می باشد. اما آنچه که باعث نگرانی و مشکل می شود، آنست که ما روزانه وقت زیادی را با این دستگاه ها می گذرانیم، آن ها را همه جا با خود حمل کرده و نزدیک سر و صورت خود نگه می داریم. برای مثال یک فرد آمریکایی معمولی بیش از 11 ساعت در روز با رسانه های دیجیتال در ارتباط است. بنابراین از آنجایی که در زندگی مدرن امروزی، هر روز در معرض تشعشع مقدار زیادی از نور آبی قرار داریم، باعث شده که این موضوع به یک نگرانی جدی تبدیل شود. 

آیا می دانید نور آبی صفحه موبایل و نمایشگرها چه آسیبی به سلامت پوست می رساند؟

مضرات نور آبی صفحه موبایل و نمایشگرها بر سلامت ما

همان طور که اشاره شد، نور آبی دستگاه های دیجیتال به سلامت پوست آسیب می رساند. اما این آسیب تنها بر روی سلامتی پوست نبوده و می تواند مضرات دیگری هم داشته باشد. در این قسمت به بررسی مهم ترین آسیب های احتمالی ناشی از نور آبی می پردازیم. 

•    ضرر نور آبی بر روی پوست

از آنجایی که این موضوع امروزه بسیار نگران کننده شده است، تحقیقات در مورد آن ادامه داشته و هنوز کامل نشده است. ولی با توجه به اطلاعاتی که از مطالعات اولیه در مورد اثرات نور آبی روی پوست بدست آمده، تغییرات پوستی از قبیل تجمع رنگدانه ها، تورم، ظهور چین و چروک های زودرس و قرمزی ممکن است نشانه های آسیب نور آبی باشند. همچنین مشخص شده که افراد دارای پوست های تیره تر که در معرض نور آبی مرئی بودند، نسبت به افراد با پوست های روشن تر که در معرض سطوح مشابهی از اشعه های UVA قرار داشتند، میزان تورم، قرمزی و تغییرات رنگدانه بیشتری را تجربه کرده اند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نفوذ نور آبی مرئی از طریق پوست ممکن است سبب ایجاد گونه های فعال اکسیژن شود که سپس به آسیب DNA و تجزیه فیبرهای کلاژن و الاستین ما منجر خواهد شد. که این موضوع می تواند دلیلی بر اثرات آن روی پیری زودرس پوست باشد. 
همچنین مطالعه کوچک دیگری که فوریه 2015 در «طب اکسیداتیو و طول عمر سلولی» منتشر شده که بیانگر ارتباط بین قرارگیری در معرض نور آبی و تولید رادیکال های آزاد در پوست است که با افزایش سرعت روند پیری پوست نیز مرتبط است. با این حال دکتر کاتلین سوزی جراح پوست معتقد است که با وجود اینکه نور آبی می تواند اثرات مضری بر روی پوست خصوصا در مورد تجمع رنگدانه ها و یا بروز پیری زودرس بگذارد، اما همچنان این مسئله آسیب نور آبی به پوست هنوز به اثبات نرسیده است. زیرا به مدارک علمی و شواهد محکم تری نیاز است که در حال بررسی می باشند. اما این نظر دلیل نمی شود که ما نسبت به اثرات مخرب و احتمالی این نور آبی بی توجهی کنیم. 

•    تأثیر نور آبی بر روی کیفیت خواب افراد

با توجه به اطلاعات مرکز سلامتی دانشگاه هاروارد با اتکا بر چندین تحقیق پزشکی مشخص شده که نور آبی باعث سرکوب ترشح ملاتونین می گردد. این تحقیقات نشان می دهد که نور آبی می تواند میزان ترشح هورمون خواب یا ملاتونین در بدن را در ساعات شب کاهش دهد. این عدم تعادل هورمونی می تواند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارد. در نتیجه چرخه طبیعی خواب ما را به هم زده و نمی گذارد به راحتی بخوابیم. بعلاوه ممکن است مانع داشتن یک خواب عمیق و استراحت کافی شود. به همین جهت این مرکز سلامتی اکیدا توصیه می کند که دو تا سه ساعت قبل از خواب از نگاه کردن به نمایشگرها خودداری نمایید. 

•    تأثیر نور آبی بر روی سلامت چشم ها

مسئله تاثیرات احتمالی نور آبی در زمینه سلامت چشم کمی پیچیده تر است. بر اساس نظرات دانشمندان، نور آبی ساطع شده از خورشید یا دستگاه های الکترونیکی می تواند خستگی چشم را به دنبال داشته باشد. بر طبق یک مطالعه صورت  گرفته در دسامبر 2018 در مجله بین المللی چشم پزشکی، در طیف مرئی، نور آبی پرانرژی با طول موج بین 415 و 455 نانومتر از قرنیه و لنزها عبور کرده و به شبکیه چشم می رسد. نور آبی در این فرایند می تواند باعث مشکلات و بیماری هایی نظیر خشکی چشم، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن گردد. در واقع همه ما زمانی که به مدت طولانی و بی وقفه به صفحات نمایش نگاه می کنیم، قطعا باعث اذیت چشممان می شود. اما نگرانی از آنجایی آغاز می شود که برای مدتی طولانی و در فاصله ای ثابت به صفحه نمایش چشم دوخته ایم. متاسفانه استفاده بیش از حد از نمایشگرها می تواند بر بینایی ما اثر منفی بگذارد.

چگونه از آسیب های احتمالی نور آبی در امان بمانیم؟

دکتر سعیدی بهترین راه جلوگیری از آسیب احتمالی نور آبی را کاهش زمان استفاده از صفحات الکترونیکی و تلفن همراه می داند. ولی در دنیای امروزی که اغلب فعالیت های ما با این دستگاه های دیجیتال گره خورده است، به راحتی نمی توان این توصیه را عملی کرد. این مسئله باعث تولید فناوری های فیلتر نور آبی شده است که تا حدی از رسیدن این نور به ما ممانعت نماید. بنابراین شما می توانید یک محافظ صفحه نمایش برای وسایل الکترونیکی خود جهت مسدود سازی نور آبی تهیه نمایید. بعلاوه کاهش میزان نور و روشنایی صفحه نمایش گوشی یا استفاده از هدفون در هنگام  صحبت با تلفن همراه نیز بسیار مفید است. زیرا می توانید به جای اینکه موبایل را مستقیما مقابل گونه و صورت خود بگیرید، آن را در جیبتان بگذارید. یا اینکه شدت نور آبی را بلافاصله کمتر کنید. راهکار موثر دیگر در این زمینه، عدم استفاده طولانی مدت و بی وقفه از صفحات نمایش است. بهتر است همیشه در هنگام استفاده از این وسایل به صورت متناوب کمی از آن فاصله بگیرید و پس از کمی استراحت یا قدم زدن دوباره برگردید. در ادامه نیز راهکارهای موثری را ارائه می کنیم.

آیا می دانید نور آبی صفحه موبایل و نمایشگرها چه آسیبی به سلامت پوست می رساند؟

1.    استفاده از تکنولوژی های جدید و ایمن تر و امکانات فیلتر نور آبی

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، محصولات با کیفیت و امکانات بیشتری تولید می شوند. برای مثال کیفیت صفحات نمایش نسبت به سال های گذشته تفاوت چشمگیری داشته است. صفحات OLED نور بسیار کمتری نسبت به صفحات قدیمی LED ساطع می کنند. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که فاصله ما با نمایشگرها در میزان دریافت نور آبی موثر است. اثرات مثبت استفاده از فیلترهای نور آبی یا سازوکارهای کاهش نشر این نور نیز مهم است. موارد دیگری که در این زمینه به شما کمک می کند، امکاناتی نظیر نایت شیفت و دارک مود است. نرم افزارهای فیلتر نور آبی مثل نایت شیفت در محصولات اپل و فیلتر نور آبی در محصولات سامسونگ میزان انتشار نور آبی را کاهش می دهند. در واقع این نرم افزارها نور آبی را با نورهای زرد و قرمز جایگزین کرده تا نمایشگر فشار کمتری به چشم وارد کند. البته این موضوع باعث زرد یا قرمز شدن صفحات نمایش در ساعات شب می شود که برای برخی افراد ناخوشایند است. قابلیت معروف و پرطرفدار دارک مود یا حالت تیره نیز با تبدیل رنگ های سفید رابط کاربری به سیاه، میزان نور ساطع شده از نمایشگرها را کاهش می دهد. 

2.    بهره گیری از فیلتر نور آبی

امروزه امکانات زیادی برای فیلترهای نور آبی وجود دارد. برای این منظور محافظ های صفحه ای می توانند مانع رسیدن این نور به چشم شوند. برای مثال کمپانی Ocushield از جمله شرکت های سازنده فیلتر نور آبی برای تلفن های هوشمند و کامپیوترها است. این فیلترها بدون دستکاری در رنگ صفحه طول موج آبی را مسدود می نمایند. استفاده از فیلترهای فیزیکی نور آبی برخلاف فیتلرهای نرم افزاری نه فقط در ساعات شب، بلکه به طور 24 ساعته و تمام وقت شما را از نور آبی در امان نگه می دارد. لذا با کاهش 19 درصدی نور آبی بخشی از اثرات آن خنثی می شود. فیلترهای فیزیکی قادر هستند تا 40 درصد این نور را فیلتر نمایند. 

3.    استفاده از عینک های فیلتر کننده نور آبی

امروزه عینک هایی تولید شده اند که می توانند نور آبی را فیلتر کنند. بر اساس تحقیق موسسه ملی سلامتی آمریکا، بیش از یک سوم استفاده کنندگان از عینک های فیلترکننده نور آبی (که حدود 20 درصد از نور آبی را محدود می کنند) نتایج ایده آلی از عملکرد ضد درخشش این محصولات و بهبود سطح بینایی خود در هنگام استفاده از نمایشگرها حاصل کرده اند. با این وجود کالج بینایی سنجی بریتانیا معتقد است شواهد محکمی مبنی بر تاثیر لنزهای فیلترکننده نور آبی بر روی بهبود عملکرد بینایی، کاهش خستگی چشم یا بهبود کیفیت خواب وجود ندارد. بعلاوه اطمینانی از بابت تاثیر لنزهای فیلترکننده نور آبی بر سلامت ماکولای چشم یا صرفا تغییر خطرات بروز AMD یا دژنراسیون ماکولا وجود ندارد. این عینک ها از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان ابزارهای پزشکی درمانی در نظر گرفته نشده است. به همین جهت هنوز نمی توان آن ها را به عنوان ابزار قطعی محافظت از چشم و بهبود وضعیت آن دانست.  

راهکارهای مراقبت و محافظت از پوست در برابر آسیب ناشی از نور آبی 

امروزه بسیاری از محققان تاثیر مراقبت از پوست در برابر نور ابی را مهم می شمارند. البته تحقیقات در مورد اثربخشی محصولات مراقبت از پوست جهت محافظت در مقابل نور آبی هنوز کامل نشده و نمی توان در این مورد نظر قطعی داد. با این حال راهکارهایی وجود دارد که می تواند تا حد ممکن از پوستتان محافظت نماید. 

1.    استفاده روزانه از ضد آفتاب با SPF بالای 30

بر اساس تحقیقات دکتر جیسون بلوم، استفاده روزانه از ضد آفتاب همیشه ضروری است. اما اهمیت استفاده از ضد آفتاب های مسدودکننده فیزیکی که حاوی زینک اکسید یا دی اکسید تیتانیوم هستند، تأکید دارد. زیرا این فیلترهای فیزیکی می توانند به مسدود کردن نور آبی کمک نمایند. اما ضد آفتاب های شیمیایی که اشعه های UVA و UVB را خنثی می کنند، در مسدود شدن اشعه های مرئی یا نور آبی موثر نیستند. همچنین یک مطالعه قبلی نشان داده که ضد آفتاب حاوی تیتانیوم دی اکساید در مقایسه با ضدآفتاب های دارای ترکیبات معمولی، محافظت بهتری در مقابل نور آبی ارائه کرده اند. بنابراین در قدم اول توصیه می کنیم هر روز از یک ضد آفتاب با SPF حداقل 30 روی پوست صورتتان استفاده کنید. در ادامه چند مورد از ضدآفتاب های موثر در برابر نور آبی را معرفی می کنیم. 
یکی از بهترین ضد آفتاب ها در این زمینه، کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده پوست صورت اولترا ویولت سوپریم اسکرین است. این محصول چند منظوره بعنوان مرطوب کننده، پرایمر و ضد آفتاب با سطح بالای SPF بکار می رود. از آنجایی که دارای SPF 50+ اسست، محافظت بسیار بالایی در برابر طیف وسیع اشعه های UVA و UVB و آسیب های محیطی دارد. همچنین از پوست در برابر رادیکال های آزاد، اشعه مادون قرمز، مرئی و نور آبی دستگاه های دیجیتال محافظت می کند. عملکرد آبرسانی 72 ساعته و مرطوب نگه داشتن پوست نیز باعث نرمی و لطافت صورتتان می شود. این ضدآفتاب ترکیبات فعالی مانند آلو کاکادو و سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان و پنتاویتین و عصاره گیاهی دارد. لذا به بهبود پوست و روشن و درخشان آن کمک می کند. از طرفی دیگر فرمولاسیون سبک و غیر چربی دارد که حتی می توانید قبل از ارایش از آن استفاده کنید. 
کرم ضد آفتاب سبک فیزیکی دکتر دنیس گراس مدل رینکل دیفنس نیز دارای فیلترهای محافظتی 100% مینرال و فیزیکی با عملکرد بالا می باشد. این ضدافتاب با SPF 30 از پوست در برابر طیف وسیع اشعه های مضر UVA و UVB و همچنین نور آبی ساطع شده از گوشی ها و صفحه نمایش کامپیوترها محافظت می کند. لذا مانع بروز علائم پیری زودرس و خطوط ریز و چین و چروک های پوستی  می شود. از طرفی دیگر آبرسانی طولانی مدتی به پوست می دهد. این محصول بافت سبک و بدون چربی دارد که باعث مسدود کردن منافذ و ایجاد حساسیت نخواهد شد. 
کرم ضد آفتاب کلینانس Cleanance اون با  SPF 50+ نیز فرمولاسیون دقیق با یک سیستم فیلتر بسیار ایمن و مقاوم در برابر اشعه های مضر دارد. این ضدآفتاب در کنار محافظت کامل پوست در برابر طیف وسیع اشعه های UVB-UVA، از اثرات آنتی اکسیدانی و محافظت سلولی کلی پوست در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب های محیطی برخوردار است. همچنین دارای اولین فیلتر ارگانیک و حفاظت بالا در برابر نور آبی پیر کننده پوست HEV و اشعه های فراتر از اشعه ماوراء بنفش می باشد. لذا برای محافظت روزانه پوست ایده آل است. این ضدافتاب سبک و مقاوم در برابر آب، در کاهش چربی اضافی و رفع عیوبی نظیر لک و آکنه نیز موثر است. 
محصول دیگری که پیشنهاد می کنیم، فلویید ضد آفتاب مینرال رنگی اون دارای  SPF 50+ است. این ضدافتاب فیزیکی هم باعث محافظت کامل پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید UVB-UVA می شود. بعلاوه به صورت روزانه از پوست در مقابل اثرات مضر صفحه نمایش یا نور آبی و رادیکال های آزاد محافظت می کند. زیرا حاوی مواد معدنی، پروویتامین E، آنتی اکسیدان های قوی و فیلترهای مقاوم در برابر نور است. این ضدافتاب سبک و مات و ضد اب همچنین باعث آبرسانی و یکدست و روشن شدن رنگ پوست می شود. و از آنجایی که اثرات تسکین دهنده دارد، برای پوست های حساس و آسیب پذیر کاملا مناسب است.
کرم ضد آفتاب ساندی ریلی مدل لایت هرتد با SPF 30 نیز ترکیبی خلاقانه از فیلترهای ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی است. این محصول حاوی عصاره زردچوبه و آنتی اکسیدان و زانتوفیل مسدود کننده نور آبی است. در نتیجه از پوست در برابر طیف وسیع اشعه های UV و نور آبی و آسیب های محیطی محافظت می کند. بعلاوه لایه سبک و مخملی روی پوست ایجاد می کند و باعث آبرسانی می شود. شما می توانید روزانه به عنوان یک پرایمر صاف کننده و پایه آرایش نیز از این کرم استفاده کنید. از دیگر مزایای این محصول کاهش لکه های تیره، خطوط و چین و چروک های صورت است. 

2.    استفاده از محصولات حاوی ویتامین C

همان طور که در متن مقاله اشاره شد، نور آبی با ایجاد گونه های فعال اکسیژن باعث تجزیه کلاژن می شود. در نتیجه برای خنثی نمودن آسیب نور آبی به پوست باید از محصولاتی استفاده کرد که در تحریک کلاژن سازی موثر هستند. از این رو استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C (آسکوربیک اسید) توصیه می شود. سرم های حاوی ویتامین C به مبارزه با استرس اکسیداتیو ناشی از نور مرئی کمک می کند. البته اکسید آهن نیز ممکن است در معکوس کردن روند آسیب پوست نقش داشته باشد. بر اساس مطالعات، ویتامین C روند پیری پوست را کاهش داده و تجمع رنگدانه را درمان می کند. اکسید آهن نیز به کاهش حساسیت نسبت به نور آبی کمک می کند. 
محصولی که برای این منظور پیشنهاد می کنیم، کرم آبرسان و روشن کننده پوست رادیان سی لانیژ است. این کرم دارای ترکیبی از فناوری ها با ویتامین های پایدار C و E و غنی از آنتی اکسیدان است. لذا پوست را آبرسانی و مرطوب کرده و موجب تقویت و تحریک بازسازی سلولی آن می شود. در نتیجه لک و تیرگی ها از لکه های قابل مشاهده و ظریف تا آسیب اشعه ماوراء بنفش را کاهش می دهد. این کرم سبک و ضد حساسیت و غیر کومدوژنیک علاوه بر افزایش کلاژن سازی و سطح رطوبت پوست، آن را روشن و درخشان و یکدست می کند. همچنین سبب کاهش تمام تحریکات پوست و قرمزی های آن می شود. 

3.    استفاده از محصولات مراقبت از پوست با اثرات محافظت در برابر نور آبی

امروزه اهمیت این موضوع به جایی رسیده که بسیاری از کمپانی های آرایشی بهداشتی را به تولید محصولات اختصاصی در این زمینه واداشته است. به طوری که شاهد ورور محصولات تخصصی برای محافظت از پوست در برابر آسیب های نور آبی هستیم. برای مثال، ماسک صورت محافظ نور آبی و اشعه های مضر مادماسکی بلو لایت پروتکشن محصولی موثر و کاربردی برای مراقبت ویژه از پوست است. این ماسک از 94% آسیب اشعه ها و نور آبی مرئی مضر با انرژی بالا جلوگیری کرده و از پوست در برابر اشعه های مضر یا نور آبی دستگاه های دیجیتال مانند تلفن همراه هوشمند و لپ تاپ و ... محافظت می کند. در نتیجه مانع بروز علائم پیری زودرس پوست می شود. این ماسک برای افرادی که زمان زیادی را در مقابل صفحه نمایش می گذرانند و یا از خانه کار می کنند ایده آل است و جایگزین عالی برای کرم روز صورت می باشد. 
اسپری فیکس صورت آبرسان و محافظ نور آبی ایلیا مدل بلو لایت فیس میست نیز دارای فرمول 3 در 1 برای آبرسانی، فیکس کردن آرایش و محافظت پوست است. این اسپری سبک موجب آبرسانی و طراوت فوری پوست شده و از آن در برابر اثرات مضر نور آبی ناشی از دستگاه ها و صفحه نمایش محافظت می کند. همچنین برای تثبیت آرایش، کنترل چربی و افزایش ماندگاری میکاپ بکار می رود. از دیگر مزایای آن می توان به تقویت لایه دفاعی پوست در برابر عوامل آسیب رسان و استرس زای محیطی اشاره کرد. این اسپری حاوی مواد ضد آلودگی دریایی بوده و یک لایه محافظ ضد آلودگی نیز روی پوست ایجاد می کند. بنابراین از پوست در برابر آلاینده های محیطی و آلودگی های روزمره هم محافظت می نماید. 
علاوه بر محصولات ذکر شده در بالا که به صورت تخصصی برای خنثی کردن نور آبی تولید شده اند، می توانید از محصولات مراقبت پوستی روزانه که این ویژگی را دارند نیز کمک بگیرید. یکی از این محصولات، کنسانتره ضد چروک دورچشم رینکل پلاس استریوکتین است. این محصول تخصصی دارای فناوری هدف گیری کلاژن و سوپرشارژ NIA-114 از نیاسین و فناوری مهارکننده نور آبی است. همچنین حاوی عصاره گل شاه بلوط اسب، تخمیر دریایی قطب شمال، عصاره میکرو جلبک و غنی از آنتی اکسیدان می باشد.  این کنسانتره به طور ویژه برای درمان ظاهر انواع چین و چروک ها و پف و حلقه های تیره اطراف چشم تولید شده است. بعلاوه باعث تقویت سد پوستی و محافظت از پوست در برابر  اثرات مضر نور آبی می شود. از طرفی دیگر نیز با آبرسانی و لطافت بخشی پوست، ظاهر کلی ناحیه اطراف چشم را فقط در 5 روز بهبود می دهد. در نتیجه پوستی صاف، جوان، درخشان و محکم تر در این نواحی خواهید داشت. 
کرم مرطوب کننده جادویی و سبک شارلوت تیلبری مدل مجیک لایت نیز یک محصول لوکس برای مراقبت پوست است. این کرم با ترکیبات غنی و قدرتمند از جمله Replexium، ویتامین E و Citystem فرموله شده و دارای SPF20 و فاکتور محافظت سه گانه است. لذا از پوست در برابر آلودگی های مرئی و نامرئی، اشعه های UVA/UVB و نور آبی صفحه نمایش های دیجیتال محافظت می کند. افزون بر این، باعث آبرسانی و مرطوب نگه داشتن و 24 ساعته پوست و افزایش مقاومت آن در برابر استرس ها و آسیب ها می شود. به کمک این کرم سبک می توانید یک لایه صاف و ساتنی و مات بر روی صورتتان داشته باشید. این کرم صورت علاوه بر افزایش استحکام، الاستیسیته و درخشش طبیعی پوست باعث رفع خشکی و چروک ها می شود. لذا پوستی روشن تر، حجیم تر، یکدست تر و سالم و جوان تر به شما هدیه می دهد. 

جمع بندی نهایی 

در این مقاله در مورد مضرات احتمالی نور آبی صحبت شده است. اما این که چقدر باید نگران این موضوع بود، مشخص نیست. زیرا در حال حاضر تحقیقات در ارتباط با تعیین میزان آسیب رسانی نور آبی ساطع شده از تلفن های همراه و وسایل دیجیتال و الکترونیکی به پوست ناقص است. البته دکتر سوزی تمام اشعه ها و نور آبی ناشی از خورشید را مضر می داند. ولی با این حال معتقد است مقدار انرژی ساطع شده توسط منابع تکنولوژی در مقایسه با تابش های طیف خورشیدی بسیار کمتر هستند. اما این موضوع می تواند بستگی به مدت زمان استفاده روزانه از وسایل دیجیتال نیز داشته باشد. به این ترتیب توصیه می کنیم رعایت نکات احتیاطی را همیشه مد نظر داشته باشید. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات