بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد رایا میکاپ / رایا کازمتیک کاملا محفوظ می باشد

لایه برداری اصولی از پوست

لایه برداری اصولی از پوست
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/03/05 0 نظر

امروزه در کنار بسیاری از محصولات مراقبتی در روتین های پوستی، اسید تراپی یا استفاده از لایه بردارها و اسید های پوستی جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند. لایه بردارها برای پاکسازی، جواسازی و رفع مشکلات پوست به کار می روند و به حفظ سلامت و زیبایی پوست کمک زیادی می کنند. از طرفی به راحتی لایه های خشک و مرده پوست را از بین برده و با کمک به تجدید سلولی سبب روشن و یکدست تر شدن پوستتان می گردند.

لایه برداری با اسید همچنین پوست را برای جذب مواد مغذی و بازسازی پوست آماده تر می سازد. با وجود این که اسید ها اثرات فوق العاده مفید و موثری برای پوست دارند، اما استفاده از آن ها اصول خاص خود را دارد. 

اگر از لایه بردار های مناسب پوست خود استفاده کنید، بیشترین مزایا را کسب خواهید کرد. اما اگر در مصرف آن ها زیاده روی کرده یا دچار اشتباه شوید ممکن است عوارض غیر قابل جبرانی را ایجاد نمایند. بنابراین قبل از اینکه اسیدها و لایه بردارها را وارد روتین پوستی خود کنید، بهتر است اطلاعات کاملی از عملکرد آن ها داشته باشید. در این مقاله سعی شده است که اصول صحیح لایه برداری از پوست را ارائه کنیم. پس اگر شما نیز تصمیم به استفاده از اسیدهای لایه بردار در روتین مراقبت پوستی خود دارید، تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

یک باور غلط در مورد اسیدهای لایه بردار: هر چه لایه بردار قوی تر، بهتر

همان طور که اشاره شد، لایه برداری پوست می تواند به طور موثری به بهبود بافت و کیفیت پوست کمک کند. اغلب افراد برای درمان جوش و لک و خطوط و چین و چروک های صورت از لایه بردارها استفاده می کنند. اما گاهی مشاهده می کنیم که این باور در میان افراد جا افتاده که لایه بردارهای قوی تر، اثربخشی بالاتر و سریع تری دارند. به جرات می توان گفت که این باور کاملا اشتباه است. هر فرد باید لایه بردارهای اسیدی را متناسب با نوع و مشکلات پوست خود انتخاب نماید. زیرا لایه بردارهای قدرتمند برای همه افراد مناسب نبوده و ممکن است باعث حساسیت، تحریک و حتی تشدید مشکلات پوستی آن ها شوند. رایج ترین لایه بردارها شامل آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA) مانند گلیکولیک اسید و لاکتیک اسید و همچنین بتا هیدروکسی اسیدها (BHA) مانند سالیسیلیک اسید می باشند. این اسیدها در اثر مصرف صحیح می توانند فواید بی شماری را برای پوست شما به ارمغان آورند. اما آن چه که در استفاده از آن ها مهم است، انتخاب اسید مناسب، نحوه و میزان مصرف آن می باشد. برای این منظور، در این قسمت اصول صحیح لایه برداری پوست را بیان می کنیم. 

نحوه صحیح لایه برداری پوست، میزان مصرف مناسب لایه بردار ها، معرفی محصولات مناسب برای لایه برداری از پوست

1.    انتخاب و مصرف اسید لایه بردار مناسب با نوع پوست

بهتر است با مشاوره گرفتن از یک کارشناس، لایه بردار مناسب با نوع پوستتان را انتخاب نمایید. به عنوان مثال اگر پوست شما حساس باشد یا اسیدی برای پوست شما مناسب نباشد، مصرف آن ها باعث تحریک و قرمزی پوست یا خشکی، خارش، سوزش شدید و پوسته پوسته شدن صورتتان می شود. استفاده از لایه بردارها بر روی پوست های حساس و خشک بهتر است با احتیاط صورت گیرد. زیرا این پوست ها آسیب پذیرتر هستند و در ثورت لایه برداری باید از مرطوب کننده های قوی تری نیز استفاده نمایند تا از ایجاد التهاب جلوگیری شود. پوست های چرب و ضخیم تر می توانند از اسیدهای قوی تر نیز استفاده نمایند. سالیسیلیک اسید یکی از موثر ترین و بهترین لایه بردارها برای پوست های چرب است. 

اما افرادی که پوست های خشک و حساسی دارند، بهتر است از اسیدهای ملایم تر استفاده نمایند. در میان اسیدها، لاکتیک اسید کمترین اثر تحریک کننده را داشته و پوست را با ملایمت لایه برداری می کند. همچنین آزلاییک اسید یکی از ایمن ترین و ملایم ترین اسیدهای پوستی است که دارای خواص تسکین دهنده و التیام بخش نیز می باشد. این اسید با اغلب پوست ها سازگار بوده و برای افرادی که از قرمزی پوست رنج می برند نیز مناسب می باشد. آسکوربیک اسید یا ویتامین C که دارای اثرات روشن کننده و ضد پیری است نیز بسیار است. این اسید تقریبا برای تمام انواع پوست ها مناسب است. اما اگر اولین بار است که از یک لایه بردار استفاده می کنید و نمی دانید که برایتان مناسب است یا خیر، توصیه می کنیم حتما آن را ابتدا روی پوست بازوی خود تست کنید و در اثر عدم ایجاد واکنش های پوستی پس از 24 ساعت، آن را به پوست صورت خود بزنید. 

2.    انتخاب و مصرف اسید لایه بردار مناسب با سن و مشکلات پوست

اسیدها عملکرد متفاوتی دارند و هر یک به تنهایی می تواند در رفع مشکلات خاصی موثر باشند. به عنوان مثال، بتا هیدروکسی اسیدها خواص ضد جوش و آکنه و ضد التهاب داشته و برای لایه برداری و کنترل چربی اضافی پوست به کار می روند این لایه بردار قوی و مفید برای کاهش لک و جوش ها پوست چرب بهترین عملکرد را دارد. از این رو برای نوجوان و افرادی که بیشتر مستعد جوش و آکنه و چربی اضافی هستند، مناسب است. در سنین 30 سالگی به بعد روند پیری کم کم آغاز می شود. بنابراین این دوره بهترین زمان شروع مصرف لایه بردار و اسیدهای جوانساز مانند اسید رتینوئیک و اسید گلایکولیک برای پیشگیری از پیری می باشد. با بالا تر رفتن سن و در دهه 40 سالگی و پس از آن، مشکلات پوستی بیشتر شده و نیاز به درمان موثرتری دارند. رتینول، آسکوربیک اسید و لاکتیک اسید برای جوانسازی و کاهش روند پیری پوست در این سن مناسب هستند. همچنین هیالورونیک اسید نیز اثرات درمانی و بهبود موصری برای پوست دارد. 

نحوه صحیح لایه برداری پوست، میزان مصرف مناسب لایه بردار ها، معرفی محصولات مناسب برای لایه برداری از پوست

3.    نحوه و میزان مصرف صحیح لایه بردارها

در کنار این که چه لایه برداری برای پوست شما مناسب است، نحوه مصرف آن در روتین های مراقبتی و میزان مصرف آن نیز اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از اسیدها به دفعات زیاد می تواند باعث تشدید خشکی و تحریک پوست شود. اگر پوست حساسی دارید یا به تازگی استفاده از لایه بردارهای اسیدی را آغاز کرده اید، توصیه می کنیم در ابتدای مصرف، یک شب در میان یا سه شب در هفته از محصولات استفاده کرده تا پوست به آن عادت کند. سپس دفعات آن را به هر شب افزایش دهید. نکته مهم دیگر، قدرت لایه بردار است. برای این منظور و پیشگیری از بروز حساسیت، ضروری است که در ابتدای درمان از لایه بردارهای دارای غلظت های پائین تر استفاده نمایید. سپس به مرور زمان و در صورت تحمل پوست، غلظت آن را افزایش دهید. نکته مهم دیگر، عدم استفاده همزمان از چند لایه بردار است. برخی گمان می کنند که با استفاده از چند لایه بردار در کنار هم می توانند به نتایج بیشتر و سریع تری دست یابند. اما این کار ممکن است باعث بروز حساسیت های جدی شود. 

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل بیان شده که هر چقدر لایه بردار قوی تر باشد، دلیل بر بهتر بودن آن نخواهد بود. لذا شما باید اسید مناسب برای نوع پوستتان را انتخاب کرده و با دقت و اصولی از آن استفاده کنید تا از عوارض احتمالی آن ها در امان باشید. به عنوان مثال یکی از سرم های لایه بردار موثر پوست، سرم لاکتیک اسید 5% اوردینری می باشد. این سرم چندکاره علاوه بر رفع لایه های مرده پوست سبب روشن و شفاف شدن آن می شود. همچنین دارای اثرات کلاژن سازی و جوانسازی بوده و به بهبود بافت پوست و کاهش چروک ها نیز کمک می کند. سرم لاکتیک اسید اوردینری بسیار ملایم است و باعث تحریک پوست نمی شود. از طرفی به دلیل داشتن ترکیبات آبرسان مانند هیالورونیک اسید احتمال ایجاد تحریک و التهاب و حساسیت در اثر لایه برداری را به حداقل می رساند. بنابراین همه انواع پوست ها و حتی پوست ‌های حساس‌ می توانند از این لایه بردار استفاده نمایند. 
اما در ابتدای مصرف به شما توصیه می کنیم از سرم لاکتیک اسید 5% اوردینری که غلظت پایین تر و عملکرد ملایم تری دارد، استفاده نمایید. با این کار پوست شما به لایه برداری عادت کرده و دچار عوارض احتمالی نمی شود. سپس در دوره مصرف بعدی خود می توانید از سرم لاکتیک اسید 10 درصد و هیالورونیک اسید اوردینری استفاده کنید. این سرم ها عملکرد مشابهی با هم دارند اما قدرت و غلظت هایشان متفاوت است. این سرم نیز به لایه برداری ملایم و بازسازی پوست کمک کرده و اثرات جوانساز و روشن کننده دارد. اما از آنجایی که از غلظت بالاتری برخوردار است، برای بهبود ناهمواری ها، خطوط سطحی و چروک و لک های عمیق تر پوست به کار می رود. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

جدیدترین مقالات