بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد رایا میکاپ / رایا کازمتیک کاملا محفوظ می باشد

آشنایی با بخور و فواید فوق العاده آن بر پوست و بدن

آشنایی با بخور و فواید فوق العاده آن بر پوست و بدن
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/11/04 0 نظر

داشتن پوستی زیبا و سالم و جوان تر خواسته قلبی همه افراد است. به همین جهت بسیاری از ما در روتین های مراقبت از پوست روزانه خود به استفاده از محصولات مختلف اعم از کرم ها، سرم ها، تونر و ... روی می آوریم. یکی از در دسترس ترین و کم هزینه ترین روش هایی که می توانید برای مراقبت از پوستتان به کار ببرید، بخور صورت با بخار آب است. این کار که با آب گرم و به روش های مختلف انجام می شود، فواید بی شماری را به همراه دارد. به ویژه برای افرادی که در هوای آلوده شهرها زندگی می کنند، باعث پاکسازی عمقی پوست و خروج ناخالصی ها از منافذ آن می شود. این روش پوست را از درون سم زدایی کرده و با بهبود جریان خون در مویرگ های زیر پوست، شادابی و درخشش را به ارمغان می آورد. در کنار مزایای کلی بخور، شما می توانید با افزودن روغن های طبیعی و گیاهان دارویی به آب، خواص و فواید بیشتری را حاصل کنید. در این مقاله تمامی نکات کاربردی در مورد روش صحیح بخور دادن پوست صورت و فواید آن را بررسی می کنیم. پس اگر به دنبال راهی برای مراقبت آسان و بدون هزینه زیاد از پوستتان می گردید، در ادامه با ما همراه شوید. 

بوخور دادن صورت چه مزایایی دارد؟

این روش مراقبت از پوست، بسیار آسان و بدون زحمت و دردسر بوده و در عین حال کاملا مقرون به صرفه می باشد. از طرفی بخور صورت دارای فواید زیادی است که در ادامه بخشی از مهم ترین مزایای آن را بیان می کنیم. 

1.    احساس آرامش بخشی و ریلکس شدن

در این روش که از بخار آب گرم استفاده می شود، احساس کردن گرمای بخار روی صورت باعث آرامش بخشی به آن می شود. در نتیجه استرس و اضطراب های روزانه را برای مدتی از شما دور می کند. از طرفی دیگر افزودن رایحه های گیاهان دارویی یا اسانس های روغنی نیز می تواند اثر آرامش بخش بخور را دو چندان نماید. بخور صورت در رفع احتقان و گرفتگی سینوس و سردردهای ناشی از آن نیز موثر است. 

2.    پاکسازی عمیق پوست

بخور صورت یکی از راه های موثر در پاکسازی عمقی پوست صورت است. این کار باعث می شود منافذ مسدود شده پوست باز شده و چربی و آلودگی ها از آن خارج شوند. بنابراین با بخور دادن می توانید ذرات ناخالصی و سلول های مرده را از پوست جدا کرده و سطح پوست و منافذ آن را کاملا تمیز کنید. 

3.    جلوگیری از مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش و آکنه

بخور دادن صورت با پاکسازی باکتری ها، سلول های مرده و آلودگی های روی پوست و داخل منافذ همراه است. زمانی که منافذ پوست در اثر گرما باز می شوند، آلودگی ها و چربی های انباشته شده در آن ها که دلیل اصلی ایجاد جوش هستند، تخلیه می شوند. بنابراین مانع ایجاد آکنه ها و جوش های سر سیاه خواهد شد. بعلاوه هر چه که پوست تمیزتر باشد، مانع رشد و تجمع باکتری های مولد آکنه می شود. لذا بخور صورت در کنار پاکسازی پوست به پیشگیری و بهبود آکنه ها و جوش های سرسیاه کمک می کند. 

4.    بهبود جریان گردش خون در پوست

بخور صورت باعث بهبود گردش خون در پوست صورت می شود. در اثر گرمای آب و افزایش تعریق، رگ ها گشادتر شده و گردش خون افزایش می یابد. این موضوع سبب می شود تا میزان تغذیه و اکسیژن رسانی به پوست نیز بیشتر شود. به همین دلیل است که پس از اتمام بخور صورت شاهد پوستی درخشان و شاداب تر خواهید بود. 

آشنایی با بخور(بوخور) و فواید فوق العاده آن بر پوست و بدن

5.    بهبود کلاژن سازی و جوانسازی پوست

افزایش گردش خون در زمان بخور پوست موجب تغذیه رسانی بیشتر به پوست خواهد شد. این موضوع به تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست کمک می کند. در نتیجه پوستتان ظاهری صاف تر و سفت تر و جوان تر پیدا کرده و خطوط ریز آن کاهش می یابد. 

6.    آبرسانی به پوست

بخور صورت به آبرسانی بهتر پوست و افزایش چربی طبیعی آن کمک می کند. این موضوع سبب می شود که پوستتان به طور طبیعی نرم و مرطوب و باطراوت بماند. 

7.    بهبود جذب محصولات درمانی مراقبت از پوست

زمانی که از بخور استفاده می کنید، پوشتتان عمیقا تمیز شده و روزنه ها و منافذ آن باز می شوند. بنابراین پس از بخور دادن صورت، بهترین زمان برای مصرف محصولات مراقبت از پوست است. چرا که باعث نفوذ و جذب بهتر مواد مغدی و در نتیجه اثربخشی بیشتر محصولات خواهد شد. 

بخور صورت به چه روش هایی انجام می شود؟

روش های متعددی برای بخور دادن پوست صورت وجود دارد که می توانید با توجه به امکانات در دسترس خود، یکی از آن ها را انتخاب نمایید. ولی نکته مهمی که باید قبل از شروع بخور انجام دهید. شستشوی پوست با یک پاک کننده ملایم است. در ادامه به توضیح مهم ترین روش های انجام بخور صورت می پردازیم. 

استفاده از ظرف یا سینک حاوی آب گرم برای بوخور

می توانید سینک یا یک ظرف و کاسه را پر از آب گرم کنید و چند قطره اسانس روغنی به آن بیفزایید. همچنین می توان به ظرف حاوی آب در حال جوش، گیاه مورد نظر خود را اضافه کنید و اجازه دهید حدود 3 دقیقه به آرامی بجوشد. سپس در حالت راحت و متعادلی قرار گرفته و موهایتان را ببندید. حوله بزرگی را بر روی سر خود و ظرف آب جوش بیندازید. حال با چشمان بسته یا پوشانده شده، به مدت 5 تا 10 دقیقه در فاصله 15 سانتی متری از آب قرار گیرید. در این مدت می توانید با کم یا زیاد کردن فاصله صورت از بخار، گرما را کاهش یا افزایش دهید. یا با کنار زدن گوشه حوله، حرارت را متعادل کنید. پس از این زمان، حوله را برداشته و به آرامی صورتتان را از نزدیکی ظرف دور کنید. 

استفاده از یک حوله گرم شده

در این روش حوله صورت تمیز را در ظرف حاوی آب داغ خیس کنید. همچنین می توانید آب را با گیاهان دارویی ترکیب نمایید. سپس حوله را بفشارید تا آب اضافی آن خارج شده و حالت نم دار داشته باشد. موهایتان را بسته و روی صندلی یا مکان راحتی بنشینید و حوله را روی صورت خود قرار دهید. گوشه های حوله را به سمت بالا گرفته تا در قسمت وسط پیشانی به هم برسند. سپس حوله را به شکلی روی صورت خود تنظیم نمایید که تمام نواحی صورت به جز بینی را پوشش دهد. توصیه می کنیم به مدت 5 دقیقه در همین حالت به استراحت بپردازید.

آشنایی با بخور(بوخور) و فواید فوق العاده آن بر پوست و بدن

استفاده از دستگاه های بخور صورت خانگی 

امروزه دستگاه هایی برای این منظور تولید شده اند که فرآیند بخور دادن صورت به طور موثرتر و آسان تر فراهم می سازند. این دستگاه ها از طریق اتصال پریز به برق عمل کرده و دستورالعمل استفاده مشخصی دارند. بنابراین بهتر است ابتدا دستورالعمل دستگاه را مطالعه نمایید و طبق آن عمل کنید. این دستگاه باید با آب پر شود. البته نوع مایعی که برای بخور انتخاب می کنید، تفاوت چندانی ایجاد نمی کند. با این وجود می توانید از آب معمولی، آب چشمه یا آب مقطر، چای های گیاهی و ... استفاده کنید. چند دقیقه پس از اتصال دستگاه به برق، تولید بخار شروع می شود. بهتر است موها را بسته و در وضعیت راحتی بنشینید. صورتتان را در فاصله 12 تا 25 سانتی متری و در بخش مخصوص دستگاه که برای این منظور تعبیه شده، قرار دهید. سپس به مدت 2 تا 3 دقیقه (با توجه به دستورالعمل هر دستگاه) صورت را روی دستگاه نگه دارید. بعد از یک دقیقه وقفه، این کار را مجددا تکرار نمایید تا پوستتان با بخار کنار بیاید. توجه داشته باشید که بخاری که از دستگاه های بخور تولید می شوند، به مراتب قوی تر از سایر روش ها می باشد. 

معرفی مفیدترین گیاهان دارویی و روغن های طبیعی برای بخور صورت

بخور صورت به تنهایی با آب نیز می تواند فواید عالی برای پوست داشته باشد. با این حال افزودن برخی گیاهان دارویی خشک و روغن ها و اسانس های طبیعی به بخور می تواند فواید آن را چند برابر کند. در این قسمت برخی از این گیاهان مفید را معرفی می کنیم. 
بابونه: گیاهی فوق العاده ملایم برای همه انواع پوست حتی پوست های حساس است که در درمان التهاب پوست و درماتیت موثر است. 
نعناع: این گیان به بهبود خون رسانی و درخشان کننده و آرامش بخش پوست شناخته شده است. 
نعناع و بابونه: ترکیب این دو به تخلیه عفونت داخل سینوس کمک کرده و برای مشکل سینوزیت موثر است. 
رزماری: این گیاه دارویی باعث نرم شدن و جوانسازی پوست می شود و برای پوست چرب ایده آل است. 
میخک و رزماری: رزماری در کنار میخک که خاصیت ضد عفونی و ضد میکروبی دارد، معجزه تمیزی و جوانی پوست خواهد بود. 
آویشن: این گیاه برای پاکسازی عمقی آلودگی و سموم پوست، بهبود گردش خون و رفع جوش های سرسیاه مفید می باشد. 
گلاب: این عصاره آنتی باکتریال به پاکسازی پوست، بازسازی پوست و تقویت سلول ها و بهبود زخم ها کمک می کند. 
بابونه و گلاب: به منظور پاکسازی و نرم شدن پوست صورت و ایجاد احساس آرامش بکار می رود. 
بابونه و گلبرگ های گل رز: ترکیبی آرام بخش است که در بهبود چین و چروک پوست و جلوگیری از پف زیر چشم موثر می باشد. 
اسطوخودوس: این روغن گیاهی آرام بخش و ضد التهاب برای پوست های خشک یا مبتلا به اگزما بسیار مناسب است. 
برگ بو و اسطوخودوس: خواص آرام بخش و ضد عفونی کننده و ضد قارچ اسطوخودوس در کنار خواص آنتی اکسیدانی برگ بو برای درمان خشکی و حساسیت های پوستی مفید است. 
روغن گیاهی اکالیپتوس: برای پوست های مستعد آکنه یا احتقان و گرفتگی ایده آل می باشد. 
روغن استخراج شده از گل شمعدانی: این گیاه قابض طبیعی بوده و باعث محکم، صاف و یکدست تر شدن پوست می شود. 
روغن و اسانس طبیعی پرتقال: این عصاره مزایای رایحه درمانی داشته و در رفع انسداد منافذ مسدود شده و شاداب شدن پوست موثر است. 
با توجه به خواص منحصربفرد گیاهان و عصاره های طبیعی می توانید هر کدام که مایل بودید، انتخاب کنید. یا با توجه به نوع پوست و مشکلات آن انتخابی صحیح داشته باشید. برای مثال، اگر پوست حساسی دارید، از بخور بابونه و گل همیشه بهار استفاده کنید. اگر پوستتان خشک است، نعناع هندی، اسطوخودوس، ترنج، گل همیشه بهار از بهترین بخورها برای شما هستند. برای پوست های چرب نیز بخور روغن چای، اسطوخودوس، بابونه، گل رز پیشنهاد می شود. 

نکات مهم و کلیدی برای بخور دادن پوست صورت

برای این که بیشترین بهره را از فواید بخور صورت ببرید، باید آن را به درستی انجام دهید. همچنین نکاتی وجود دارد که باعث عملکرد و تاثیرگزاری بیشتر این روش مراقبت از پوست می شود. در ادامه برخی از مهم ترین نکات را بیان می نماییم.
-    به منظور کسب نتایج بهتر، یک بار در هفته صورت خود را بخور دهید. 
-    جهت آماده سازی پوست برای بخور دادن، باید آن را با شوینده ملایمی پاکسازی کنید. این کار مانع ورود آلودگی های سطح پوست به درون منافذ باز شده پوست می شود. 
-    قبل از شروع بخور و قرار گرفتن در معرض گرما، آب بنوشید تا بدن از داخل آبرسانی شود. 
-    به منظور پیشگیری از بروز سوختگی ناشی از بخار، آب یا حوله بخور باید گرم باشد نه داغ. همچنین فاصله خود با آب را حفظ نمایید.
-    چشم ها باید هنگام بخور دادن بسته باشند. صورت نیز در فاصله حدود 15 تا 25 سانتی متری از بخار قرار گیرد. 
-    مدت زمان استفاده از بخور می تواند برای هر یک از انواع پوست، متفاوت باشد. بعبارتی مدت زمان بخور پوست های چرب یا حساس بین 5 تا 8 دقیقه است. این زمان برای پوست های نرمال بین 10 تا 15 دقیقه و برای پوست های خشک 15 دقیقه می باشد. اما برای پوست خشک مستعد اگزما، با احتیاط عمل کرده و بخور 2 دقیقه ای انجام دهید تا تحریک نشود. 
-    به دلیل حساس تر بودن پوست بعد از بخور، آن را با فشار بیش از حد حوله در حین خشک کردن تحریک نکنید.
-    بعد از بخور، نفوذ و اثربخشی محصولات درمانی بر روی پوست بیشتر می شود. بنابراین پس از آن از سرم های مغذی و ضدپیری یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید. به ویژه اگر پوست خشکی دارید، رطوبت رسانی پوست پس از بخور ضروری می باشد. 

آشنایی با بخور(بوخور) و فواید فوق العاده آن بر پوست و بدن

بخور صورت برای چه کسانی مناسب نمی باشد؟

با وجود این که بخور صورت یک راهکار مراقبتی و مفید است، اما در برخی شرایط خاص نباید از آن استفاده کرد. برای مثال، افرادی که روی پوست صورتشان رگ های پاره شده خون وجود دارد، نباید به سراغ بخور دادن پوست بروند. پوست های دارای آکنه روزاسه یا التهاب و قرمزی مزمن پوست نیز نباید بخور داده شوند. زیرا گرما باعث گشاد شدن رگ های خونی و افزایش قرمزی پوست می شود. همچنین افراد مبتلا به آسم و حساسیت به گیاهان دارویی بهتر است قبل از بخور با پزشک مشورت نمایند. 

کلام آخر

بخور هفتگیِ پوست صورت راهی آسان، موثر و بی دردسر برای تمیز شدن و بهبود سلامتی آن می باشد. اما این کار نیازمند انجام شیوه صحیح و رعایت برخی نکات قبل، حین و بعد از بخور می باشد. زیرا تنها در این صورت است که می توانید از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید. به علاوه در صورتی که دچار التهابات پوستی هستید، حتماً باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. 

نظرات

captcha Refresh