بستن

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

فواید ویتامین سی برای مو

فواید ویتامین سی برای مو
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/08/28 0 نظر

همانطور که می دانید ویتامین C جزو ویتامین های ضروری برای سلامت کلی بدن می باشد. اما شاید همه افراد با فواید بی نظیر این ویتامین برای پوست و مو آشنا نباشند. در واقع ویتامین  Cمی تواند به میزان زیادی به بهبود کیفیت و ظاهر پوست و موهای ما کمک کند. در مقالات متعددی به فواید ویتامین سی برای بدن و حتی برای پوست اشاره شده است. ولی کمتر مطلبی در مورد مزایای این ویتامین مهم برای موها پیدا می شود. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله مهم ترین فواید و اثرات ویتامین سی برای موها را بررسی کنیم. بنابراین برای داشتن موهایی سالم و زیباتر، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

در مورد ویتامین C و عملکرد آن چه می دانید؟

ویتامین C که با نام علمی آسکوربیک اسید شناخته می شود، یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی قوی اهمیت فراوانی دارد. زیرا با ارائه محافظت اکسیداتیو، از سلامت ما مراقبت می کند. مهم ترین عملکرد این ویتامین تقویت ایمنی و مبارزه با عوامل آسیب رسان محیطی خصوصا رادیکال های آزاد می باشد. به طوریکه آسیب ناشی از این رادیکال های مخرب و آلاینده ها و .... را به حداقل می رساند.از طرفی دیگر، این ویتامین موجب افزایش جذب آهن شده و به ترمیم و بهبود آسیب ها کمک می کند. در نتیجه می تواند کیفیت و سلامت پوست و مو را نیز بهبود بخشد. این ویتامین در بسیاری از منابع غذایی از جمله میوه و مرکبات و سبزیجات وجود دارد. همچنین به صورت مکمل های غذایی و یا محصولات موضعی قابل دریافت است. 

ویتامین C چه مزایایی برای سلامتی بدن ما دارد؟

این ویتامین آنتی اکسیدانی قوی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در بهبود و پیشگیری از بسیاری بیماری ها و مشکلات نقش دارد. بهبود سلامت چشم، قلب و دهان، درمان مسمومیت ها و عفونت های ویروسی خصوصا سرما خوردگی، مشکلات مفاصل، آلرژی ها و ... از جمله مزایای این ویتامین می باشد. ویتامین سی همچنین به تعادل قند خون و فشار خون، افزایش متابولیسم و کاهش وزن، کاهش اضطراب، بهبود زخم ها موثر است. بعلاوه باعث افزایش انرژی افراد می شود. این ها تنها برخی از فواید این ویتامین ضروری برای بدن هستند. 

فواید ویتامین سی برای مو

ویتامین سی چه فوایدی برای پوست ما دارد؟

مهم ترین عملکرد ویتامین سی افزایش کلاژن سازی در پوست است. این موضوع باعث بهبود انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی پوست شده و ظاهری صاف و سفت و سالم تر به شما می دهد. این ویتامین اثرات ضد پیری داشته و به ترمیم و بازسازی پوست های آسیب دیده کمک می کند. در نتیجه علائم پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک ها و غیره را کاهش می دهد. بعلاوه با رطوبت رسانی، زبری و خشکی پوست را از بین می برد. این آنتی اکسیدان قوی بر روی محافظت پوست در برابر رادیکال های ازاد و آسیب های روزانه نیز موثر است. از طرفی دیگر این ماده جوانساز دارای خاصیت روشن کننده و ضد لک است. بنابراین تیرگی، کدری، لک ها، قرمزی و التهابات پوستی را رفع می نماید. از دیگر مزایای آن می توان به بهبود جای زخم و سوختگی، آکنه، اسکارها، آفتاب سوختگی و ... اشاره کرد. 

فواید ویتامین سی برای مو

در قسمت های قبل بطور مختصر فواید مهم ویتامین ث برای سلامتی بدن و پوست را بیان کردیم. اما در ادامه مطلب قصد داریم بطور مفصل تری خواص این ویتامین بر روی موها را بررسی کنیم. مطالعات انجام شده نشان می دهد که کمبود ویتامین سی ارتباط مستقیمی با برخی از مشکلات مو از جمله خشکی و موخوره و رشد ناکافی دارد. در واقع مهم ترین عملکرد ویتامین C در بدن، تحریک تولید کلاژن است. این موضوع به بهبود رشد مو و ایجاد پوست سالم تر کمک می کند. در نتیجه پوستی جوان تر و موهایی سالم تر با رشد و رویش بهتر و ریزش کمتر خواهید داشت. ویتامین C ضمن پشتیانی از عملکردهای سالم بدن و افزایش جذب مواد مغذی به تقویت موها کمک می کند. در ادامه به بررسی مهم ترین فواید و مزایای ویتامین ث برای موها می پردازیم.

1.    تقویت کننده موها 

ویتامین  Cیکی از موثرترین مواد مغذی ضروری برای تقویت موها است. بعلاوه باعث تحریک کلاژن سازی و افزایش جذب آهن می شود. این موضوع مواد مغذی مورد نیاز را برای فولیکول های مو فراهم کرده و سبب تقویت موهای شما خواهد شد. از طرفی دیگر کلاژن یک پروتئین اساسی و بخش مهمی از ساختار مو است که برای حفظ سلامت و استحکام موها ضروری می باشد. در نتیجه سبب تقویت فولیکول ها شده و موهایی قوی و سالم تر و پرپشت تر به شما می دهد. با مصرف ویتامین C خصوصا در سنین بالاتر می توانید سلامت و زیبایی موهایتان را تضمین کنید. زیرا پوست سر سالم تر و موهایی درخشان و براق تر خواهید داشت. 

2.    کمک به افزایش رشد موها

کمبود آهن یکی از دلایل اصلی مشکلات مربوط به رشد نامناسب و یا ریزش موها می باشد. ویتامین C به بدن کمک می کند تا این ماده معدنی ضروری برای رشد مو را جذب نماید. در نتیجه باعث تحریک رشد موهایتان می شود. از طرفی دیگر ویتامین C به ساخت کلاژن که برای رشد مو بسیار مهم است، کمک می کند. حفظ سلامتی فولیکول های مو برای رشد سالم نیز اهمیت زیادی دارد. بنابراین باید میزان کافی ویتامین سی برای فولیکول ها دریافت شود تا با تامین کلاژن مورد نیاز به رشد فولیکول های مو کمک کند. این ویتامین همچنین با آسیب های محیطی که رشد مو را مختل می سازند، مقابله می نماید. مصرف مقدار مناسب ویتامین سی موجب بهبود عملکرد سلول های بنیادی اپیدرم و سلول های فولیکول های مو می شود. در نتیجه به تنظیم رشد کمک زیادی می کند. 

فواید ویتامین سی برای مو

3.    جلوگیری از ریزش موها 

ویتامین سی به چند طریق باعث پیشگیری و کنترل ریزش مو می شود. این ویتامین با افزایش کلاژه طبیعی و تقویت موها، استحکام آن را بهبود می دهد. در نتیجه موهایتان دیگر سست نبوده و ریزش آن به میزان زیادی کاهش می یابد. از طرفی دیگر، این ویتامین با هوامل آسیب رسانی که باعث ریزش و عدم رشد موها می شوند، مبارزه می کند. همین امر سبب می شود تا ریزش مو متوقف گردد. بعلاوه با افزایش جذب آهن، ریزش مو مرتبط با کمبود آهن را برطرف می سازد. 

4.    محافظت آنتی اکسیدانی از موها 

آسیب های محیطی همانند رادیکال های آزاد باعث ضعیف و شکننده و نازک شدن موها می شوند. همچنین رشد مو را مختل می کنند. ویتامین سی یک آنتی اکسیدان قوی می باشد که با اثرات مخرب رادیکال های آزاد مقابله می کند. خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. در نتیجه آسیب های وارده به بدن و پوست و موی ما را به حداقل رسانده تا موهای سالم و قوی تری داشته باشیم. 

5.    استحکام بخشی و ضد شکنندگی موها

ویتامین سی به دلیل نقش بزرگی که در ساخت کلاژن دارد، به تقویت و حفظ استحکام موها و بهبود رشد ان کمک می کند. بعلاوه به لطف مزایای آنتی اکسیدانی خود، رادیکال های آزاد را خنثی کرده و مانع آسیب ساختاری به پروتئین های مو می شود. در نتیجه موهایتان دیگر بر اثر آسیب های محیطی ضعیف و شکننده نمی شوند. ویتامین C موها را محکم تر و ضخیم تر کرده و از بروز خشکی و زبری و شکستگی آن پیشگیری می نماید. به این دلیل است که معمولا در ترکیبات محصولات نرم کننده و حالت دهنده مو از این ویتامین استفاده می شود. 

6.    پیشگیری و کاهش خشکی مو و موخوره

کمبود ویتامین سی می تواند باعث خشکی مو و ایجاد موخوره و دو شاخه شدن انتهای تارهای موها شود. این موضوع نقش موثری در افزایش سرعت ریزش و خشکی و زبری و شکنندگی موها خواهد داشت. بنابراین برای جلوگیری از چنین مشکلاتی بهتر است دوز روزانه دریافتی ویتامین سی را رعایت کنید. بطور معمول روزانه در حدود 75 تا 90 میلی گرم ویتامین C دریافت نمایید. 

7.    پاکسازی ملایم و رفع شوره سر

ویتامین C یا اسکوربیک اسید یک ماده پاک کننده و شفاف کننده ملایم است. این ویتامین ضمن کمک به حذف تجمع مواد معدنی انباشته شده روی سطح مو، . با شوره سر نیز مبارزه می کند. از طرفی دیگر، شوره، خشکی، پوسته پوسته شدن پوست کف سر باعث انسداد و آسیب فولیکول های موها می شوند. این موضوع نیز رشد موها را مختل می سازد. اما ویتامین سی باکتری های پوست کف سر را رفع کرده و شوره را از بین می برد. در نتیجه حتی باعث تمیزی پوست و رشد بهتر موها هم می شود. خواص ضد ویروسی این ویتامین نیز خشکی و خارش پوست کف سر را بهبود می دهد. بنابراین موهایی نرم تر و بدون گره و شکستگی خواهید داشت. به همین خاطر است که از این ماده در ترکیبات بسیاری از شامپوها و محصولات مو استفاده می گردد. 

8.    حفظ رنگ موها و جلوگیری از سفیدی زودرس آن

ویتامین C با محافظت اکسیداتیو مانع پیری زودرس موهای شما می شود. در واقع رادیکال های آزاد یکی از علت های مهم سفیدی و ضعیف شدن موها می باشند. اما ویتامین سی از مو در برابر این رادیکال ها محافظت خواهد کرد. در نتیجه به حفظ رنگ طبیعی مو و جلوگیری از سفیدی زودرس آن کمک می کند. این ویتامین همچنین با مقابله با ملانین طبیعی و مولکول های رنگ مصنوعی موجود در قشر تارهای مو مانع آسیب فیزیکی و سفید شدن موها می شوند. بنابراین ویتامین سی برای حفظ رنگ و سلامت و یکپارچگی موها فوق العاده مفید و ضروری است. 

نحوه استفاده از ویتامین C برای کمک به سلامت موها 

ویتامین سی هم از طریق مصرف مواد خوراکی و هم از طریق مصرف موضعی دریافت می گردد. اما برای دستیابی به اهداف جوانسازی پوست و مو، دریافت ویتامین سی به شکل موضعی، تاثیر بیشتری خواهد داشت. با این حال در صورت استفاده توأم از محصولات موضعی و مواد غذایی حاوی ویتامین سی، بیشترین و سریع ترین اثربخشی را مشاهده می کنید. 

•    مصرف خوراکی ویتامین سی

شما می توانید از منابع غذایی مانند مرکبات، پرتقال، گریپ فروت، لیمو، کیوی، سبزیجات، فلفل دلمه، اسفناج، جعفری، گوجه فرنگی، کلم، بروکلی، تخمه آفتاب گردان، روغن زیتون، توت فرنگی، شاه توت و ... این ویتامین را از طریق خوراکی دریافت نمایید. همچنین مکمل های حاوی ویتامین سی نیز به اشکال مختلفی در داروخانه ها وجود دارند که مقدار مورد نیاز این ویتامین برای بدن را تامین می کنند. البته توجه داشته باشید که از میزان دوز مصرفی مجاز روزانه پیروی کنید. 

فواید ویتامین سی برای مو

•    مصرف موضعی ویتامین سی

امروزه با توجه به خواص فراوان ویتامین سی برای موها، کمپانی های زیادی از این ویتامین بعنوان مواد سازنده محصولات مراقبتی خود استفاده می کنند. برای مثال فرمول برخی از محصولات مراقبت از مو حاوی دوزهایی از ویتامین سی می باشد. این محصولات می توانند منبعی غنی از از این ویتامین بوده و زیبایی و سلامتی را به موهای شما هدیه دهند. بنابراین علاوه بر مصرف خوراکی ویتامین C می توان با استفاده از محصولات حاوی آن نیز از خواص این ویتامین بهره برد. 

معرفی برخی از محصولات مراقبت از مو حاوی ویتامین C 

در این قسمت برخی از محصولات مراقبتی مو که در ترکیبات آن ها از ویتامین سی استفاده شده را معرفی می کنیم. 
محصول پیشنهادی اول ما، روغن اکسیر احیا کننده موی سان استون ارث هاربور است. این روغن ترکیبات فوق العاده مغذی نظیر جلبک دریایی، روغن نارگیل، کنجد، زیتون، جوجوبا، هویچ، کالاندولا، آفتابگردان و عصاره های گیاهی دارد. لذا غنی از مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها از جمله ویتامین C، B، E می باشد. بنابراین موها را تقویت کرده و با خشکی پوست سر، نوک های نازک و تارهای فرسوده مو مقابله می نماید. بعلاوه باعث مرطوب شدن موها و افزایش درخشش و استحکام و سلامت آن می شود. این روغن در بهبود رشد مو و تجدید فولیکول ها و همچنین تحریک گردش خون کف سر موثر است. افزون بر این، خواص ضد آلودگی و ضد میکروبی و ضد خارش و پوسته پوسته شدن داشته و پوست سر را تسکین می دهد. رایحه خوشبوی آن نیز موها را معطر می سازد. 

اسپری شامپو خشک ویتامینه مو مدل استایل ریوایوینگ کریستین اس نیز بطور ویژه با ویتامین C غنی شده است. لذا ضمن پاکسازی سریع موها باعث طراوت و احیای آن می شود. این محصول بافت پودری سبک و فوق العاده شفافی دارد که موها را سریعا تمیز و شاداب می کند. همچنین به لطف فناوری های مفید و موثر، باعث بهبود کوتیکول های آسیب دیده مو می شود. این اسپری خوشبو نه تنها به موهایتان حجم و درخشش و حالت زیبایی می بخشد، بلکه از آن در برابر عوامل استرس زای محیطی و محو کننده رنگ نیز محافظت می کند. 

محصول دیگر، روغن ترمیم کننده و تقویت کننده مو آرگان هاسک است. این روغن آرگان مراکشی باکیفیت و مغذی سرشار از آمینو اسیدهای ضروری، آنتی اکسیدان ها، ویتامین های آ ، ای ، سی و امگا و ... می باشد. لذا با آبرسانی، تقویت و تغذیه ساقه موها، آن را نرم و براق می کند. بعلاوه به ترمیم موهای آسیب دیده و جلوگیری از خشکی و وز و موخوره کمک می کند. این روغن مو بسیار سبک بوده و موهایتان را چرب و سنگین نمی کند. در عین حال باعث می شود موها راحت تر شانه شوند. 

نتیجه گیری نهایی

در این مقاله با خواص و فواید شگفت انگیز ویتامین C آشنا شده اید. در واقع تاثیر ویتامین C بر روی مو بسیار زیاد و متنوع است. این ویتامین می تواند سرعت و روند رشد مو را بهبود بخشد. همچنین با مشکلات سر مانند خشکی و شوره مبارزه می کند. ریزش مو را متوقف کرده و منجر به ضخیم تر شدن موها می شود. در نتیجه موهایی سالم و براق و محکم تر خواهید داشت که در برابر شکنندگی و موخوره مقاوم است. لذا اگر می خواهید به سلامت و زیبایی موهایتان کمک کنید، مصرف ویتامین ث را جدی بگیرید. 

نظرات

captcha Refresh