بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد رایا میکاپ / رایا کازمتیک کاملا محفوظ می باشد

ریزش مو بعد از کرونا و راهکارهایی برای درمان

ریزش مو بعد از کرونا و راهکارهایی برای درمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/05 1 نظر

 در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین یک همه گیری ویروسی به نام کرونا ویروس سندرم حاد تنفسی شیوع پیدا کرد و طی مدت کوتاهی دنیاگیر شده و بسیاری از افراد جهان را درگیر کرد. از میان مبتلایان به بیماری کرونا متاسفانه تعدادی جان خود را از دست دادند و خوشبختانه تعداد زیادی بهبود یافته‌اند.  بیماری کرونا با علائم مشابه سرماخوردگی آغاز شده و ممکن است بیماری کم‌کم با تب، سرفه، سردرد و سرگیجه و بدن‌درد حادتر شود. پس‌ازآن کووید 19 با استشمام بوی تعفن در بینی واز دست دادن حس بویایی و چشایی و برخی علائم گوارشی نظیر حالت تهوع و اسهال خود را نشان می‌دهد. نتایج مطالعات بر روی بهبودیافتگان کرونا نشان داده است که برخی اثرات این بیماری حتی پس از بهبود کامل نیز تا مدتها باقی خواهند ماند. اثراتی مانند تاثیر بر ریه‌ها و تنفس و اختلالات بویایی از آن جمله است. اما یکی از شایع‌ترین عوارض ابتلا به ویروس COVID-19 که بسیاری از بهبود یافتگان از آن شکایت دارند ریزش موها است.  

ارتباط ویروس کرونا با ریزش مو

ویروس کرونا، با تـأثیری که روی عروق می گذارد، خون رسانی را تحت تأثیر قرار داده و سیستم ایمنی بدن را فعال می کند، همین باعث ریزش مو می شود، البته در بحث کرونا دو مقوله ریزش مو وجود دارد، یکی ریزش موی ناشی از ترس درگیری کرونا و استرس آن و مقوله دوم ریزش موی ناشی از خود بیماری کروناست که عروق خون رسان و سیستم ایمنی مو را تحت تأثیر قرار داده و باعث ریزش مو (hair loss) می شود.
معمولاً بعد از سه هفته از درگیری کرونا در برخی افراد ویروس تأثیر خودش را بر پوست و مو گذاشته و گاهی ضایعات کهیری شدید مانند تاول که  مقاوم در برابر درمان هستند و زخم های پوستی ایجاد می کند و تأثیر خود بر مو را در هفته سوم با ریزش موی شدید نشان می دهد که گاهی در حمام فرد احساس می کند نصف موهایش را از دست داده و خود این استرس شدیدی در فرد ایجاد می کند.

مکانیسم تلوژن افلوویم 

 موی انسان شامل سه مرحله‌ی رشد (آناژن)، گذار (کاتاژن) و استراحت (تلوژن) است. در حالت طبیعی بخش زیادی از موها در مرحله رشد و بخش بسیار کمتری نیز در مراحل گذار و استراحت هستند. اما بااین‌حال، هنگامی‌که عارضه تلوژن افلوویوم (TE- Telogen Effluvium) یا ریزش موقتی مو برای فردی اتفاق می افتد، چرخه رشد موی شخص مختل می‌شود و تا 50 درصد از موهای  در مرحله استراحت قرار می‌گیرند. در نتیجه، شخص بخش زیادی از موهای خود را (مخصوصاً هنگام شانه، برس و شامپو زدن) از دست می‌دهد.  آلوپسی (Alopecia) یک اصطلاح عمومی به معنای «ریزش مو» است و تلوژن افلوویوم، نوعی آلوپسی محسوب می‌شود.
عارضه تلوژن افلوویوم معمولاً چند ماه پس از سپری‌شدن یک واقعه شدید یا آسیب‌زا رخ میدهد و با توجه به اینکه بیماریهای عفونی و تب دار و استرس میتوانند عاملی برای ریزش موی مقطعی باشند؛ به همین دلیل است که بسیاری از بیماران کرونایی، به‌علت فشار روحی و جسمی زیادی که طی بیماری تجربه می‌کنند، دو الی سه ماه پس از بهبودی دچار ریزش مو می‌شوند.

ریزش مو بعد از کرونا و راه های درمان آن  و روش تشخیص ریزش مو

 ریزش مو را چگونه تشخیص دهیم؟

 به ‌طورمعمول، هر فرد روزانه تا تعداد 100 تار مو از دست می‌دهد، اما تلوژن افلوویوم می‌تواند باعث شود که به مدت حدود 6 ماه، فرد تا 300 تار مو در روز را از دست بدهد؛ بسته به تراکم و حجم کلی موها در هر شخص نحوه فهمیدن علائم ریزش مو از فردی به فرد دیگر متفاوت . برای مثال اگر تراکم اولیه موهای شما کم باشد، بسیار زودتر از فردی که تراکم موی بالاتری دارد، متوجه ریزش موهای خود خواهید شد.

روش تشخیص ریزش مو مربوط به کرونا

اگر ریزش موی شما به‌دلیل کرونا رخ داده باشد، باید آزمایشات مربوط به تشخیص تلوژن افلوویوم روی موهای شما انجام شود. آزمایش‌هایی که برای تشخیص تلوژن افلوویوم انجام می شوند به شرح زیرند:

•    پزشک با سنجش  قطر و طول موهای ازدست‌رفته می‌تواند تفاوت بین ریزش مو بر اثر تلوژن افلوویوم و سایر موارد را تشخیص دهد.
•    با آزمایش کشیدن مو می‌توان فهمید که چه مقدار مو ریخته شده است.
•    آزمایش شستشو و محاسبه موهای از دست رفته هنگام شستشو.
•    آزمایش خون برای بررسی علت ریزش مو
•    جلوگیری از ریزش مو

با توجه به اینکه دلیل بیشتر ریزش موها، ژنتیک فرد (طاسی آندروژنیک) است، طاسی آندروژنیک طاسی با الگوی مردانه (علت ریزش مو در مردان) و طاسی با الگوی زنانه (علت ریزش مو در زنان) این نوع ریزش مو قابل پیشگیری نیست.
با توجه به اینکه تنها عامل جلوگیری از ریزش مو بر اثر عارضه تلوژن افلوویوم، کاهش استرس و دوری از فشارهای روحی و جسمی است. اما بسیاری از افراد پس از ابتلا به کرونا و سایر موارد، دچار استرس می‌شوند که منجر به ریزش موهای آن‌ها می‌شود با این ‌وجود، برای جلوگیری از ریزش مو میتوان کارهایی ساده انجام داد که عبارت‌اند از:

•     با موهایتان با ملایمت رفتار کنید؛ موقع شستن و شانه زدن، موهای خود را زیاد نکشید (شانه دندانه پهن ممکن است به جلوگیری از کشیده شدن مو کمک کند).
•    اگر داروهای خاصی مصرف می‌کنید، که عارضه ریزش مو دارند از پزشک خود بخواهید در صورت امکان آنرا با داروی دیگری عوض کند.
•    از شامپوی مناسب موی خود استفاده کنید.
•    از رنگ ها و مواد شیمیایی بر روی موهای خود کمتر استفاده کنید.
•    از موهای خود در برابر نور خورشید و سایر نورهای ماوراء بنفش محافظت کنید.
•    از کشیدن سیگار و مواد مخدر پرهیز کنید. 

ریزش مو بعد از کرونا و راه های درمان آن  و روش تشخیص ریزش مو

درمان ریزش مو در اثر کرونا

توجه داشته باشید که رشد موها بسیار کند صورت میگیرد؛ بنابراین ممکن است که در چند ماه اول پس از رفع شدن مشکل تلوژن افلوویوم، بلافاصله شاهد رشد مجدد موهای خود و حجم اولیه آنها نباشید. قطع ریزش موی شما در اثر این عارضه به‌مرورزمان (طی مدت 6 ماه الی یک سال) اتفاق می‌افتد.
برای جلوگیری از ریزش موی ناشی از کرونا و یا درمان آن راه های ساده و کم هزینه ای وجود دارد که به اختصار به توضیح برخی از آن ها پرداخته ایم. توجه داشته باشید که استفاده همزمان از راهکارهای ارائه شده ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. لذا جهت استفاده هرکدام از آن ها خوب تحقیق کرده و در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید.

•    تغذیه مناسب داشته باشید

اگر بدن شما با کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد مغذی که برای سلامت مو مهم هستند مواجه باشد، باید از پزشک خود بخواهید تا سطح این ویتامین‌ها را درون خون شما بررسی کند. ویتامین D یکی از اصلی‌ترین مواد مغذی برای رشد موها و حفظ استحکام و زیبایی آن‌ها است. همچنین روی، آهن و آمینو اسیدها نیز برای رشد و سلامت موها مفید هستند . داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای اطمینان از دریافت تمام مواد مغذی موردنیازتان قدم بعدی است.

•    از موهای خود مراقبت کنید 

شیوه صحیح نگهداری از موهای آسیب دیده میتواند در ترمیم و رشد مجدد آنها نقش اساسی داشنه باشد. معمولا آرایش موها به شیوه‌های نامناسب از اصلی‌ترین دلایل ریزش مو است. بنابراین باید در زمان شانه زدن با موها به آرامی برخورد کنید و آن‌ها را با ملایمت شانه بکشید و از سشوار و رنگ کردن موهای آسیب دیده پرهیز کنید. همچنین بهتر است  از کش مو استفاده نکنید و آرایش موها به ‌صورت دم‌اسبی را به حداقل برسانید. به‌علاوه از شستن موها با آب داغ یا استفاده از مواد تقویت‌کننده نامناسب که می‌تواند سلامت مو را به خطر بیاندازد و ریزش موقتی بعد از کرونا را به ریزشی دائمی تبدیل کند پرهیز کنید.

•    استرس خود را کاهش دهید

اگر ریزش موی شما مربوط به استرس است باید از عوامل استرس زا دوری کنید ویا با  مدیتیشن و ورزش‌های آرامش‌بخشی مانند یوگا استرس خود را کاهش دهید یا در صورت لزوم به پزشک مشاور مراجعه کنید. این موارد به پاک‌سازی ذهن شما کمک کرده و راهی سالم برای کنار آمدن با استرس به شما ارائه می‌کند.

•    موهای خود را با مواد طبیعی ماساژ دهید

آب پیاز این ماده پر خاصیت، به رشد موها کمک کرده و از ریزش ناگهانی آنها جلوگیری می‌کند.  آب پیاز با برطرف کردن عفونت‌های پوستی نیز به سلامت پوست سر و در نتیجه افزایش رشد موها کمک می‌کند و همچنین موها را براق میکند.
یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از ریزش و تقویت و رشد مجدد مواستفاده از روغن رزماری است. این روغن گردش خون در پوست سر را تسریع کرده و  ریشه موها را تقویت کرده و ریزش مو را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. 

•    از درمان های دارویی استفاده کنید

با توجه به اینکه راهکارهای خانگی برای درمان ریزش موها زمان بر است و در مدت زمان طولانی جواب می‌دهند. بسیاری از افراد به دنبال روش‌هایی هستند که در مدت زمان کمتری نتیجه داده و به رشد موهای آن‌ها کمک کند. برای حل این مشکل داروها و مکمل های مختلفی وجود دارند. یکی از انواع مکمل های تقویت کننده مو که کاملا گیاهی میباشد قرص هیرتامین است.

ریزش مو بعد از کرونا و راه های درمان آن  و روش تشخیص ریزش مو

قرص هیرتامین قرمز Hairtamin Advanced

قرص های تقویت کننده هیرتامین یکی از بهترین مکمل ها برای رشد بیشتر و تقویت موها می باشندکه کاملاً طبیعی و گیاهی هستند. کپسول های هیرتامین در دسته بهترین داروهای طبیعی برای تقویت ریشه مو قرار می گیرند که باعث خوش حالت شدن موها شده و از ریزش آنها پیشگیری می کنند. هیرتامین دارای ویتامین های لازم برای تقویت ریشه مو می باشد که با تقویت فولیکول های مو تاثیری مستقیم روی افزایش ضخامت و استحکام مو، کاهش ریزش مو و نازک شدگی موها دارد.

قرص های هیرتامین دارای مواد طبیعی( ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C، ویتامین D3، زینک، آلوئه ورا، زردچوبه، فلفل سیاه، برهمی، رزماری، دم اسبی، فلفل قرمز، گزنه، آرد برنج، منیزیم) میباشد که برای تقویت و رشد مو مورد نیاز هستند. کپسول آن از سلولز گیاهی ساخته شده است. این قرص فاقد هورمون، شکر، مواد نگهدارنده، افزدنی مصنوعی و گلوتن می باشد. ترکیب ویتامین ها با مواد معدنی و گیاهان دارای آنتی اکسیدان قوی شما را در رسیدن به موهایی پر پشت و ضخیم و سالم کمک می کند. بیوتین موجود در کنار ترکیبات گیاهی همراه با آنتی اکسیدان بسیار قوی، هیرتامین را به یک مکمل قوی برای رشد و‌ سلامت مو‌ و ناخن تبدیل کرده است. 

قرص هیرتامین ساخت کدام کشور است؟

این محصول که یکی از قدرتمندترین و محبوبترین مکمل های تقویت مو میباشد و از مواد کاملاٌ طبیعی و گیاهی ساخته شده، تولید کشور آمریکا است.

ریزش مو بعد از کرونا و راه های درمان آن  و روش تشخیص ریزش مو - و درمان با قرص هیرتامین زنانه

کپسول هیرتامین اصل را از کجا میتوان تهیه کرد؟

با توجه به معروف و محبویت بالای این قرص ضد ریزش مو، متاسفانه محصولات تقلبی و فیک در بازار و سایت های اینترنتی با قیمت های پایین تر و یا حتی بالاتر به وفور یافت می شود. مصرف این قرص های تقلبی نه تنها تاثیر مثبتی نخواهد داشت بلکه ممکن است سلامتی شما را به خطر بیاندازد. از این رو ما در فروشگاه رایا میکاپ تلاش کرده ایم قرص تقویت موی هیرتامین را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار دهیم. 

نظرات

نغمه
۰۰
پاسخبعد از کرونا هر قرصی برا ریزش موهام استفاده کردم جواب نداد الان یه مدته از هیرتامین استفاده میکنم خیلی خیلی کم شده ریزشش.ممنون از رایا میکاپ به خاطر مشاوره خوب و محصولات اورجینال
captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات